natoaktual.cz

Gruzie očekává přijetí do Akčního plánu členství NATO

14. ledna 2014  15:10
 

Gruzínský premiér Bidzina Ivanišvili. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Gruzie očekává přijetí do Akčního plánu členství NATO

Gruzínský předseda parlamentu David Usupashvili během setkání se svým estonským protějškem v Tallinnu připomněl, že „Gruzie nezapomněla na sliby z bukurešťského summitu a navzdory tomu, že země splnila všechny povinnosti, výsledek je stále v nedohlednu“.

Komentář

Podle Usupashviliho očekává Gruzie konkrétní výsledek – přijetí do Akčního plánu členství Severoatlantické aliance. „Pokud právě tohle nebude výsledkem našich snah, můžou se objevit problémy i v evropské integraci,“ upozornil Usupashvili. Předsedkyně estonského parlamentu Eni Ergma následně ujistila Gruzínce, že s podporou Estonska můžou počítat. „Rok 2014 je pro Gruzii velmi významným a jsme připraveni jí poskytnout patřičnou podporu a asistenci,“ uvedla předsedkyně.

Kam dál?
NATO na summitu nepřizve Gruzii ani Ukrajinu (23.10. 2013)
Gruzínský premiér: Vstoupit do NATO i zlepšit vztahy s Ruskem jsou reálné cíle (15.5. 2013)

Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

---

V USA zatčen muž za pokus o vyzrazení technických detailů o F-35 Íránu

Ve Spojených státech byl zatčen muž za pokus o zaslání technických specifikací o bojovém letounu F-35 Íránu, uvedl státní zástupce pro Connecticut. Mozaffara Khazaeeho zatkla policie na newyorském letišti Newark, odkud se chystal do Teheránu.

Analýza

Federální agenti sledovali Khazaeeho od listopadu loňského roku, kdy měl odeslat do Íránu rozsáhlou zásilku. Když ji agenti otevřeli, našli několik krabic s dokumenty, které obsahovaly citlivé technické detaily o F-35. Dokumenty pocházejí ze společnosti Pratt & Whitney, kde Khazaee, kterému hrozí deset let za mřížemi, dříve pracoval.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Americký velitel varuje před zpožděním v podpisu bezpečnostní dohody

Nejvyšší americký velitel v Afghánistánu generál Joseph Dunford uvedl, že pokud v dohledné době afghánský prezident Hamíd Karzáí nepodepíše bilaterální bezpečnostní dohodu, musí se Spojené státy přichystat na alternativní řešení.

„Není mou prací radit afghánské vládě, protože si myslím, že podepsání dohody je rozhodnutí, které musí udělat prezident Karzáí. Ale Lója džirga určitě naznačila, že lidé si bezpečnostní dohodu přejí,“ domnívá se generál Dunford. „Pokud nebude dohoda brzy podepsána, musíme mít připravené plány pro náhradní řešení. Věřím, že bilaterální dohoda je tím nejlepším řešením, jak v Afghánistánu zajistit mír a stabilitu,“ dodal generál Dunford.

Kam dál?
Role NATO v Afghánistánu po roce 2014 ještě není vyřešena (28.11. 2013)

Zdroj: Khaama (Afghánistán)

---

Švédsko prohloubí vojenské vazby s Finskem

V úterním článku ve Svenska Dagbladet švédská ministryně obrany Karin Enström a její finský protějšek Carl Haglund uvedli, že jejich země velmi dobře vojensky spolupracují. Oba však dodávají, že ještě existuje prostor pro zlepšení – chtějí zjednodušit výměny mezi oběma armádami a lépe koordinovat zdroje, běžná cvičení i účast v mezinárodních operacích.

„Máme šanci posunout naši vojenskou spolupráci ještě o krok dál. Posílí to schopnosti obou zemí,“ uvedla Enström. Společný nákup vojenského vybavení je také jednou z oblastí, kde by mohlo Švédsko s Finskem spolupracovat, domnívá se ministryně a dodává, že tyto plány „nejsou jen bohulibá slůvka, ale vážná iniciativa“.

Kam dál?
Finsko a Švédsko: Členství v NATO není na pořadu dne (13.1. 2014)

Zdroj: The Local (Švédsko)

---

Vstup Srbska do EU v roce 2020 „není nereálný“

Bývalý italský premiér a současný poradce srbské vlády Franco Frattini prohlásil, že vstup Srbska do Evropské unie v roce 2020 je „dosažitelným cílem“. Podle něj nejvíc záleží na schopnosti Srbska včas implementovat reformy a pozměnit svoji ústavu. „Pokud provedete reformy, tak srbský cíl vstoupit to Evropské unie v roce 2020 je rozhodně dosažitelný,“ uvedl Frattini.

Na otázku, zda by bylo pro Srbsko jednodušší společně se vstupem do EU vyjednávat i o vstupu do Severoatlantické aliance, Frattini odpověděl, že NATO je „velmi složitá záležitost pro Srbsko“ a „je příliš brzy nad něčím takovým uvažovat“. „Nesmíme tyhle dvě věci zaměňovat. Cesta do EU je jasně daná, NATO je něco úplně jiného,“ dodal Frattini.

Kam dál?
Srbsko: 53% pro vstup do EU, pouze 13% do NATO (19.7. 2013)

Zdroj: B92 (Srbsko)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek