natoaktual.cz

Duda: Telefonovat si s Putinem je jako mluvit za války s Hitlerem

9. června 2022  16:35
Polský prezident Andrzej Duda kritizoval lídry Francie a Německa z vedení rozhovorů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.  

Polský prezident Andrzej Duda v centrále NATO | foto: NATO Photos

Je to jako mluvit s Hitlerem během druhé světové války, komentoval prezident Duda telefonáty evropských lídrů s Putinem.

Německý kancléř Olaf Scholz i francouzský prezident Emmanuel Macron od zahájení ruské invaze Ukrajiny telefonicky jednali s vůdcem Ruska Vladimirem Putinem o možnostech ukončení války. Kritizován Ukrajinci a dalšími evropskými představiteli je především Macron, který vyzval Západ k „neponižování“ Ruska tak, aby byla zachována možnost diplomatického řešení války.

Podle polského prezidenta Andrzeje Dudy mohou být Macronova slova interpretována jako legitimizace ilegální války na Ukrajině. „Mluvil takto někdo s Adolfem Hitlerem během druhé světové války? Říkal snad někdo, že si musí Hitler zachovat tvář? Že bychom měli postupovat tak, abychom neponížili Hitlera? Taková slova jsem neslyšel,“ přirovnal Duda Putina k Hitlerovi a ostře kritizoval Scholze a Macrona za jejich chování a výroky.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek