natoaktual.cz

Islámský stát získává členy v Afghánistánu a Pákistánu, tvrdí alianční velitel

19. ledna 2015  16:36
 

Radikálové Islámského státu. Ilustrační foto. | foto: You Tube

Islámský stát získává členy v Afghánistánu a Pákistánu, tvrdí alianční velitel

Severoatlantická aliance zaznamenala snahy Islámského státu (IS) o získání rekrutů v Afghánistánu a Pákistánu. Tvrdí to velitel alianční mise Resolute Support generál John Campbell. Podle něj se o to IS snaží pomocí letáků a přímých kontaktů s lidmi.

Podle Campbella panuje obava, že by se IS mohl dále rozšířit i přesto, že se v mnohém od Tálibánu liší. „Tálibánci jsou věrní svému veliteli Muhammadu Umarovi a mají i odlišnou filozofii a ideologii,“ říká Campbell. Současně ale upozorňuje, že by IS mohl oslovit ty lidi, kteří jsou s Tálibánem nespokojení, Omara dlouhé roky neviděli nebo se chtějí vydat jinou cestou. Afghánské ministerstvo vnitra nicméně odmítlo, že by IS na afghánském území operoval.

Kam dál?
Koalice o víkendu útočila na pozice IS, Bundestag rozhodne o pomoci Kurdům (12.1. 2015)
Generál Allen je optimistický ohledně boje proti Islámskému státu (30.12. 2014)

Zdroj: The Nation (Pákistán)

---

Britové zvyšují svou účast na východoevropských cvičeních NATO

Do letošních vojenských cvičení na východě Evropy zasáhne o tisíc britských vojáků více, než Londýn původně zamýšlel. Zvýšení plánovaného počtu 2 200 vojáků o další tisícovku oznámil britský premiér David Cameron. Největším z těchto cvičení bude zářijové Exercise Dragon v Polsku, do nějž se zapojí asi tisícovka Britů a na tři stovky britských vojenských prostředků. Kromě Polska se Britové zapojí do cvičení také ve státech Pobaltí, Bulharsku nebo v Německu.

Kam dál?
SACEUR: NATO posílí vojenská cvičení v Pobaltí (14.1. 2015)
Britové posílají vojáky na cvičení v Polsku (21.11. 2014)

Zdroj:The Telegraph (Velká Británie)

---

Boj proti Islámskému státu: stovky Američanů budou cvičit syrské rebely

Americká armáda plánuje vyslat na Blízký východ více než čtyři stovky vojáků, jejichž úkolem bude vycvičit syrské rebely pro boj s ozbrojenci z Islámského státu. Výcvik by měl začít na jaře a měl by probíhat v Saúdské Arábii, Turecku a Kataru. Armádní instruktory budou podporovat stovky členů dalšího personálu. Každý rok by mělo americkým výcvikem projít na 5 400 Syřanů. V současnosti se předpokládá, že výcviková mise bude probíhat po dobu tří let.

Již dříve oznámil americký prezident Barack Obama, že USA vyšlou přes 3 000 vojáků do Iráku, kde budou cvičit a asistovat Kurdům a iráckým bezpečnostním složkám při boji s IS.

Kam dál?
Americká armáda podrobí syrské rebely testům, až pak začnou s výcvikem (1.12. 2014)

Zdroj: Time (USA)

---

Ázerbájdžán se letos zapojí do 116 aliančních akcí

Více než tisícovka příslušníků ázerbájdžánských ozbrojených sil se v letošním roce zúčastní 116 aliančních akcí. Sedm z nich se bude konat přímo v Ázerbájdžánu. V minulém roce se Baku skrze alianční program spolupráce Partnerství pro mír v podobné míře zapojilo asi do stovky aliančních akcí.

Mezi priority ázerbájdžánského ministerstva obrany v loňském roce patřila mimo jiné vojenská cvičení a vzdělávání, velení a kontrola, mezinárodní humanitární právo, obranné plánování nebo management rozpočtu a zdrojů.

Kam dál?
Ázerbájdžán zlepší svou obranu podle standardů NATO (18.6. 2014)

Zdroj: News.Az (Ázerbájdžán)

---

Rusko by brzy mohlo vést několik „ukrajinských operací“ naráz, tvrdí americký generál

Rusko se snaží získat dostatek schopností, aby mohlo ohrožovat několik svých sousedů najednou, a to v rozsahu současného konfliktu na Ukrajině. Pro tuto chvíli však má Moskva plné ruce práce s Ukrajinou a neočekává se, že by zaútočila ještě někde jinde. Myslí si to velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges. To by se však díky modernizaci mohlo změnit a ruský prezident Vladimir Putin by mohl bez všeobecné mobilizace vést až tři takové operace naráz.

„Do pěti let budou mít schopnost vést operace na východě Ukrajiny a současně budou moci tlačit na Pobaltí a Gruzii a budou si moci dovolit i další věci,“ uvedl Hodges a dodal, že si myslí, že tyto země mají kolem dvou až tří let na přípravu, než se na ně začne soustředit ruská pozornost.

Kam dál?
SACEUR: NATO posílí vojenská cvičení v Pobaltí (14.1. 2015)
Litva radí svým občanům, jak přežít okupaci a formovat odpor. Kvůli Rusku (9.1. 2015)

Zdroj: Reuters (USA)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek