natoaktual.cz

Finsko a Švédsko zvažují vstup do NATO

4. března 2022  14:42
Finsko i Švédsko si po dobu studené války a dekády po jejím skončení udržovaly neutralitu a zdálo se, že nic je nepřiměje ke zvážení vstupu do Severoatlantické aliance - až doteď.  

Sídlo švédské vlády ve Stockholmu. Ilustrační foto. | foto: Švédská vláda

Ruská invaze na Ukrajinu změnila postoj evropských států k bezpečnosti, včetně Finska a Švédska, kde je podpora vstupu do NATO rekordně vysoká.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění učiněného finskou televizí YLE po vpádu ruských vojsk na ukrajinské území více než 50 % respondentů podporuje vstup Finska do NATO. V sousedním Švédsku je situace podobná. Příznivci vstupu Švédska do NATO převyšují ty, kteří jsou spíše proti členství v západní vojenské alianci. „Nemyslitelné se může stát myslitelným,“ komentoval na Twitteru změnu nálad ve společnosti švédský premiér Carl Bildt.

Přestože ani jedna země zajisté nevstoupí do NATO takzvaně přes noc a v parlamentech Švédska a Finska není jasná většina pro členství zemí v Alianci, nelze náznaky změny nálad ignorovat. Ruská invaze na Ukrajinu již zbořila přísnou politiku obou skandinávských zemí o neposkytování zbraní zemím ve válečném stavu. Ruská agrese by tak mohla nasměrovat Finsko společně se Švédskem ke členství v NATO ve snaze zajistit svou bezpečnost před případnou další vojenskou agresí Ruska.

Zdroj: NPR (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek