natoaktual.cz

Estonsko nadměrně využívá zbrojní fond pro Ukrajinu, naznačuje zpráva Politico

31. března 2023  17:25
Tallinn se ohradil proti zprávám, že rozčílil své spojence v Evropské unii tím, že požádal o úhradu za zbraně zaslané na Ukrajinu.  

Estonská armáda. | foto: Estonská armáda

Zpravodajský server Politico přišel v úterý se zprávou, že v Bruselu panuje pozdvižení nad způsobem čerpání prostředků Estonskem z evropského zbrojního fondu pro Ukrajinu. Tallinn si totiž z fondu nárokuje zpětné proplácení nákladů jako za nové vojenské vybavení, a nikoliv skutečnou hodnotu vybavení zaslaného Kyjevu.

„Vyplývá z toho, že Tallinn využívá příležitosti modernizovat své zásoby s pomocí fondů EU, a nikoli domácích prostředků, což jiné členské státy nedělají,“ uvedl Luigi Scazzieri, analytik z Centra pro evropské reformy.

Úředníci a vlády EU často skloňují Evropský mírový nástroj (EPF), jako příklad jednotné podpory Ukrajině, avšak v zákulisí existuje silné napětí. „Tento konflikt by však mohl být potenciálně škodlivější než ty předchozí, pokud by narušil konsenzus ohledně EPF, protože by se to mohlo promítnout do konkrétních podpory pro Ukrajinu,“ naznačil Scazzieri.

Zdroj: Deutsche Welle(Německo)

onv; natoaktual.cz
zpět na článek