natoaktual.cz

Itálie vyslala stíhačky F-35 na Island, jako první z NATO

26. září 2019  15:01
 
Letoun F-35 pro norské vzdušné síly před přeletem z Texasu do Norska | foto: Lockheed Martin

Itálie vyslala stíhačky F-35 na Island, jako první z NATO

Itálie vyslala své stíhačky F-35A, aby se zapojily do mise Severoatlantické aliance, která monitoruje vzdušný prostor Islandu. Letadla již na Island dorazila a nyní čekají na certifikaci NATO. Itálie se do této mise zapojí již podruhé během letošního roku a je vůbec prvním ze spojenců, který nasadí letouny páté generace na misi NATO.

Ve vzdušném prostoru Islandu bude působit šest italských stíhaček F-35, spolu s tankerem KC-767A a dalšími hlídkovacími letouny.

Kam dál?
USA schválily prodej stíhaček F-35 Polsku za 6,5 miliardy dolarů (12.9. 2019)

Zdroj: The Aviationist (USA)

---

Čína posílila své námořnictvo o výsadkovou loď

Čína spustila na vodu výsadkovou loď, která by mohla usnadnit případnou invazi na Tchaj-wan. Tato loď umožňuje Čínské lidové osvobozenecké armádě přepravovat okolo třiceti vrtulníků a stovek vojáků najednou. Plavidlo třídy „Type 075“ bylo postaveno rychleji, než západní experti očekávali. Druhá loď je právě ve výrobě a Čína si plánuje pořídit i třetí. Všechny tři by mohly být na moři již v roce 2022.

Většina expertů na Čínu se domnívá, že vylodění čínských vojáků na Tchaj-wanu není příliš pravděpodobné. Nicméně obavy z vypuknutí války v oblasti narůstají. „Dívám se na různá ohniska v Asii, včetně Korejského poloostrova a Jihočínského moře, a došel jsem k závěru, že Tchaj-wan je tím nejnebezpečnějším,“ uvedl australský profesor Brendan Taylor.

Kam dál?
Neproplouvejte skrze sporné vody, varuje Británii Čína (11.9. 2019)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Americký voják radil na sítích, jak provést bombové útoky

Americký voják byl zadržen kvůli podezření ze sdílení instrukcí k výrobě bomb na sociálních sítích. Údajně také navrhoval využití vozidel k útoku na přední americké mediální domy. Dvaceti čtyřletý voják dělostřelectva se mimo jiné chtěl přidat k ultrapravicové skupině bojující na Ukrajině a v Americe zabíjet členy levicové skupiny Antifa, uvedla FBI.

„Můžeme vytvořit IED (improvizovaná výbušná zařízení) z telefonu jako Afghánci. Můžu tě to naučit,“ měl napsat obviněný v konverzaci na Facebooku. Nyní čelí až dvaceti letům vězení.

Kam dál?
Americký voják chtěl šířit návody na výrobu bomb (24.9. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

V prezidentských volbách v Afghánistánu se střetne současný prezident a premiér

Ve volbách příštího afghánského prezidenta kandiduje přes osmnáct uchazečů, avšak šanci na vítězství mají jen dva. Proti sobě stojí současný prezident Ašraf Ghání a úřadující premiér Abdulláh Abdulláh. Tito dva rivalové se střetli již ve volbách před pěti lety, které skončily s nejasným výsledkem.

Větší šance jsou přisuzovány prezidentu Ghánímu. Kandidáti se liší především v postoji k vyjednávání mírové smlouvy s hnutím Tálibán, ke kterému je Ghání spíše skeptický. Naopak Abdulláh prohlásil, že udělá vše pro ukončení konfliktu, včetně vlastního odstoupení.

Kam dál?
Při volbách v Afghánistánu předpovídá SACEUR nárůst násilí (16.9. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Kandidatura bývalého generála na starostu Hannoveru budí kritiku

Generál ve výslužbě německé armády Joachim Wundrak se uchází o post starosty Hannoveru za alternativní stranu AfD. V kampani prosazuje především dostupné bydlení a bezpečnější a čistší město. Jeho kandidatura, vzhledem k předchozímu působení v armádě, si však vysloužila kritiku po celém Německu. Otevřený kritický dopis mu například napsal bývalý brigádní generál Klaus Wittmann.

Kam dál?
Německá AfD požaduje odvolání generála Zudropa ze služby (19.8. 2019)

Zdroj: NDR (Německo)

kpa; natoaktual.cz
zpět na článek