natoaktual.cz

Vojáci v dalším dopise varují Macrona před občanskou válkou

11. května 2021  20:59
Skupina aktivních francouzských vojáků zveřejnila dopis varující prezidenta Emmanuela Macrona před nejistým přežitím Francie po jeho „ústupcích“ islamismu.  

Francouzský prezident Emmanuel Macron (uprostřed) s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem a britským premiérem Borisem Johnsonem | foto: NATO Photos

Podobný dopis před týdny rozpoutal vášnivou debatu mezi vrcholnými francouzskými politiky. Ministr vnitra Gerald Dermain označil nový dopis za „hrubý čin“ a jeho anonymní signatáře za „zbabělce“. Dopis zatím podepsalo přes 140 tisíc lidí z řad veřejnosti, kolik z nich jsou aktivní vojáci, není jasné.

„Mluvíme o přežití naší země, o přežití vaší země,“ uvádí dopis adresovaný Macronovu kabinetu. Autoři dopisu se označují za aktivní vojáky mladé generace, tzv. „generace ohně“ a tvrdí, že byli členy operace Sentinelle zahájené po sérii teroristických útoků na území Francie v roce 2015.

„Nasadili jsme životy k poražení islamismu, kterému jste na našem území dělali ústupky,“ napsali. „Pokud propukne občanská válka, armáda zajistí pořádek na svém vlastním území… schyluje se k občanské válce ve Francii a vy to moc dobře víte,“ dodávají autoři dopisu zveřejněného v pravicově laděném týdeníku Valeurs Actuelles.

Zdroj: France 24 (Francie)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek