natoaktual.cz

Francie a Německo podepsaly smlouvu o vývoji stíhacích letounů

21. února 2020  13:25
 

Společný let vlajkových letounů tygřích letek z Belgie (F-16), Švýcarska (F/A-18), Francie (Rafale) a Itále (Eurofighter Typhoon) | foto: LtCol Uli Metternich, NTA

Francie a Německo podepsaly smlouvu o vývoji stíhacích letounů

Společnost Dassault Aviation a Airbus postaví letoun, který by měl být funkční od roku 2040 a měl by nahradit letoun Rafale společnosti Dassault a německé letouny Eurofighter.

„Jedná se o velmi ambiciózní projekt mezi Francií a Německem, k němuž se připojilo Španělsko,“ řekla francouzská ministryně obrany Florence Parly.

Německý parlament minulý týden schválil financování projektu. Španělsko se k projektu formálně připojí později v roce 2020, přičemž investuje přibližně 50 milionů eur. Kontrakt zahrnuje počáteční výzkum a technologii prototypu letounu, motoru a dronů doprovázejících letoun. Vývoj prototypu si vyžádá celkovou investici přibližně 4 miliardy eur. Hotový by měl být v roce 2026.

Kam dál?
Stoltenberg odmítl Macronův návrh postavit obranu Evropy na francouzských jaderných zbraních (19.2. 2020)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

USA musí být připraveny na vojenské střety s Čínou, tvrdí představitel Pentagonu

Spojené státy americké se musí připravit na možný vojenský konflikt s Čínou tak, že musí vyvinout nové zbraně, upevnit vazby se spojenci a zlepšit činnost Pentagonu. „Je to dlouhodobý proces, musíme být obratní a inteligentní. Čínská lidová armáda je stále hrozivý protivník, který spojuje dlouholeté ambice s bezprecedentními novými zdroji,“ řekl Chad Sbragia z amerického ministerstva obrany.

Podle Sbragia to umožňuje Číně rozšířit její globální přítomnost, modernizovat schopnosti a účinněji čelit americkým národním zájmům.

Kam dál?
Stoltenberg: USA potřebují Evropu k řešení vzestupu Číny (17.2. 2020)

Zdroj: South China Morning Post (Čína)

---

Nad Idlíbem bylo sestřeleno ruské letadlo

Ruské průzkumné letadlo bylo sestřeleno nad válkou zničenou syrskou provincií Idlíb, kde probíhá turecká operace proti silám loajálním prezidentu Bašáru Asadovi. Počáteční zprávy naznačují, že byl letoun v hodnotě 7 milionů liber sestřelen Svobodnou syrskou armádou. Tu podporuje Turecko.

Kam dál?
Turecko žádá NATO o vytvoření bezletové zóny nad Idlíbem (20.2. 2020)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Afghánistán: týdenní „snížení násilí“ začne v sobotu

Talibán, afghánské a americké síly oznámily týdenní „snížení násilí“. Po něm by mohl následovat podpis dohody mezi Spojenými státy americkými a povstalci. „Doufáme, že se prodlouží na delší dobu a otevře cestu k přímočarým rozhovorům uvnitř Afghánistánu,“ uvedl mluvčí afghánské národní rady bezpečnosti Javad Faisal.

Pokud bude příměří úspěšné, mohlo by vést k dohodě, která by mohla ukončit osmnáct let trvající válku v Afghánistánu.

Kam dál?
Mírová dohoda s Tálibánem je „velmi blízko“, tvrdí Trump po ohlášení 7denního příměří (14.2. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Cizinci z EU v bundeswehru

Aby Bundeswehr přilákal kvalifikované mladé lidi a do roku 2024 dosáhl svého cíle mít 200 000 vojáků, musel po roce 2011, kdy skončila povinná vojenská služba, zvolit novou taktiku. „Chybí nám příští generace a demografický vývoj v Německu říká, že se to v budoucnu nezmění,“ uvedl profesor mezinárodní politiky na univerzitě bundeswehru Carlo Masala během diskuze, která se zabývala otevřením bundeswehru pro občany EU.

Nejedná se o novou myšlenku. Diskuze o zapojení občanů EU do bundeswehru probíhá. Belgie, Dánsko, Lucembursko a další evropské země již podobný postup zavedly. Masala řekl, že „jsme v procesu, v němž se evropské ozbrojené síly stále více prolínají ve vzdělání a výcviku.“

Kam dál?
Bundeswehr ukončil projekt vývoje dronů (30.1. 2020)

Zdroj: Süddeutsche Zeitung (Německo)

natoaktual.cz
zpět na článek