natoaktual.cz

Francie nabízí 1 000 vojáků pro ISAF za post velitele

25. března 2008  13:50
 

Francie nabízí 1 000 vojáků pro ISAF za post velitele
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy u Velké Británie hledá podporu pro svůj návrh „výměnného obchodu“. Chce totiž, aby post velitele sil NATO v jižní Evropě zastával Francouz výměnou za to, že Francie pošle dalších 1 000 vojáků do Afghánistánu. O této nabídce informovali lidé ze Sarkozyho okolí v předvečer jeho návštěvy Velké Británie. 

Velitelem aliančních sil v jižní Evropě byl dosud vždy americký generál, který měl italského zástupce a britského velitele štábu. Vyjednávání o obsazení tohoto postu Francouzem je součástí Sarkozyho snah o znovu začlenění do vojenských struktur Severoatlantické aliance, ze kterých jeho země vystoupila za prezidenta de Gaulla v roce 1966. Od Spojených států Sarkozy zase chce, aby stáhly námitky proti směřování obranné politiky Evropské unie k větší spolupráci s NATO a zvážení jejich celkové strategie.

„Francouzi by rádi v rámci NATO dosáhli určitého postavení a získali významné posty pro svoje lidi. Chtějí ukázat, že mají dostatečné vojenské schopnosti a zkušenosti, aby řídili velitelství NATO v Neapoli,“ okomentoval zprávu obranný analytik Paul Beaver.

Velitelství AFSOUTH v Neapoli je zodpovědné za oblast o rozloze 1,5 milionu mil čtverečních zahrnující Maďarsko, Řecko, Itálii, Španělsko a Turecko včetně Černého moře, Středozemního moře, přístupu do Atlantiku u Gibraltaru a okolí Kanárských ostrovů. 

Čtěte také:
Francie pošle vojáky na východ Afghánistánu, tvrdí Le Monde
Francie hledá cestu k podpoře NATO v Afghánistánu
 
Zdroj: Telegraph (Velká Británie)

---

Medveděv varuje před rozšířením NATO
Nastávající ruský prezident Dmitrij Medveděv prohlásil, že jeho země není nadšená z představy vstupu Ukrajiny a Gruzie do Severoatlantické aliance. Podle něj by tento krok mohl ovlivnit evropskou bezpečnost.

Medveděv vysvětlil, že žádná země by nebyla šťastná z vojenského bloku, jehož není členem a který se přibližuje k jejím hranicím. Otázka budoucího možného vstupu Ukrajiny a Gruzie do NATO se bude příští týden projednávat na aliančním summitu v Bukurešti.

Vývoj vztahů mezi Gruzií a Ruskem se nyní mírně zlepšuje. Tento týden dojde k obnovení přímých letů mezi těmito zeměmi. Stane se tak osmnáct měsíců poté, co je Moskva zrušila kvůli roztržce ohledně údajné špionáže. 

K otázce současných problematických vztahů Ruska s Velkou Británií Medveděv řekl, že je ochoten obnovit plnou spolupráci.

Čtěte také:
NATO blahopřeje Medveděvovi ke zvolení ruským prezidentem

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Koštunica: Alianční nálety vedly k vytvoření „NATO státu“
Brutální zničení Srbska mělo za cíl vytvořit první „stát NATO“ na území Kosova, píše srbský premiér Vojislav Koštunica v prohlášení, které vydal u příležitosti výročí náletů Severoatlantické aliance na Srbsko v roce 1999.

„Nelegální vybudování obrovské americké vojenské základny Bondsteel a doplněk číslo 11 k Ahtisaariho plánu, který ustavil NATO jako orgán nadřazený kosovské vládě, odhalují důvod, proč bylo Srbsko bezmyšlenkovitě zničeno a proč byl letos 17. února nezákonně vyhlášen stát NATO,“ pokračuje Koštunica v prohlášení zaslaném agentuře Beta.

„Politika síly, které je užíváno proti Srbsku, je slepá a nepotrvá dlouho. Mnoho států a většina lidstva neuznala první alianční stát a místo toho uznává Srbsko v jeho pravých a mezinárodně uznávaných hranicích,“ dodal premiér Koštunica.

Čtěte také:
Srbsko žádá NATO o zajištění bezpečnosti v Kosovu
Castro radil Miloševičovi, aby se bránil náletům NATO

Zdroj: B 92 (Srbsko)

---

Premiérka Nového Zélandu přijede na summit NATO
Novozélandská premiérka Helen Clark se příští týden zúčastní aliančního summitu v Bukurešti. „Severoatlantická aliance se rozhodla na své jednání o Afghánistánu pozvat státy, které se významně zapojují do operací v této zemi. Jedním z nich je samozřejmě i Nový Zéland,“ prohlásila Clark.

„Nejsme členem Aliance, ale v Afghánistánu s ní samozřejmě úzce spolupracujeme, protože má mandát Spojených národů,“ vysvětlila premiérka Clark.

Spojené státy americké chtějí svým spojencům v Bukurešti předložit k podepsání pětiletý plán pro Afghánistán, podle kterého by všichni měli zvýšit své úsilí v bojích proti povstalcům. 

Do Bukurešti jsou kvůli Afghánistánu pozvány také Austrálie, Japonsko a Jižní Korea.

Čtěte také:
Rumunsko představilo agendu summitu NATO
Singapur se zapojí do mise v Afghánistánu

Zdroj: Stuff (Nový Zéland)

---

Protiváleční demonstranti zatčeni u centrály NATO
Stovky protiválečných demonstrantů byly zadrženy u centrály Severoatlantické aliance v Bruselu poté, co se někteří z nich snažili vniknout na území velitelství. Organizace Vredesactie stojící za uspořádáním protestů uvedla, že zatčených lidí je asi 500. Tento údaj policie nepotvrdila.

Protesty se uskutečnily na páté výročí začátku války v Iráku. Během demonstrace, která byla součástí kampaně „NATO GAME OVER“ (NATO hra skončena), se podle Vredesactie navzdory mnoha policistům dostalo na území centrály NATO asi padesát aktivistů. Policie proti nim použila vodní děla.

Organizace Vredesactie obviňuje Alianci z napomáhání válkám v Iráku a Afghánistánu. „Bez NATO by války v Iráku a Afghánistánu nebyly možné,“ píše Vredesactie v prohlášení s tím, že Aliance udělala z evropských zemí logistická střediska pro americké ozbrojené síly.

Čtěte také:
Demonstranti vylezli na střechu velitelství NATO

Zdroj: China View (Čína)

 


 

epl natoaktual.cz
zpět na článek