natoaktual.cz

Gruzie připraví „deklaraci pro NATO“

9. března 2007  13:37
 

Gruzie připraví „deklaraci pro NATO“

Gruzínští politici se rozhodli utvořit zvláštní „proalianční deklaraci“ aby tak znovu připomněli svou ambici vstoupit do NATO. Ačkoliv přesný obsah textu zatím není znám, podle politiků bude dokument - vedle touhy země integrovat se do NATO - vyjadřovat také roli Aliance jakožto stabilizujícího prvku v regionu. I když NATO odmítlo sdělit přesná data ohledně vstupu státu do Aliance, během posledních dvou měsíců se Gruzie dočkala kladných hodnocení z úst bruselských diplomatů.

 

Od roku 2003, kdy moc v zemi převzal současný prezident Saakašvili, Gruzie uskutečňuje razantní kroky vstříc Alianci, které nabízí svůj potenciál vyrovnávat ruský vliv v regionu. Prezident Mikhail Saakašvili zároveň odmítl, že by Moskva, jejíž reakce vůči gruzínským ambicím jsou ostře nesouhlasné, mohla zemi diktovat, jaký směr má nabrat. 

 

Podpora pro NATO se v zemi pohybuje kolem 80 procent, nicméně analytici připomínají, že tento kladný postoj souvisí s očekáváním, že po vstupu do NATO se dvě separatistická území, Abcházie a Jižní Osetie, rychle navrátí pod kontrolu centra. Ačkoliv Aliance podporuje územní celistvost země, podle generálního tajemníka NATO Jaap de Hoop Scheffera „nehodlá mít při řešení těchto konfliktů hlavní roli.“

 

Čtěte také:
Scheffer chválí Gruzii za reformní pokrok

 

Zdroj: The Central Asia - Caucasus Institute (USA)

 

---

 

Afghánci rozhněváni kvůli civilním ztrátám

Jestliže západní jednotky v Afghánistánu nepřestanou zabíjet civilisty, horní komora tamního parlamentu zahájí „stávku“. Senátoři podle svého vyjádření již několikrát neúspěšně žádali NATO, aby se během svých operací vyvarovalo incidentů, při kterých umírají neozbrojení civilisté. Aliance tím prý selhává ve své misi, která spočívá v udržování míru v zemi.

 

Politiky rozlítily nedávné incidenty ve východní provincii Nangarhar a provincii Kapisa ve středu země, kde jednotky NATO usmrtily až 25 civilistů. Senát rozhodl, že do obou provincií vyšle delegaci, která úmrtí prošetří. Senátoři také budou žádat, aby bezpečnostní a humanitární organizace včetně NATO a OSN o těchto incidentech jednaly.

 

Čtěte také:

Afghánistán protestuje proti úmrtím civilistů

 

Zdroj: Paktribune (Pákistán)


---

 

Srbové odmítli i „upravený“ plán pro Kosovo

Zvláštní zmocněnec OSN pro Kosovo Martti Ahtisaari poskytl oběma zúčastněným stranám upravenou verzi svého plánu ohledně budoucnosti provincie. Učinil tak v předvečer sobotního jednání ve Vídni, kterého se vedle zástupců obou znesvářených táborů zúčastní i zainteresované mocnosti a hlavní mezinárodní aktéři. Srbové ale tento „doplněný“ text již odmítli s podotknutím, že hlavní principy byly zachovány a plán tak ve své podstatě zůstal totožný. 

 

Kosovští Albánci, kteří v provincii tvoří devadesátiprocentní většinu, žádají nezávislost, kterou ovšem Srbové odmítají. Podle původního Ahtisaariho plánu by se Kosovo nadále nacházelo pod mezinárodním dohledem, mělo by ale samosprávu a právo uzavírat mezinárodní dohody. O „nezávislosti“ nicméně zpráva nehovoří. Ahtisaari hodlá představit definitivní verzi svého plánu na konci března a slibuje „velmi jasné poselství“.

 

Hovorů ve Vídni se vedle předáků obou stran zúčastní také takzvaná „kontaktní skupina“ – USA, Velká Británie, Německo, Francie, Itálie a Rusko, dále také zástupci NATO a mise OSN v Kosovu (UNMIK).

 

Čtěte také:

NATO zůstane v Kosovu i poté, kdy oblast získá svůj status

Rozsah mise EU v Kosovu zatím nejasný

Plán pro Kosovo může mít dodatky

Zmocněnec OSN nenápadně navrhl nezávislost Kosova

 

Zdroj: Associated Press of Pákistán (Pákistán) a MakFax (Makedonie)


---

 

Rozkol mezi povstalci v Afghánistánu

Vůdce jedné z afghánských povstaleckých skupin oznámil americké tiskové agentuře AP, že ukončil spolupráci s Talibanem. Gulbuddin Hekmatyar, který na otázky agentury odpověděl prostřednictvím videonahrávky, dále naznačil, že je připraven jednat s prezidentem Hamídem Karzáím.

 

Hekmatyar řekl, že jeho skupina roku 2003 kontaktovala Taliban a dohodla se s ním na společné „svaté válce“ proti americkým jednotkám. Později ale Taliban ze společného boje odstoupil. Velitel oznámil, že zvažuje jednání s vládou – dialog vidí jako nejlepší cestu, jak vyřešit problémy země. Dodal ale, že jednání mohou být přínosná pouze, pokud američtí „agresoři“ budou ctít rozhodnutí vlády i povstalců.

 

Americká vláda považuje Hekmatyara za teroristu a roku 2002, kdy se do země vrátil ze svého íránského exilu, se ho nedaleko Kábulu pokusila zabít naváděnou raketou. 

 

Zdroj: The Fresno Bee (USA)

 

---

 

Británie: NATO musí likvidovat afghánské opium

Britský premiér Tony Blair bude na nadcházejícím summitu EU v Bruselu požadovat, aby se britští spojenci v NATO více podíleli na boji proti produkci opia v Afghánistánu. Ta je lokalizována především v provincii Helmand, za kterou již více než rok zodpovídá právě Londýn. Pokud by se jiné členské státy Aliance více podílely na likvidování makových polí, Británie by se mohla plně zaměřovat na boj proti povstalcům, řekl Blair.

 

Čtěte také:

Nizozemí: Ničení makových polí „kontraproduktivní“

 

Zdroj: Online News (Pákistán)

 

 

 

 

egi natoaktual.cz
zpět na článek