natoaktual.cz

EU má důkazy o zločinech Kosovské osvobozenecké armády

30. července 2014  16:43
 

Při jednání v centrále NATO v Bruselu na jedné straně stolu usedli s baronkou Catherine Ashton (nyní už bývalý) srbský premiér Ivica Dačić (vlevo) a kosovský premiér Hashim Thaçi. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

EU má důkazy o zločinech Kosovské osvobozenecké armády

Speciální vyšetřovací pracovní skupina Evropské unie (SITF) má důkazy, že členové etnicky albánské povstalecké organizace Kosovská osvobozenecká armáda (UCK), jež měla v devadesátých letech za cíl oddělení Kosova od Srbska, spáchali zločiny proti lidskosti a válečné zločiny.

SITF údajně našla důkazy, „že některé skupiny UCK se úmyslně zaměřovaly na menšiny, pronásledovaly je a výjimkou nebylo nezákonné zabíjení, únosy, vynucená zmizení, umístění do nelegálních zadržovacích táborů v Kosovu a Albánii, sexuální násilí a další formy nelidského zacházení.“ Skupiny mají mít na svědomí i znesvěcování a ničení kostelů a dalších náboženských míst. Oběťmi byli hlavně Srbové a Romové, ale i další menšiny, stejně jako kosovští Albánci, kteří byli označeni za kolaboranty nebo politické oponenty vedení UCK.

SITF tvrdí, že může vznést obvinění ihned poté, co budou ustanoveny náležité soudní mechanismy. Prozatím nejsou zveřejněna žádná jména domnělých pachatelů.

Kam dál?
Před patnácti lety NATO zasáhlo proti Srbsku (24.3. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Bývalý velitel mise NATO v Libyi je zklamán vývojem této země

Mezinárodní společenství pod vedením Organizace spojených národů mělo pracovat usilovněji k zajištění dlouhotrvající stability Libye, prohlásil vysloužilý kanadský generál Charles Bouchard, který před třemi lety velel misi Severoatlantické aliance v této zemi. Bouchard doufal, že podpora Libye na cestě k demokracii a stabilitě bude po ukončení vojenské mise větší.

Kvůli stále častějším zprávám o násilí v Tripolisu uzavřelo svou ambasádu v zemi již několik států, mezi nimi i Kanada a Spojené státy americké.

Kam dál?
Libye dva roky poté, část první: Vyrovnání se s Kaddáfího dědictvím (25.2. 2013)
Libye dva roky poté, část druhá: Role NATO a jeho kritika (4.3. 2013)

Zdroj: CBC News (Kanada)

---

Lotyšský ministr obrany stále doufá v základnu NATO v zemi

Možná přítomnost vojsk Severoatlantické aliance v Lotyšsku bude projednána na summitu ve Walesu, informoval lotyšský ministr obrany Raimonds Vejonis. „Tento plán zahrnuje mnoho různých prvků. Přestože je zmiňován polský Štětín pro možné umístění nové alianční vojenské základny, oficiálně nebylo umístění ještě oznámeno, a tak bude pravděpodobně toto rozhodnutí učiněno na summitu ve Walesu,“ uvedl mluvčí lotyšského ministerstva obrany.

Severoatlantická aliance zvažuje možnost zřídit velkou vojenskou základnu ve východní Evropě, aby NATO mohlo jednat rychleji v případě jakékoli hrozby ze strany Ruska, a bránit tak své členy v regionu.

Kam dál?
Putin: Anexe Krymu je reakcí na rozšiřování NATO (18.4. 2014)

Zdroj: The Baltic Times (Lotyšsko)

---

Protestující chtějí na summitu NATO ve Walesu kemp

Aktivisti chtějí na zářijovém summitu Severoatlantické aliance ve velšském Newportu kemp. Plány na zřízení „mírového tábora“, jenž by ubytoval na tisíc protestujících, zvažují místní úřady. Mezinárodní návštěvníci, kteří do Newportu přijedou protestovat proti Severoatlantické alianci, budou potřebovat místo na přespání a mohli by se uchýlit ke squattingu pokud nebude vytvořen kemp, uvedla aktivistka Pippa Bartolotti, která stojí v čele Strany zelených Walesu.

Protestující, jež jsou proti vojenské alianci dvaceti osmi států, plánují dlouhý program plný událostí a protestů na dny před a během summitu.

Kam dál?
Summit NATO ve Walesu ohlídá deset tisíc policistů (1.7. 2014)

Zdroj: Wales Online (Velká Británie)

---

Americké letectvo zvažuje možnosti stíhaček šesté generace

Ještě před tím, než bude stíhačka „páté generace“ F-35 plně bojeschopná, americké letectvo zkoumá, jak by mohly vypadat stíhací letouny „šesté generace“.

Studie, jak bude šestá generace stíhaček vypadat, probíhají v plném proudu, informoval šéf velitelství pro vzdušné boje generál Michael Hostage. Nadnesl možnost, že nové stíhačky by mohly být vybaveny laserovými zbraněmi známými také jako „namířené energie“. „Tato oblast zaznamenává úžasný pokrok. Myslím si, že je velmi slibná,“ uvedl Hostage.

„Pokud to bude byť jen jediné tlačítko na klávesnici, co nám umožní udržet si dominanci ve vzduchu, budu s tím spokojen,“ prohlásil Hostage.

Letectvo by chtělo uvést stíhačky „šesté generace“ do provozu ve 30. letech tohoto století.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

ist; natoaktual.cz
zpět na článek