natoaktual.cz

Další výzkum potvrdil odpor Ukrajinců k NATO

19. prosince 2006  18:12
 

Další výzkum potvrdil odpor Ukrajinců k NATO
Proti vstupu do Severoatlantické aliance se staví sedm z deseti obyvatel Ukrajiny. Uvedl to ředitel ukrajinského Sociologického barometru Viktor Heboženko, který proto prosazuje, aby se k této otázce uspořádalo celonárodní referendum. Na Krymu se v místním referendu proti NATO a poškození vztahů s Moskvou postavilo přes 99 % voličů. Národní referendum nebylo však dosud povoleno úřady, ačkoli ho v petici požaduje 4,6 milionu lidí.

Podle představitele ukrajinského parlamentu se sepisování petic a podobné akce mají uskutečnit ve všech částech země, čímž se Ukrajina stane protialianční pevností. Zákonodárce a prezident Sociální rady pro obranu a ústavní práva Leonid Grach zdůrazňuje, že pouze celonárodní referendum a mobilizace může zastavit Ukrajinu na její cestě k NATO.

Čtěte také:
Jen 20 % Ukrajinců pro vstup do aliance

Zdroj: Prensa Latina (Kuba)

---

Za vstup Ukrajiny do NATO bude zodpovídat vláda
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko podepsal důležitý dekret, podle něhož bude za uskutečnění státní politiky při spolupráci se Severoatlantickou aliancí zodpovídat vláda. To se týká zejména splňování přístupových kritérií. Juščenko též přikázal vedoucímu meziresortní komise pro přípravu vstupu, aby každý čtvrtrok informoval veřejnost o dosažených výsledcích.

Podle prezidenta Juščenka je evropská a euro-atlantická integrace Ukrajiny nevratná. Samotní Ukrajinci vstup do NATO nepodporují pouze proto, že mají o této organizaci málo vědomostí. Členství Ukrajiny v NATO a EU má být zárukou suverenity, bezpečnosti a demokratického vývoje.

Čtěte také:
Ukrajina bude propagovat NATO v televizi

Zdroj: ForUm (Ukrajina)

---

Donětsk uspořádá vlastní referendum o NATO
Donětský oblastní výbor ukrajinské komunistické strany podpořil iniciativu svých spolustraníků z Krymu a připravuje referendum o vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance. Oznámil to Igor Žitinsky, předseda donětské komunistické organizace: "Na Krymu mají úplnou pravdu. I my považujeme reakci úřadů za kolosální ignorování zájmů a názorů lidí."

Podle Žitinského by měly výsledky referenda "vrátit na zem ty politiky, kteří hledí pouze na názor svých amerických sponzorů". Organizátoři nedělního referenda na Krymu uvádějí, že proti politice prezidenta Juščenka a proti vstupu do Aliance se staví více než 98 % z téměř 900 tisíc voličů.

Čtěte také:
Juščenko: Na referendum o NATO je příliš brzy

Zdroj: Regnum (Rusko)

---

Francie přesune své vojáky v Afghánistánu
Francie příští měsíc stáhne z Afghánistánu své speciální jednotky. Dočasně ale umožní přemístit své zbývající své zbývající vojáky do jakékoli části země, aby byli připraveni pomoci v krizových situacích. Mimo jiných právě Francie se minulý měsíc dostala pod tlak spojenců, že neumožňuje svým vojákům zasahovat v nebezpečných oblastech.

Velitelé Aliance v Afghánistánu prosazují zrušení podobných omezení, jež vojákům brání bojovat na sněhu či v noci. Jednotky NATO v Afghánistánu by se staly flexibilnější a mohly by rychleji dostávat posily do oblastí těžkých bojů.

Čtěte také:
Národní omezení vojáků ohrožují NATO

Zdroj: Gulf Times (Katar)

---

NATO předvádí Talibanu svou sílu
Severoatlantická aliance brzy pozná, zda její taktika v neklidných oblastech Afghánistánu přesvědčí příslušníky Talibanu ke složení zbraní. Už čtvrtý den po sobě NATO bombarduje opuštěné území v jižním Afghánistánu, což má sloužit jako ukázka ohromné palebné síly jednotek Aliance, jíž mohou zaměřit na úkryty povstaleckých bojovníků.

Operace označená Falcon Summit má oddělit příslušníky tvrdého jádra Talibanu od jejich méně oddaných spolubojovníků. Koaliční vojáci už též jednotlivé vesnice nedobývají, ale spíše přemlouvají své protivníky, aby se jim podřídili. Doufají, že získají přívržence Talibanu výměnou za dodávku věcí potřebných pro farmaření a dalších životních potřeb. Pokud se svou nabídkou neuspějí, koaliční jednotky jsou připraveny použít své zbraně, přičemž se snaží vyhnout zabití civilistů.

Čtěte také:
NATO v Afghánistánu zahajuje novou ofenzívu

Zdroj: Hamilton Spectator (Kanada)

ivn natoaktual.cz
zpět na článek