natoaktual.cz

Evropská armáda NATO neohrozí, tvrdí francouzský prezident

28. května 2019  17:43
 
Francouzský prezident Emmanuel Macron na schůzce lídrů NATO v Bruselu | foto: NATO Photos

Evropská armáda NATO neohrozí, tvrdí francouzský prezident

Rozsáhlejší vojenská spolupráce mezi evropskými zeměmi není něco, co by mohlo Severoatlantické alianci uškodit, naopak by posílila příspěvek Evropy do euroatlantické bezpečnosti. To alespoň tvrdí francouzský prezident Emmanuel Macron.

Macronovo volání po „Evropské armádě“ a společném zadávání zakázek vedlo v minulosti ke sporům mezi Elysejským palácem a Bílým domem. Trump si totiž tuto iniciativu vykládal jako snahu o omezení amerického vlivu v Evropě.

„Národní armády zůstanou, ale pokud se společně rozhodneme někde zasáhnout, měly by to být armády, které se znají, které se spolu cvičily, a které dokáží dobře spolupracovat,“ řekl Macron.

Kam dál?
USA varují před projektem společné evropské armády (15. 5. 2019)

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Německo se snaží oživit mírové rozhovory s Tálibánem

Spolková republika Německo, která patří mezi nejdůležitější účastníky probíhající afghánské mise, se zapojila do rozhovorů o ukončení osmnáct let trvajícího středovýchodního konfliktu. Její zvláštní zástupce pro Afghánistán Markus Potzel se nejméně dvakrát během posledního měsíce sešel se zástupci vlády v Kábulu i se zástupci Tálibánu v Dauhá.

Američané jednají s Tálibánem již od října loňského roku. Podařilo se jim sice vyjednat omezení vazeb hnutí na al-Káidu, v otázce příměří však zatím k dohodě nedošlo. Posun v jednáních blokuje mimo jiné neochota Tálibánu jednat se zástupci afghánské vlády, které považuje pouze za „loutky Západu“. Německo doufá, že by v tom mohlo pomoci. „O budoucnosti své země mohou rozhodnout pouze samotní Afghánci, včetně Tálibánu,“ řekl k situaci Potzel.

Kam dál?
Dokud budou v Afghánistánu povstalci, neodejdeme, říká americký generál (10. 5. 2019)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO je symbolem stability a prosperity, říká bývalý bosenský ministr obrany

Severoatlantická aliance je nejúčinnější a nejúspěšnější mezinárodní organizací v historii. Jde o politicko-vojenskou alianci, která symbolizuje stabilitu a prosperitu a která díky mechanismu kolektivní bezpečnosti už sedm desetiletí zajišťuje svým členům mír. Taková byla slova někdejšího ministra obrany Bosny a Hercegoviny Selma Cikotiče na konferenci nazvané „Má Bosna a Hercegovina alternativu k NATO?“

Cikotič zároveň zdůraznil, že vstup do Aliance je vnitřní bosenskohercegovinskou záležitostí. Dodal ovšem, že vláda měla zaujmout racionálnější a konstruktivnější přístup v otázkách (ne)přijetí Ročního akčního plánu, jehož schválení se ocitlo na mrtvém bodě a na jehož zaslání Brusel čeká v rámci započaté přípravy na členství.

Kam dál?
Bosna je připravena na další krok k členství v NATO, říká Stoltenberg (4. 12. 2018)

Zdroj: Sarajevo Times (Bosna a Hercegovina)

---

Letadla NATO v Pobaltí opět startovala k ruským narušitelům

Stíhací letouny NATO, které střeží vzdušný prostor pobaltských zemí, během uplynulého týdne dvakrát vyrazily k ostrému zásahu, aby identifikovaly a doprovodily ruská letadla v mezinárodním vzdušném prostoru nad Baltským mořem.

V prvním případě šlo o nákladní letadlo An-12, které mělo na své plánované cestě do ruské kaliningradské enklávy vypnutý palubní odpovídač. O dva dny později pak přišel start k dalšímu nákladnímu letounu. Tentokrát šlo ovšem o Il-76. Letoun měl sice odpovídač zapnutý a s řízením letového provozu komunikoval, postrádal však platný letový plán.

Kam dál?
Ruští inspektoři zkontrolují Česko speciálním letounem (28. 5. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Stoltenberg ocenil estonské působení v NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg se v Bruselu sešel s estonským premiérem Jürim Ratasem, aby probrali přípravy na nadcházející alianční summit v Londýně. Ten by měl proběhnout v prosinci letošního roku. Stoltenberg také pochválil Estonsko za jeho počínání v oblasti výdajů na obranu a za jeho zapojení se do misí a operací NATO. Dále ocenil například estonské odborníky, kteří se zapojili do programu obrany aliančního kyberprostoru.

NATO bude i v budoucnu připraveno zajišťovat bezpečnost Estonska, za pomocí našich bojových útvarů, jednotek zajišťujících vzdušný prostor a našeho skálopevného odhodlání bránit vaše bezpečí,“ ujistil generální tajemník premiéra.

Kam dál?
Estonsko podepsalo obrannou dohodu s USA (27. 5. 2019)

Zdroj: NATO

luk; natoaktual.cz
zpět na článek