natoaktual.cz

Gruzie žádá od Aliance jasný signál

30. října 2008  16:36
 

Gruzie žádá od Aliance jasný signál
Gruzie potřebuje od Severoatlantické aliance obdržet jasný signál o tom, že se nachází na cestě k členství v Alianci. Takové srozumitelné prohlášení by bývalo srpnové válce s Ruskem zabránilo, prohlásil ve středu gruzínský prezident Michail Saakašvili. Na tiskové konferenci v norském Oslu dále řekl, že obojaká prohlášení spolu s nejednotností panující mezi členy Aliance ponechala Gruzii vůči konfliktu nechráněnou.

Norský premiér Jens Stoltenberg k tomu poznamenal, že ještě nelze říci, kdy bude NATO schopné o gruzínském členství rozhodnout. „Intenzivní dialog“ už ale podle něj začal. Stoltenberg také dodal, že před přijetím musí Gruzie provést nezbytné reformy.

Čtěte také:
Francouzský ministr je proti vstupu Gruzie a Ukrajiny do NATO
USA požadují pro Gruzii plán členství v NATO 

Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

---

USA: Produkce opia v Afghánistánu klesla
„S potěšením dnes oznamujeme, že podle odhadů americké vlády zaznamenala produkce opia v Afghánistánu značný pokles,“ prohlásil člen americké administrativy odpovědný za boj s drogami John Walters. Podle něj klesl letos výměr půdy využívané pro pěstování opia z loňských 202 000 hektarů na 157 000. Po dvou po sobě jdoucích letech rekordních úrod prý také celková odhadovaná produkce tento rok klesla o 31 % na 5 500 tun opia. Počet provincií „bez drog“ měl podle Walterse vzrůst z 15 na 18 z celkových 34.

Aniž by se dotkl minulých rozepří s Aliancí, Walters podotkl, že díky tomu, že mezinárodní společenství pochopilo důležitost boje s drogami jako klíčového faktoru při zajištění bezpečnosti Afghánistánu, se protidrogová strategie stává efektivnější. Washingtonu se prý v této otázce podařilo „odstranit omezení, která nám v minulosti bránila ve společné práci v oblasti bezpečnosti a boji s narkotiky.“

Čtěte také:
Spojené státy se zapojí do bitvy s opiem 

Zdroj: The Australian (Austrálie) 

---

Turecko podporuje ukrajinské členství v NATO
Ankara podporuje snahu Ukrajiny, stát se členem Severoatlantické aliance. Na tiskové konferenci se svým ukrajinským protějškem Viktorem Juščenkem to prohlásil turecký prezident Abdullah Gül. Připomněl také, že už v roce 2003 Ankara zařadila Ukrajinu na seznam zemí, jež jsou pro Turecko z hlediska diplomatických vztahů prioritní. Ty se mezi oběma zeměmi od té doby podle něj významně zlepšily.

Juščenko prohlásil, že by Ukrajina mohla pro určité skupiny z Turecka, včetně novinářů, studentů a podnikatelů, zrušit vízovou povinnost, s tím, že obě země budou do budoucna usilovat o zavedení plošného bezvízového styku. Ukrajina podle něj doufá v zahájení rozhovorů s cílem podepsání dohody o volném obchodě mezi oběma zeměmi.

Čtěte také:
Turecko váží kroky mezi NATO a Ruskem 

Zdroj: Tehran Times (Írán)

---

Španělské letadlo zabránilo únosu v somálských vodách
Španělské ministerstvo obrany vydalo ve středu prohlášení, podle kterého pomohlo jedno ze španělských hlídkových letadel zabránit únosu v oblasti Adenského zálivu u somálských hranic. Letadlo PS Orion zachytilo nouzové volání panamského tankeru Leader oznamující pirátský útok. Letoun doletěl na místo vzdálené asi 210 km od somálského pobřeží, třikrát malá pirátská plavidla obkroužil a shodil několik kouřových bomb. Při třetím přeletu prý piráti ustoupili.

Představitelé námořnictva tvrdí, že novodobí korzáři už v této oblasti zaútočili na více než 60 lodí a unesli nejméně 30. NATO už proti nim vyslalo 7 válečných lodí. Německo mezitím odsouhlasilo prodloužení své monitorovací mise v Adenském zálivu o 13 měsíců.

Čtěte také:
Jednotky NATO začaly doprovázet lodě u Afriky 

Zdroj: Voice of America (USA) 

---

Čeští poslanci debatují o radaru
Dolní komora českého parlamentu rokuje o tom, jestli Spojeným státům umožní umístění prvků protiraketového štítu na území České republiky. Poslanci také diskutují o podmínkách případného pobytu zahraničních vojáků. Podepsání smluv týkajících se americké protiraketové základny (v červenci a v srpnu) vyvolalo v zemi silný odpor.

Poslední průzkumy ukazují, že téměř 70 % Čechů se vůči radarové základně staví negativně. Poslanci budou hlasovat o případném zrušení smluv nebo o jejich dalším projednávání. Ratifikace by mohla být úspěšně završena v příštím roce.

Zdroj: Russia Today (Rusko) 

vtr natoaktual.cz
zpět na článek