natoaktual.cz

Gruzie plní svůj plán partnerství výborně

19. května 2005  15:56
 

Gruzie plní svůj plán partnerství výborně
Gruzie by se do konce roku 2006 mohla stát kandidátem na členství v Severoatlantické alianci. Uvedl to gruzínský ministr obrany Irakli Okruašvili po jednání s generálním tajemníkem NATO Jaapem de Hoop Schefferem. Gruzínská delegace včetně ministryně zahraničí Salome Zourabičvili navštívila sídlo aliance v Bruselu ve středu.

Po schůzce Scheffer prohlásil, že gruzínské úřady sice dosáhly velkého pokroku, ale stále je čeká hodně práce. Na členství má Gruzii připravit individuální akční plán partnerství (IPAP), který vymezuje její vztah s NATO a o kterém představitelé Gruzie a NATO v Bruselu jednali.

Zástupci aliance měli připomínky týkající se především slabé civilní kontroly armádních institucí a časté reorganizace na ministerstvu obrany a v generálním štábu.

Zdroj: Defence News (USA), Civil Georgia (Gruzie)   

---

NATO zatím neví, co s Uzbekistánem
Severoatlantická aliance nechce učinit žádné rozhodnutí ohledně vztahu s Uzbekistánem předtím, než dostane zprávy od západních pozorovatelů, kteří v této zemi nyní pracují. Severoatlantická rada údajně dlouze o situaci v této středoasijské republice jednala a rozhodla se odložit na neurčito seminář z programu Partnerství pro mír, který byl naplánován na příští týden.

Členové rady vyjádřili silné znepokojení se situací v regionu a vyzvali k mírovému řešení konfliktu. Všechny zúčastněné strany vyzvali k dodržování principů demokracie a lidských práv.

Zdroj: Bernama (Malajsie)  

---

Aliance chystá pomoc Dárfúru
Severoatlantická aliance přikázala svým plánovačům, aby urychleně vypracovali návrhy na pomoc súdánské provincii Dárfúr. Velvyslanci členských států NATO totiž schválili žádost Africké unie (AU) o pomoc. AU má nyní 2 600 vojáků v Dárfúru na své první mírové operaci. Tu však doprovázejí spory kvůli rozsahu krize, nedostatku zkušeností a nedostatku logistické podpory. Až nyní byla AU ochotna připustit, že krizi není schopna zvládnout sama a požádala NATO o pomoc.

Aliance by měla poskytnout tým, který AU pomůže s plánováním, koordinací, komunikací a výcvikem. Mezi požadavky AU jsou i helikoptéry a další prostředky pro letecký přesun, protože v některých oblastech jsou silnice po většinu roku neprůjezdné.

Krize v Dárfúru začala před dvěma lety, od kdy súdánská vláda v boji proti rebelům používá svou vlastní armádu a milice k útokům proti osamoceným vesnicím. Dosud při konfliktu zemřelo několik set tisíc lidí.

Související článek na natoaktual.cz: Afriká žádá NATO o pomoc v Dárfúru

Zdroj: Guardian Unlimited (Velká Británie) 

---

Riceová odmítla stálé zastoupení Německa v RB OSN
Ministryně zahraničí USA Condoleeza Riceová odmítla, že by se Německo mohlo stát stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Pro tento krok je podle ministryně velmi slabé odůvodnění, protože Evropská unie už v Radě bezpečnosti zastoupení má. Prezident Bush se dosud k požadavku Německa nevyjádřil. Německo, Japonsko, Brazílie a Indie tento týden navrhly ve Valném shromáždění, že Rada bezpečnosti by měla být rozšířena o šest stálých a čtyři nestálé členy.

V současnosti má RB pět stálých členů s právem veta - Čínu, Francii, Rusko, Velkou Británii a USA - a 10 nestálých. Podle německého velvyslance v USA je dobrým argumentem pro rozšíření fakt, že poté by se zastoupení Evropy snížilo ze současných 33 procent na dvacet.

Zdroj: International Relations and Security Network (Švýcarsko)  

---

Španělsko asi vyšle další vojáky do Afghánistánu
Španělské ministerstvo obrany zvažuje žádost Severoatlantické aliance, aby její členové vyslaly další prapor s 500 vojáky do Afghánistánu, kde by měli působit do tamních parlamentních voleb plánovaných na 18. září 2005. NATO vzneslo tuto žádost poté, co Rumunsko a Nizozemí souhlasily s vysláním dvou ze tří potřebných praporů. Pokud se nepřihlásí žádný dobrovolník, NATO povolá své Síly rychlé reakce (NRF), jejižch pohotovostní rotaci v druhé polovině roku 2005 budou tvořit hlavně španělští vojáci.

Španělsko je vojensky v Afghánistánu přítomno od roku 2002. Loni na podzim prapor 540 parašutistů zajišťoval bezpečnost během prezidentských voleb v severoafghánském městě Mazáre-Šaríf, odkud se v únoru přesunul do Herátu, provincie na západě země.

Zdroj: International News Alliance  

 

ivn natoaktual.cz
zpět na článek