natoaktual.cz

Indie obdržela první letoun AWACS

29. května 2009  10:33
 
Indie obdržela první letoun AWACS
Indické letectvo obdrželo v pondělí první letoun se systémem včasné výstrahy AWACS. Letadlo dodané Izraelem je součástí kontraktu v hodnotě více než jedné miliardy dolarů. Dodávka je považována za další krok na cestě k letecké převaze Indie nad jejím úhlavním nepřítelem Pákistánem a také za klíčový okamžik intenzivní izraelsko-indické vojenské spolupráce

„Indie je jednou z mála zemí, jejíž letecké síly disponují systémem AWACS,“ prohlásil mluvčí indických leteckých sil velitel perutě T.K.Singha. Dodal, že nosič systému, letoun Iljušin-76, byl stíhačkami eskortován na leteckou základnu na západě země. V budoucnu by měl systém AWACS posílit bezpečnost indických vod a působit jako odstrašující prvek vůči Číně na indické východní hranici.

V roce 2007 vystřídal Izrael Francii jako největší dodavatel zbraní do Indie hned po Rusku. Očekává se ale, že díky velkému množství nedávno uzavřených vojenských kontraktů mezí Novým Dílím a Tel Avivem brzy Izrael vystoupá na nejvyšší příčku.

Čtěte také:
Indie získá systém AWACS
Indie: Dodávka ruských letadel je nejistá

Zdroj: Defense News (USA)  

---

Jones naznačil rysy nové americké strategie
Americký generál James Jones, nedávno jmenovaný poradcem prezidenta Obamy pro otázky národní bezpečnosti, pronesl ve středu první projev ve své nové funkci. V něm nastínil rysy americké zahraniční politiky nového kabinetu, jež stále ještě prochází procesem vývoje.

Podle Jonese se bude Obamova administrativa aktivně snažit ovlivňovat vývoj ve světě a při tom intenzivněji konzultovat problémy s jinými státy. Prezident Obama se prý bude vyhýbat sólo stylu svého předchůdce.

Jako příklad možnosti dosažení konsenzu uvedl generál problém nešíření jaderných zbraní, kde se prý po pečlivém přezkoumání jeví pozice Moskvy, Washingtonu, Pekingu a Nového Dílí jako velmi blízké - Severní Korea a Írán by neměli disponovat takovými zbraněmi.

Čtěte také:
Generál Jones členem nového Obamova týmu
Jones navrhl misi NATO na Západním břehu Jordánu

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rogozin: NATO a Rusko proberou své koncepce
Ruská federace a Severoatlantická aliance mají v plánu rozhovory o svých strategických bezpečnostních koncepcích, které by se měly odehrávat v rámci Rady NATO-Rusko, uvedl stálý zástupce Ruska při NATO Dmitrij Rogozin.

Podle něj zástupci členských zemí Aliance Moskvu požádali, aby „vyložila svojí vizi ruské koncepce národní bezpečnosti“. Rogozin je prý ochoten toto učinit, pokud se Aliance uvolí k podobnému kroku ve vztahu ke své nové bezpečnostní strategii, jejíž povaha byla tématem dubnového aliančního summitu ve Štrasburku a Kehlu. Synchronizace debaty je podle ruského diplomata důležitá, protože tak prý mohou být vzaty v úvahu zájmy obou aktérů.

Čtěte také:
NATO hledá novou strategickou koncepci
Suroviny a expanze NATO hlavní hrozbou Ruska

Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

---

Rusko a NATO se sejdou na ministerské úrovni
Rusko a Severoatlantická aliance jsou blízko překonání problémů komplikujících vzájemné vztahy. Na středečním zasedání Rady NATO-Rusko byl schválen plán schůze ministrů zahraničí 28 členských států s jejich ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Podle mluvčí Aliance se setkání uskuteční „tak brzy, jak jen to bude organizačně možné“.

Ruský velvyslanec při NATO středeční setkání popsal jako konstruktivní a nezatížené minulostí. Snahou zástupců v Radě bylo prý dát spolupráci nový stimul a kvalitu. Obě strany údajně chtějí dosáhnout posunu ve sféře společných zájmů. Pro obnovení formálních vztahů v oblasti vojenské spolupráce je však setkání ministrů nezbytné.

Čtěte také:
Rada NATO-Rusko se opět sešla
Rusko nepřijme plány na rozšíření NATO

Zdroj: Mosnews(Rusko)

---

Duplikace vojenských schopností EU a NATO?
Vznik samostatné evropské zahraniční a bezpečnostní politiky, nezávislé na Severoatlantické alianci, by mohl vážně narušit architekturu mezinárodní bezpečnosti, domnívají se někteří experti. Podle nich hrozí, že oba tábory se budou přetahovat o již tak malé vojenské rozpočty, což povede k ohrožení operačních schopností Severoatlantické aliance a možná i k podlomení dlouhodobých vazeb mezi Spojenými státy a Evropou.

I když Evropská unie nemá stálou armádu, stále častěji vysílá jednotky na stabilizační a mírotvorné mise pod svojí vlajkou. Prvním takovým podnikem byla mise EU v Makedonii v roce 2003, přičemž od té doby unie zorganizovala přes dvě desítky podobných akcí. Už v roce 1999 ale tehdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albright varovala před zbytečnou duplikací kompetencí.

Jak NATO i EU, jež mají společných 21 členů, se zapojují do misí zahrnujících boj proti terorismu, energetickou bezpečnost nebo pirátství. Podle některých odborníků však hlavním kritériem takových projektů ze strany EU nikdy nebyla praktičnost, nýbrž čistě politický rozměr. Účelem těchto misí je prý dát unii společnou identitu.

Mnozí odborníci poukazují na fakt, že vojáci často při různých misích pod evropskou nebo alianční vlajkou pouze změní odznaky na uniformách, a problém souboje o finanční prostředky je tak jen iluzorní. Jde prý o to, že na mise, při nichž je třeba hrubá vojenská síla, se více hodí NATO, kde dominují Spojené státy. Evropané jsou zase dobří v oblasti státní správy a výcviku policistů, tedy v oblasti reformy civilního sektoru.

Zdroj: The Washington Times (USA)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek