natoaktual.cz

Luik: Pochyby kolegů o legitimitě amerických voleb ohrožují vztahy s USA

9. listopadu 2020  19:23
Estonský ministr obrany Jüri Luik označil komentáře svých ministerských kolegů Marta a Martina Helmových (otec a syn) jako nebezpečné a „podlamující estonskou bezpečnost a ohrožující estonsko-americké vztahy“.  

Alianční cvičení v Estonsku. Ilustrační foto. | foto: CCD COE

Estonský ministr obrany Jüri Luik označil komentáře svých ministerských kolegů Marta a Martina Helmových (otec a syn) jako nebezpečné a „podlamující estonskou bezpečnost a ohrožující estonsko-americké vztahy“. Estonská prezidentka Kersti Kaljulaid kvůli výrokům ministrů svolala bezpečnostní radu země.

„Jsme zemí o jednom milionu obyvatel na hranici s Ruskem. Vezmeme-li v potaz geopolitickou situaci, je naše partnerství se Spojenými státy klíčové pro naši bezpečnost. Každý americký prezident byl a navždy bude naším přítelem a spojencem. Tato skutečnost vyžaduje budování blízkých a důvěrných vztahů s americkými představiteli. Komentáře koaličních partnerů Marta a Martina Helmových jsou nebezpečné pro estonskou bezpečnost a podkopávají koaliční dohodu o budoucí spolupráci,“ uvedl v prohlášení estonský ministr obrany Luik.

Ministr vnitra Mart Helme a ministr financí Martin Helme označili výsledky amerických prezidentských voleb, v nichž podle médií zvítězil Joe Biden nad současným prezidentem Donaldem Trumpem, za zfalšované. Dodali také, že pokud by se stal prezidentem Joe Biden, znamenalo by to úpadek Spojených států. „Myslím, že nemůže být pochyb o tom, že tyto volby jsou zfalšované. Mluvit o demokracii či právním státě postrádá veškerý smysl v situaci, kdy volby mohou být zfalšovány v takovém měřítku,“ reagoval na volby ministr financí Martin Helme.

Oba ministři v televizním rozhovoru mluvili i o možnosti občanské války v USA. „Trump nakonec vyhraje, bude to výsledek obrovského úsilí, možná dokonce krveprolití, ale spravedlnost nakonec zvítězí,“ řekl ministr vnitra Mart Helme.

Zdroj: ERR 1, ERR 2 (Estonsko)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek