natoaktual.cz

Europol: Extremisté využívají koronavirové pandemie

24. června 2021  18:02
Podle nové zprávy zveřejněné Evropskou agenturou pro vymáhání práva (Europol) urychlila koronavirová pandemie šíření násilných ideologií.  

Po útoku příznivců Donalda Trumpa střeží budovu Kapitolu ve Washingtonu a její okolí příslušníci Národní gardy. Mají poskytnout podporu federálním a místním úřadům pro zajištění bezpečnosti až do slavnostní inaugurace nově zvoleného prezidenta Joea Bidena, připravované na 20. ledna. | foto: U.S. Air National Guard, Matt Hecht

Velkou roli v tomto nárůstu hraje online propaganda, která sehrává důležitou roli při budování teroristických buněk i při podpoře útoků takzvaných „osamělých vlků“. Nejvyšší nárůst zaznamenala agentura u krajně pravicových organizací, přesto podle ní stále nejvyšší riziko představují islamističtí radikálové, jejichž počet rovněž vzrostl.

Údaje ze šesti zemí odhalily, že v loňském roce došlo v Evropské unii k 57 úspěšným, neúspěšným nebo zmařeným pokusům o teroristický čin, z toho deset útoků provedli islamističtí radikálové. Při útocích islamistů pak bylo v roce 2020 zraněno 47 lidí, 12 bylo zabito. To představuje něco přes polovinu všech obětí teroristických útoků na území EU. Významnou roli při mnoha z těchto útoků měla sehrát propaganda teroristické organizace Islámský stát.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek