natoaktual.cz

Expert: O kyberútoku Ruska na Estonsko chybí důkazy

7. srpna 2007  23:01
 

Expert: O kyberútoku Ruska na Estonsko chybí důkazy
Neexistuje dostatek důkazů, které by potvrdily, že Rusko plánovalo nebo provedlo internetový útok na Estonsko, který tuto pobalstkou zemi sužoval téměř tři týdny. Při příležitosti jednání o kybernetických otázkách pořádaném washingtonským Hudson Institute to řekl profesor Seymour Goodman z univerzity Georgia Tech.

Podle Goodmana není jisté, zda Rusko bylo za týdny trvajícími obtížemi s internetem, které narušily jak vládní, tak soukromé internetové stránky v Estonsku. S útoky se potýkaly webové stránky novin, škol, ale i ministerstva obrany. Mnoho Estonců i Evropanů tvrdilo, že útoky mají původ v Rusku, což ovšem Moskva striktně odmítla.

Útoky začaly poté, co estonští představitelé rozhodli o přesunutí sochy z dob sovětské éry na méně prominentní místo. To vzbudilo vlnu nevole mezi ruskou menšinou žijící v Estonsku. Goodman naznačil, že útok mohl pocházet z pohraničních oblastí, kde je podle něj „dost schopných lidí“. Goodman také předpověděl, že v budoucnu se budeme s podobnými útoky setkávat stále častěji, a je proto třeba se na ně připravit.

Čtěte také:
Elektronické útoky jsou bezpečnostním problémem
NATO vyšetřuje počítačové útoky na Estonsko

Zdroj: Defense News (USA)

---

Bush Kárzáímu: Vůdce Talibanu odstraníme
Americký prezident George W. Bush řekl, že se správnými informacemi od výzvědných služeb by americká a pákistánská vláda mohly brzy zneškodnit vedoucí představitele al-Káidy. Nechtěl říci, zda by tento krok nejprve konzultoval s Pákistánem. Prezident Bush to prohlásil během dvoudenního setkání s afghánským prezidentem Hamidem Karzáím v americkém Camp Davidu. Jednali spolu o problémech, které sužují současný Afghánistán: úmrtí civilistů, rostoucí obchod s drogami a oživení sil Talibanu.

Otázka teoretické možnosti americké vojenské invaze do Pákistánu je velmi citlivá. Bush dříve řekl, že by k ní dal rozkaz pouze tehdy, měl-li by silné důkazy o úkrytech Usámy bin Ládina nebo jiných teroristických vůdců v Pákistánu.

Karzáí uvedl, že bude brzy se svým pákistánským protějškem Mušarafem hovořit o pákistánsko-afghánské hranici, která skýtá útočiště pro extremisty a kde panuje absolutní bezpráví. Oba státy spolu mají vztah plný nedůvěry. Tento týden by se měli setkat kmenoví vůdci z obou zemí a snažit se o zmírnění napětí. Plánovaného setkání se zřejmě zúčastní i prezidenti Karzáí a Mušaraf.

Bush a Karzáí mají rozdílné pohledy na vliv Íránu v Afghánistánu. Ještě před cestou do Camp Davidu Karzáí řekl, že Írán je partnerem v boji proti terorismu a drogám. „Zatím byl Írán pomocníkem,“ dodal k tomu během víkendu. Bush s ním nesouhlasil. „Byl bych velmi obezřetný v posouzení, zda je íránský vliv v Afghánistánu pozitivní.“

Jako vždy mluvil Bush o prezidentu Karzáím s velkou úctou a obdivem. Oba prezidenti se posledních pět let setkávají pravidelně. Spojené státy mají v Afghánistánu 25 000 vojáků a letos věnují na rozvoj afghánské bezpečnosti 10,1 miliard amerických dolarů. Prezident Bush dodal, že americké síly udělají vše, aby ochránily nevinné.

Zdroj: Houston Chronicle (USA)

---

Kompromis o Kosovu opět možný
Srbský premiér Vojislav Koštunica řekl, že tato jednání s novými prostředníky otevírají nové možnosti pro dosažení kompromisního řešení pro Kosovo. Řešení, které vyhoví jak hlavním zájmům Srbska, tak požadavkům albánské menšiny v této provincii. „V nových jednáních budou Srbsko a Rusko reprezentovat svoji společnou politiku založenou na respektu základních principů mezinárodního práva,“ prohlásil Koštunica.

„Je důležité, aby co nejvíce zemí, členů Rady bezpečnosti OSN a také evropských států, podporovalo tuto politiku. Jen tak může být nalezeno řešení pro budoucí organizaci této provincie,“ dodal na závěr Koštunica.

Čtěte také:
Rusko: Rozhovory o Kosovu mohou začít již brzy
Západ musí pro Kosovo hledat jinou cestu

Zdroj: Focus (Bulharsko)

---

Moskva spustila nový systém protivzdušné obrany
Rusko odhalilo modernizovaný obranný systém, revidovanou verzi bývalého sovětského systému země-vzduch. Systém nebude plnit pouze funkce protivzdušné obrany, ale také obrany protiraketové. Nový systém se jmenuje S-400 a může zneškodnit cíle včetně letadel a střel středního doletu letící pět kilometrů nebo tři míle za vteřinu. Systém ale nebude schopen zastavit mezikontinentální rakety, které letí rychleji, řekl zástupce velitele vzdušných sil pro protiletadlovou obranu Vadim Volkovitskij.

S-400 bude užíván jako základní prvek ruského protiraketového systému. Je schopen zasáhnout cíle v dosahu 400 kilometrů a výšce 30 kilometrů. První jednotka S-400, složená z raketové základny, radaru a kontrolního mechanismu, byla instalována nedaleko Moskvy. Velitel ruských leteckých sil Alexandr Selin řekl, že systém může zničit složité cíle, jako jsou balistické rakety a „neviditelné“ letouny stealth.

Čtěte také:
NATO a Rusko: Spor trvá

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Hudební těleso NATO navštíví festival v Bulharsku
Alianční skupina SHAPE International zakončí mezinárodní jazzový festival v bulharském městě Bansko. Patnáct profesionálních jazzových hudebníků z Estonska, Itálie a Spojených států zahraje nejlepší písně klasického jazzu ze 40. let minulého století.

V roce 1983 rozhodl velitel aliančních  sil v Evropě o vytvoření orchestru, který by hrál na oficiálních ceremoniích. Členské země NATO věnovaly hudební nástroje. Koncem roku 1984 již více než čtyřicet hudebníků zahrálo na třiceti koncertech. Orchestr byl roku 1985 jmenován oficiálním hudebním tělesem NATO. Nyní skupina sestává ze tří hlavních podskupin, které se účastnily prestižních hudebních událostí, jako je například Montreaux Jazz Festival.

Zdroj: Sofia Echo (Bulharsko)

 

 

 

 

 

epl natoaktual.cz
zpět na článek