natoaktual.cz

Gruzie sjednotí své radary s NATO

24. srpna 2007  13:21
 

Gruzie sjednotí své radary s NATO
Gruzínské radary budou pravděpodobně do konce roku integrovány do systému NATO. Zúčastněné strany nakonec zvolily dřívější termín, než bylo plánováno, neboť se obávají obnovených letů ruských bombardérů. Informaci o tom podalo gruzínské ministerstvo obrany. „Nedávné incidenty vyvolaly diskuse v bruselské centrále NATO o urychlení procesu, aby byla Gruzie inkorporována do systému co nejdříve to bude možné,“ řekl náměstek gruzínského ministra obrany.

Oznámení přišlo den poté, co si Gruzie stěžovala na ruský letoun, který vstoupil do jejího vzdušného prostoru, a zároveň dva týdny po gruzínském obvinění Ruska z vystřelení rakety na její půdu. Moskva tato obvinění odmítla.

Čtěte také:
Rusko: Incident s raketou byl provokací

Zdroj: Washington Post (USA)

---
 
USA odmítají „studenoválečnou mentalitu“
Washington odmítá „studenoválečný způsob uvažování“ rakouského ministra, který kritizuje americké plány na umístění protiraketového štítu v Evropě. Ministr obrany Norbert Darabos v novinovém interview označil tento plán za „provokaci“. Podle vyjádření amerického ministerstva zahraničí „takovéto výroky ničemu nepomáhají. Nyní čelíme novému bezpečnostnímu prostředí které vyžaduje, abychom opustili mentalitu studené války.“

Darabos také řekl, že Evropa není ohrožena íránskými raketami dlouhého doletu a že americká vyjednávání se Severní Koreou ukazují, že existují lepší záruky regionální bezpečnosti. „Budovat protiraketovou obranu nedává smysl,“ dodal.

Čtěte také:
Moskva: Americký štít je „chybou“

Zdroj: Bloomberg (USA)

 
---
 
Spolupráce EU a NATO v Afghánistánu skřípe
Skupina složená z evropských a afghánských policistů osvobodila Němku unesenou v Afghánistánu. „Byl to velký úspěch,“ řekl Friedrich Eichele, který dohlíží na misi EU zaměřenou na výcvik afghánských policejních sil. „Spolupráce s Afghánci fungovala velmi dobře,“ dodal. Evropská unie souhlasila, že převezme výcvik afghánských policistů, neboť NATO a USA žádaly po EU, aby se zapojila do budování civilní bezpečnosti v Afghánistánu. Výcvik policistů mělo před tím na starosti Německo.
 
Spolupráci nicméně narušuje skutečnost, že evropští policejní důstojníci ani afghánské sbory nemají nárok na zpravodajské informace a automatickou podporu ze strany NATO v případě, že budou napadeny. Děje se tak kvůli sporům mezi EU a Tureckem, členským státem NATO. „Zatím s Aliancí nemáme žádnou dohodu o spolupráci,“ řekl Eichele. EU se tak alespoň snaží o zajištění obrany dohodami s místními rekonstrukčními týmy.

Turecko zablokovalo sdílení zpravodajských informací mezi NATO a EU, protože členové EU Kypr a Malta nejsou v NATO ani v aliančním programu Partnerství pro mír, a proto nemají bezpečnostní prověrku.

Čtěte také:
Studie varuje před vzdalováním Turecka od Evropy
Problém Kypru blokuje spolupráci EU-NATO
EU vlažná k výzvám NATO k větší akci v Afghánistánu

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---
 
NATO neposkytne Gruzii data ze svých radarů
NATO popřelo, že by bylo ochotné poskytnout Gruzii data ze svých radarů, aby mohl být vyšetřen nedávný raketový incident. „Zprávy masmédií o poskytnutí informací z radarů NATO Gruzii jsou nepodložené,“ uvedl Carmen Romaro ze zpravodajského oddělení Aliance.

Setkání Severoatlantické rady, které se odehrálo dne 22. srpna, prý jen zdůraznilo nutnost pokračovat v uskutečňování dohody z roku 2003, která se týká přijetí Albánie, Gruzie, Ukrajiny, Finska a Makedonie do programu výměny dat o vzdušném prostoru s NATO. Jednání prý nemělo nic společného s nedávným incidentem.

Čtěte také:
Rusko: Incident s raketou byl provokací

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---
 
Kanadská opozice chce stažení z Afghánistánu
Kanadská strana Quebecký blok požaduje výjimečnou debatu o vojenské roli země v Afghánistánu na nejbližším zasedání parlamentu. Opoziční strana je také připravena přivodit pád vlády, pokud nepotvrdí odchod vojáků ze země do začátku roku 2009.

Stejný postoj má i další opoziční strana kanadských liberálů, jejichž lídr Stephane Dion nechce čekat na debatu v parlamentu a navrhuje, aby byl odchod z Afghánistánu oznámen co nejdřív. „Musíme dát spojencům z NATO a afghánské vládě dostatek času na to, aby naše jednotky nahradili. Proto je třeba říct jim to nyní,“ vysvětlil Dion.

Výroky opozičních představitelů vyvolala smrt dalších dvou kanadských vojáků v Afghánistánu.

Čtěte také:
Kanadští důstojníci: Afghánci se zatím sami neubrání

Zdroj: CityNews
(Kanada)

 

 


egi natoaktual.cz
zpět na článek