Jaký bude John Kerry jako ministr zahraničí USA?
Americký senát jednomyslně schválil nominaci Johna Kerryho na post nového ministra zahraničí. S třiceti lety zkušeností ze zahraniční politiky je považován za jednoho z nejzkušenějších amerických politiků na tento post. Nominace Johna Kerryho vzbudila velké očekávání – jeho rozsáhlé zkušenosti a umění diplomacie podle světových médií značně pomohou v řešení mezinárodních problémů a krizí.
Klíčovým tématem nového ministra budou vztahy s Pákistánem. „Kerry přemýšlí o Pákistánu a Afghánistánu mnohem vyspěleji a pozitivněji. Určitě dojde k prolomení ledů v našich vztazích,“ myslí si pákistánští bezpečnostní experti. John Kerry má francouzské předky, což se zejména ve Francii setkalo s neskrývaným nadšením. Zatím není jasné, jaký bude Kerryho vztah k Asii. „Pravděpodobně se Asie nedočká takové pozornosti jako za poslední čtyři roky,“ soudí Bonnie Glaser z Centra pro strategická a mezinárodní studia ve Washingtonu.
Zdroj: The Christian Science Monitor (USA)
---
V osvobozených malijských městech úlevu vystřídal strach
Počáteční nadšení obyvatel malijských měst Gao a Timbuktu, odkud minulý týden francouzské a malijské síly vyhnaly islámské radikály, vystřídaly obavy. V Timbuktu museli vojáci střelbou rozehnat rabující. Obyvatelé města Gao začali útočit na údajné radikály, kteří neutekli dříve, než francouzsko-malijské síly ovládly město. Další obyvatelé jsou znepokojeni bezpečnostní situací ve městě a zoufají z nedostatku jídla a paliva v důsledku dlouhodobé izolace.
„Město je svobodné, ale zejména jeho okolí zůstává velmi nebezpečné,“ tvrdí Mahamane Touré, obyvatel města Gao. „Cena paliva je dvojnásobná a jídlo je také velmi drahé,“ dodává.
Reportéři a fotografové v Timbuktu byli svědky rabování v mnoha obchodech. Majiteli obchodů měli být údajně Arabové, Mauritánci a Alžířané, kteří podporovali islámské radikály, a místní obyvatelé se nyní mstí.
Kam dál?
Francouzské a maliské jednotky ovládly letiště v Timbuktu (28.1. 2013)
Zdroj: The New York Times (USA)
---
Další Patrioty na syrské hranici jsou schopné nasazení
Již druhý pár baterií aliančních raket Patriot byl v úterý uveden v Turecku do provozu, aby ochránil jeho hraniční pásmo před možným syrským útokem. Spojené státy, Německo a Nizozemí se zavázaly, že každá ze zemí pošle do Turecka dvě sady protiraketových systémů Patriot a až čtyři sta vojáků.
První dvě německé sady Patriotů, které byly rozmístěny kolem tureckého města Kahramanmaras asi 100 kilometrů od syrské hranice, jsou už od pondělního večera připraveny k použití. Nizozemská dvojice, rozmístěná v okolí města Adana, je v provozu již od soboty. Dvě zbývající sady Patriotů ze Spojených států dorazí na místo určení ve středu a budou v provozu během několika následujících dnů.
Kam dál?
NATO: Patrioty na syrské hranici uvedeny do provozu (28.1. 2013)
Zdroj: Al Arabyia News (Saúdská Arábie)
---
Středisko afghánské policie za 7 milionů dolarů zeje prázdnotou, odhalila inspekce
Výcvikové středisko pro 175 příslušníků pohraniční policie postavené spojenci v Afghánistánu za více než sedm milionu dolarů je zcela opuštěné a vybavení rozebrané, odhalili američtí inspektoři. Stalo se tak necelé dva měsíce poté, co bylo předáno k užívání afghánským úřadům.
Středisko se nachází v provincii Kunduz a bylo uvedeno do provozu teprve v září loňského roku. „Inspekce došla k obdobným závěrům jako v červenci 2012 během prohlídky budov afghánské pohraniční policie v provincii Nangadhar, kde bylo utraceno 19 milionů dolarů na vybudování zázemí pro pohraniční policii. Nicméně zařízení jsou buď opuštěná, nebo vůbec neslouží svému účelu,“ stojí ve zprávě Zvláštního generálního inspektora pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR).
NATO v reakci uvedlo, že Afghánci se rozhodli snížit počet policistů v oblasti ze 175 na 59, ale až v době, kdy bylo středisko dokončeno. Navíc většina policistů je nasazena venku, takže málokdy bude středisko podle Aliance využito. SIGAR doporučuje přehodnotit plány pro výstavbu podobných středisek, aby odpovídaly plánovaným počtům.
Kam dál?
'Afghánská policie zemi ochránit nezvládne' (29.7. 2011)
Zdroj: Reuters (USA)
---
NATO hledá taktiku proti vnitřním útokům v Afghánistánu
Zástupci Severoatlantické aliance se na konferenci v německém Grafenwoeru jednomyslně shodli, že největší strategickou hrozbu v Afghánistánu představují tzv. vnitřní útoky ze strany afghánských vojáků proti spojencům. Společně se zástupci ISAF prodiskutovali možnosti výcviku, jak podobným útokům v budoucnu zabránit.
Podle dánského ministra obrany Nicka Haekkerupa musí koaliční partneři spolupracovat, sdílet informace a zůstat odhodlaní. Jen tak hrozbě bude možné zabránit.
Během operace má každý voják svého „anděla strážného“ – pohybuje se buď ve skupině nebo s jiným vojákem.
Další výcvik vojáků s cílem zamezit smrtelným útokům má vycházet ze studia lidského chování. Vojáci se mohou naučit rozpoznávat typické signály v chování a kognitivně je analyzovat. To pomůže vojákovi vyhodnotit situaci mnohem komplexněji.
Od května 2007 se 126 vojáků ISAF stalo terčem tzv. vnitřního útoku. U členů místních sil je číslo ještě vyšší.
Kam dál?
Počet útoků afghánských povstalců na jednotky NATO se snížil (25.9. 2012)
Zdroj: U.S. Army (USA)