natoaktual.cz

Do aliančního kybercvičení se poprvé zapojili Češi

24. listopadu 2010  16:45
 

Do aliančního kybercvičení se poprvé zapojili Češi
Česká republika se poprvé zúčastnila aliančního cvičení kybernetické obrany konaného pod názvem NATO Cyber Coalition. Cvičení se konalo již potřetí a zúčastnilo se ho třináct členských zemí Severoatlantické aliance. Cílem cvičení bylo testovat reakci na kyberútok, nacvičit spolupráci mezi různými agenturami a strategické rozhodování v NATO a členských státech.

Scénář roku 2010 spočíval v několika souběžných kyberútocích, včetně tzv. phishingu, virem nakažených stránek a kyberšpionáže, které zacílily NATO i členské státy. K účinné obraně tak bylo potřeba jak akce specialistů, tak i spolupráce s NATO a dalšími členskými zeměmi. Čeští IT specialisté za svou první účastí zanechali dobrý dojem – jako první vyřešili nejobtížnější ze scénářů, který spočíval v útoku na utajené sítě NATO v operaci.

Podle zástupce ČR Giuliana Giannettiho, který dohlížel na průběh cvičení z velitelství NATO v Bruselu, pracovali čeští experti dlouho do noci, aby zabránili úniku citlivých informací. "V reálné situaci by toto jednání mohlo zachránit lidské životy a rozhodně jim za to patří uznání," uvedl.

Čtěte také:
NATO čelí stovce kyberútoků denně

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR,NATO 

---

NATO s Ruskem posiluje spolupráci v protiraketové obraně
Rusko bylo na víkendovém summitu NATO v Lisabonu přizváno, aby se účastnilo vybudování protiraketového štítu v Evropě. Moskva tak již není vnímána jako možná hrozba, ale jako spojenec při ochraně kontinentu.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen prohlásil, že Severoatlantická aliance s Ruskem okamžitě obnoví spolupráci na úrovni protiraketové ochrany vojáků na bojišti. Obě strany na této ochraně spolupracovaly již v letech 2002-2008 s cílem definovat terminologii a realizovat i společná cvičení. Spolupráce pod patronátem Rady NATO-Rusko byla ovšem přerušena po rusko-gruzínské válce v roce 2008.

Rozhodnutí přijatá v Lisabonu však podle Rasmussena znamenají vzkříšení Rady NATO-Rusko. Generální tajemník uvedl, že obě strany začnou okamžitě s prací na analýze, jak Rusko zahrnout do evropského štítu, který má být vytvořen v následujících letech.

Čtěte také:
Rasmussen: Protiraketová obrana semkne spojence NATO
NATO a Rusko zahájily novou éru spolupráce
Jsme připraveni zapojit se do protiraketové obrany, tvrdí Rusko

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Thajsko kupuje dalších šest Gripenů
Švédská společnost Saab AB oznámila, že obdržela zakázku v hodnotě 320 milionů dolarů na prodej šesti stíhaček Gripen Thajsku. Mělo by se jednat o jednomístnou C verzi letadla. Thajsko přitom v roce 2008 již šest Gripenů koupilo.

Výkonný ředitel společnosti Hakan Buskhe uvedl, že zakázka je důkazem "sílící mezinárodní důvěry v Gripeny". Saab v současnosti jedná o prodeji stíhaček Gripen i do dalších zemí, včetně Brazílie a Indie.

Čtěte také:
Švédové Rumunsku nabízejí výhodně Gripeny

Zdroj: Business Week (USA)

---

Bulhaři přispějí na štít NATO "malou" částkou
Bulharsko se bude podílet na financování společného protiraketového štítu NATO v Evropě, potvrdil bulharský ministr obrany Anyu Angelov, a to blíže nespecifikovanou "malou" částkou.

Bulharský ministr zároveň informoval, že je možné, že žádná ze součástí plánovaného systému nebude umístěna na bulharském území. Země se však dle jeho slov projektu určitě účastní, a to na "spodní hranici" štítu.

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Pentagon: Ne všude v Afghánistánu se daří
Pentagon ve své nové zprávě přiznal, že pokrok v Afghánistánu je zatím nevyrovnaný, neboť i přes ofenzivu koaličních sil bylo dosaženo pouze skromných výsledků. Ty se podle zprávy dostavily v prioritních částech země, tedy v jižních provinciích Hílmand a Kandahár, které byly dlouho základnou pro Taliban.

Ve zprávě dále stojí, že vzbouřenci zůstávají nezlomní a zachovali si logistickou kapacitu i své velení. Navíc i přesto, že je v Afghánistánu nyní okolo 150 tisíc zahraničních vojáků, nebylo dosaženo výraznějších úspěchů v narušování zásobovacích tras a útočišť Talibanu. Celá země zároveň čelí bezprecedentnímu násilí, podle zprávy vzrostla jeho úroveň od roku 2007 o rekordních 370 %.

Celá zpráva je tak víceméně protikladná k veřejným deklaracím některých vojenských špiček USA, které mluvily o získání iniciativy a o tom, jak se situace v Afghánistánu pomalu zlepšuje.

Čtěte také:
Sedwill: V Afghánistánu jsme znovu získali iniciativu
Omar: Taliban rozšíří své operace po celém Afghánistánu

Zdroj: Defense News (USA)

mdo natoaktual.cz
zpět na článek