natoaktual.cz

Generál Dempsey nechává možnost pozemních operací proti IS v Iráku otevřenou

17. září 2014  23:37
 

Šéf amerického sboru náčelníků štábů generál Martin E. Dempsey. | foto: US DOD

Generál Dempsey nechává možnost pozemních operací proti IS v Iráku otevřenou

Ačkoliv prezident Barack Obama vyloučil nasazení amerických vojáků do pozemních bojů s Islámským státem (IS), předseda sboru náčelníků štábů generál Martin E. Dempsey nevylučuje, že ho o to požádá. Podle jeho názoru je správné postupovat v koalici, ale pokud tato selže, doporučí prezidentovi zapojit do akce americké pozemní jednotky.

Síly Kurdů a Iráčanů by mohly narazit na potíže zejména při bojích v hustě osídlených oblastech. Zde by generál doporučil nasazení amerických speciálních jednotek jako „poradců pro boj zblízka“ spolupracujících s iráckými veliteli. Bílý dům nicméně trvá na tom, že prezident Obama svou politiku nemění.

Kam dál?
Irák vítá větší angažovanost USA v boji proti Islámskému státu (12.9. 2014)
Česká republika dodá munici iráckým Kurdům (8.9. 2014)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Al-Káida se snaží sjednotit islámskou frontu v Sýrii před americkými nálety

Al-Káida tlačí na ozbrojené skupiny v Iráku a Sýrii, aby potlačily své neshody a sjednotily se proti americké koalici, která útočí na Islámský stát (IS). Podle některých hlášení se bojovníci IS před ohlášenými nálety schovali do podzemí.

V posledních měsících se IS od al-Káidy distancoval a účastnil se bojů proti jiným islámským skupinám. V létě IS zabral velké části území a po zahájení hlavního útoku se stal nejsilnější ozbrojeneckou skupinou v Sýrii a Iráku.

Kam dál?
Obama zveřejnil strategii proti IS, zahrnuje nálety na území Sýrie (11.9. 2014)
USA a další členové NATO zakročí proti Islámskému státu (8.9. 2014)

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

Rusko nasadí posily do oblasti Krymu

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že kvůli zhoršující se situaci na Ukrajině a navyšování počtu zahraničních vojáků blízko jejích hranic je nyní prioritou nasazení plně soběstačných jednotek do Krymské oblasti. Na Krymu kotví ruská černomořská flotila, jejíž modernizace a rozšíření byla ohlášena červenci. 

Rusko je posunem NATO na východ znepokojeno. Prezident Vladimir Putin již Západ obvinil z vyprovokování ukrajinské krize se záměrem oživit vojenský blok - NATO. Spojené státy poloostrov nadále považují za nedílnou součást Ukrajiny.

Kam dál?
Jednotky NATO a USA začínají vojenské cvičení na Ukrajině (16.9. 2014)
V případě infiltrace ve stylu Krymu odpoví NATO vojensky, varuje SACEUR (18.8. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Nejvyšší duchovní v Saúdské Arábii vystoupili proti radikalismu

Nejvyšší náboženský orgán Saúdské Arábie v prohlášení uvedl, že podle práva šaría je terorismus ohavný zločin a pachatelé by měli být exemplárně potrestáni. Tento orgán má jako jediný v zemi oprávnění vydávat fatvy a islámská právní stanoviska. Prohlášení vyšlo poté, co se Saúdská Arábie a další arabské státy zavázaly k boji proti militantní ideologii.

Tento postup představuje nejrozsáhlejší výpad, který dosud konzervativní duchovní proti islamistickému radikalismu a Islámskému státu učinili. Konkrétní tresty zatím nebyly specifikovány, ale na mnoho závažných trestných činů se v Saúdské Arábii vztahuje trest smrti.

Kam dál?
Šéf NATO: akce Islámského státu mají blízko ke genocidě (16.9. 2014)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

USA pošlou 3 000 vojáků do boje s ebolou

Vláda amerického prezidenta Baracka Obamy je připravena vyslat do západní Afriky 3 000 vojáků pro boj s epidemií eboly. V postižené oblasti mají poskytovat lékařskou a logistickou podporu místnímu přetíženému zdravotnictví. S jejich pomocí se zvýší počet lůžek, která jsou potřebná k izolaci a léčení obětí epidemie.

Posily jsou odpovědí na volání humanitárních organizací po větší roli Ameriky v boji s ebolou, která si vyžádala již více než 2 200 životů. Prezident Obama chce oznámením varovat před šířením epidemie a upozornit, že smrtící virus by mohl zmutovat do snadněji přenosné formy.

Zdroj: China Daily (Čína)

voj; natoaktual.cz
zpět na článek