natoaktual.cz

Giuliani chce rozšířit NATO mimo euroatlantický prostor

17. srpna 2007  13:16
 

Giuliani chce rozšířit NATO mimo euroatlantický prostor
Republikánský kandidát na amerického prezidenta Rudy Giuliani chce rozšířit NATO i o neevropské státy. Podle něj by se tak aliančním spojencům lépe čelilo současným globálním hrozbám. „Měli bychom otevřít členství v Alianci každému státu, který splní základní standardy dobré vlády, vojenské připravenosti a mezinárodní odpovědnosti, bez ohledu na jeho geografickou polohu.“ Bývalý newyorský starosta nejmenoval žádné konkrétní země, ale podle jeho popisu by se mohlo jednat o jakékoliv demokratické státy, včetně Austrálie, Japonska a Indie.

Giuliani zahrnul svoje myšlenky o Severoatlantické alianci do článku pro časopis Foreign Affairs, ve kterém nastínil širší obrysy své zahraniční politiky. Podle něj budou americké jednotky stále rozmístěny v Iráku, až bude v roce 2009 přebírat úřad nový prezident USA. Washington se prý musí vyhnout tomu, co následovalo po stažení amerických vojsk z Vietnamu. „Následky opuštění Iráku by byly ještě horší,“ píše Giuliani.

Zdroj: Sydney Morning Herald (Austrálie)

---

Polsko: Naše postavení v NATO a EU není rovnocenné
Navzdory tomu, že je plnohodnotným členem Severoatlantické aliance i Evropské unie, necítí se Polsko bezpečně a dosud nedovršilo revoluci, která ukončila komunistický režim v zemi v roce 1989. Prohlásila to polská ministryně zahraničí Anna Fotyga s tím, že ji nejvíce trápí neustálé zpochybňování mezinárodního statusu Polska ze strany Ruska a dalších zemí.

Polsko je znepokojeno ruským využíváním energetického bohatství jako politické zbraně, německými restitučními nároky na majetek převezený do Polska po druhé světové válce a blízkými vztahy mezi bývalými historickými nepřáteli Moskvou a Berlínem. Podle Fotygové tak Polsko musí stále bránit své zájmy v Evropské unii a NATO.

Současná politika Polska, která zahrnuje blokování jednání o nové smlouvě mezi EU a Ruskem, požadavek na více hlasů při unijních hlasováních i souhlas s výstavbou americké protiraketové základny na svém území, se nelíbí jeho evropským partnerům. Některé země si stěžují, že je Polsko pod nacionalistickou konzervativní vládou premiéra Kaczynského nekompromisní v prosazování svých národních zájmů na úkor unijní solidarity.

Čtěte také:
Polsko: O štítu už je rozhodnuto

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Rusko blokuje přijetí zprávy OSN o incidentu v Gruzii
Rusko zablokovalo pokus o přijetí zprávy Rady bezpečnosti OSN odsuzující Moskvu za údajné narušení gruzínského vzdušného prostoru ruským letounem. Gruzie obvinila Rusko z narušení svého vzdušného prostoru a vypuštění rakety, která dopadla nedaleko radarové stanice, aniž by vybuchla. Spojené státy americké představily na zasedání Rady bezpečnosti dvě pracovní verze prohlášení, která odsuzují tento útok a podporují gruzínské požadavky na konání výjimečného zasedání Rady bezpečnosti, které by projednalo tuto otázku. Podle ruského velvyslance při OSN Vitalije Churkina je to však předčasné, protože dosud neskončilo rusko-gruzínské vyšetřování incidentu.

„Během projednávání v OSN některé delegace odkazovaly na jednostrannou zprávu o incidentu, nicméně tento přístup nemá podporu většiny,“ řekl Churkin. Jedná se o zprávu mezinárodní komise expertů, kteří vyšetřovali tuto událost a došli k závěru, že raketa byla opravdu vypuštěna ruským letounem. Výsledky tohoto šetření Rusko zpochybňuje a naznačuje, že „tak zvaní nezávislí experti (ze Spojených států, Švédska, Litvy a Lotyšska) by nemuseli být až tak nezávislí“. Podle Churkina může pouze nyní probíhající rusko-gruzínské vyšetřování, kterého se účastní i velitel ruských vzdušných sil Igor Chvorov, přinést směrodatné závěry.

Čtěte také:
Zpráva: Incident v Gruzii způsobilo ruské letadlo
Rusko prý vypustilo raketu nad územím Gruzie

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

USA odmítají srbská obvinění
Velitel amerických jednotek v srbské provincii Kosovo generál Douglas Earhart odmítnul obvinění srbských představitelů, že Spojené státy plánují vytvořit z Kosova svůj „loutkový“ stát. Zdůraznil, že NATO je v Kosovu na mírové misi. Srbský ministr vnitra Dragan Jočič prohlásil, že pokud USA chtějí udržovat se Srbskem normální vztahy, měly by se vzdát plánů na vznik nezávislého Kosova a vytvoření „NATO státu“.

Představitelé srbské menšiny v Kosovu oznámili, že do Bělehradu poslali oficiální žádost o návrat srbských bezpečnostních sil do své provincie. V současnosti se v Kosovu nachází 16 000 vojáků mírových sil pod velením NATO.

Čtěte také:
Srbsko: USA chtějí z Kosova svůj „satelitní stát“
Srbské obavy: Z Kosova bude „NATO země“

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Promoce na Akademii národní obrany v Iráku 
Akademie národní obrany v Bagdádu má prvních třináct promovaných studentů. Mezi nimi jsou vysocí představitelé irácké armády, civilisté z vládní administrativy a také jeden člen iráckého parlamentu. Po roce studia jsou nyní magistry oboru Národní bezpečnostní studia.

Závěrečná promoce se konala za účasti lidí z okolí iráckého premiéra, ministra obrany, vysokých generálů irácké armády a zástupce velitele výcvikové mise NATO v Iráku Alessandra Pompegnaniho. Diplomové práce studentů se zabývaly otázkami národní a regionální bezpečnosti. Témata zahrnovala íránský jaderný program, mezinárodní terorismus a budoucnost politického systému v Iráku. Jejich práce, které poskytují cenný pohled na iráckou národní bezpečnost, budou přeloženy do angličtiny a kurdštiny. Závěrečné hodnocení studentů bylo provedeno čtyřmi profesory sociálních věd z civilních univerzit. Nyní se obranná akademie připravuje na další školní rok, který začne v září.

Zdroj: NATO

 

 

 


epl natoaktual.cz
zpět na článek