natoaktual.cz

Konec turecké blokády, švédsko-finský vstup do NATO se blíží

3. října 2022  16:14
Švédsko a Finsko oznámily konec embarga na vývoz zbraní do Turecka, které hrozilo zablokováním vstupu nových členů do Severoatlantické aliance.  

Finsko a Švédsko jednají o vstupu do NATO | foto: NATO Photos

Embargo, které bylo na Turecko uvaleno v roce 2019, bylo reakcí na turecké vojenské operace vůči kurdské milici (YPG) v Sýrii, kterou Turecko vnímá jako teroristickou organizaci.

„Žádost Švédska o vstup do NATO významně posílí bezpečnostní záruky, které nám umožní exportovat vojenské vybavení i do ostatních členských států, včetně Turecka,“ oznámilo švédské ministerstvo zahraničí.

Turecko sehrálo klíčovou roli při vytvoření koridoru na Černém moři a zajistilo jadernou bezpečnost Záporožské jaderné elektrárny, vyzdvihl tureckou práci finský diplomat. Ten věří, že finský vstup do Aliance bude vyřízen velmi brzy.

Vstup Švédska a Finska mezi členy NATO schválila již většina členských států. Posledními zbývajícími členy zůstávají pouze Turecko a Maďarsko.

Jsem v úzkém kontaktu s našimi tureckými a maďarskými kolegy. Ptáme se jich, jaké jsou jejich procesní fáze. Samozřejmě doufáme, že se dočkáme dobrých výsledků a staneme se plnohodnotnými členy NATO, informoval finský ministr zahraničí Pekka Haavisto.

Zdroj: Kathimerini (Řecko), Hürriyet Daily News (Turecko)

jaf; natoaktual.cz
zpět na článek