natoaktual.cz

EU chce zvýšit spolupráci s arabským světem v boji proti terorismu

20. ledna 2015  18:20
 

Evropská unie (ilustrační foto) | foto: Evropská unie

EU chce zvýšit spolupráci s arabským světem v boji proti terorismu

Evropská unie nabídla spolupráci muslimským státům ve snaze spojit síly proti terorismu. Po setkání ministrů zahraničí EU v Bruselu uvedla Federica Mogherini, koordinátorka zahraniční politiky EU, že Unie má v plánu postupovat rychle a podniknout kroky k zintenzivnění spolupráce s arabskými zeměmi a s Tureckem.

Odkaz„Zkoumáme konkrétní projekty, které bychom zahájili v nadcházejících týdnech s určitými zeměmi, abychom zvýšili míru spolupráce v boji proti terorismu, konkrétně bych jmenovala Turecko, Egypt, Jemen, Alžírsko a země Perského zálivu,“ uvedla Mogherini. EU například plánuje vyslat „bezpečnostní přidělence“ do evropských delegací v těchto zemích. Dalším krokem je snaha odříznout financování teroristických sítí.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Litva vydává manuál pro občany pro případ války

Litevské ministerstvo obrany vydalo manuál reakce na mimořádné události s názvem „Jak jednat v extrémní situaci nebo v případě války“, který má za cíl připravit Litevce na možnou invazi, okupaci nebo ozbrojený konflikt. Již v úvodu litevský ministr obrany Juozas Olekas píše, že dostával „časté otázky od běžných litevských občanů ohledně obrany státu“, ale v dokumentu není přímo jmenováno Rusko jako možný agresor.

„Když Rusko začalo svou agresi na Ukrajině, naši občané v Litvě pochopili, že náš soused není přátelský,“ uvedl Olekas. Podle něj příklady Ukrajiny a Gruzie, které obě ztratily území ve válce s Ruskem nebo pro-ruskými separatisty, „ukazují, že nemůžeme vyloučit podobnou situaci u nás“.

Kam dál?
Litva radí svým občanům, jak přežít okupaci a formovat odpor. Kvůli Rusku (9.1. 2015)
Rusko brzy zvládne naráz víc operací jako na Ukrajině, varuje generál (16.1. 2015)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (ČR/USA)

---

Islámský stát získává rekruty v Afghánistánu

Teroristická organizace Islámský stát (IS) nejspíše začíná působit v Afghánistánu jen pár týdnů poté, co Spojené státy ukončily třináctiletou bojovou misi. Nábor rekrutů pro IS v jihoafghánské provincii Hílmand provádí bývalý velitel Tálibánu, Mullah Abdul Rauf, který byl v roce 2007 propuštěn z Guantanama. Údajně rovněž strhává bílé vlajky Tálibánu a nahrazuje je černými vlajkami IS.

Znepokojivé zprávy navazují na varování republikánských zákonodárců, že stažení se z Afghánistánu příliš rychle může zemi zanechat zranitelnou, stejně jako se stalo v případě Iráku, kde se Islámský stát uchytil v severních vesnicích a městech poté, co se Američané stáhli.

Kam dál?
Islámský stát získává členy v Afghánistánu a Pákistánu, tvrdí alianční velitel (19.1. 2015)

Zdroj: Fox News (USA)

---

Stoltenberg vítá novou dohodu NATO se Srbskem

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg uvítal přijetí nového Individuálního partnerského akčního plánu mezi NATO a Srbskem. „Tento důležitý krok nám umožní nadále posilovat dialog, porozumění a spolupráci,“ uvedl Stoltenberg.

Srbsko je členem aliančního programu Partnerství pro mír od roku 2006 a NATO plně respektuje srbskou politiku vojenské neutrality. Nová dohoda posílí spolupráci v oblastech společného zájmu a povede ke vzájemnému prospěchu, dodal Stoltenberg.

Zdroj: NATO

---

Američtí vojáci a veteráni se bojí nižších platů

Skupiny veteránů a vojáků informují, že se v každoročním projevu amerického prezidenta zaměří především na pravděpodobné snižování rozpočtu a na zdravotní péči. Letos by měla totiž začít platit omezení ve federálních výdajích, což zvýší tlak na uskutečňování těžkých rozpočtových rozhodnutí, mezi nimiž by mohlo být i snížení platů a benefitů pro vojáky.

Podle signálů přicházejících z Bílého domu se prezident v projevu chystá zaměřit především na kyber bezpečnost, terorismus a tuzemské civilní záležitosti.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

ist; natoaktual.cz
zpět na článek