natoaktual.cz

Čínské vojenské výdaje se mají do pěti let zdvojnásobit

14. února 2012  15:50
 

Čínské námořnictvo. | foto: Ministerstvo obrany USA

Čínské vojenské výdaje se mají do pěti let zdvojnásobit

Čínský obranný rozpočet v letech 2011 a 2015 vzroste na dvojnásobek a převýší vojenské výdaje všech ostatních klíčových velmocí asijsko-pacifického regionu dohromady, uvádí se ve zprávě amerického think tanku IHS Global Insight.

Analytici odhadují, že v roce 2015 vydá Čína na ozbrojené síly 238 miliard dolarů, což bude čtyřikrát víc než Japonsko s druhým největším obranným rozpočtem v regionu. Dodatečné prostředky půjdou na modernizaci výzbroje, což při snižování početního stavu čínských ozbrojených sil povede k růstu výdajů na hlavu.

„Peking je schopen věnovat stále větší část státního rozpočtu na obranné účely a už dvacet let neustále vylepšuje své vojenské schopnosti,“ prohlásil jeden z autorů zprávy Rajiv Biswas. Tento trend podle něj bude pokračovat, pokud v Číně nedojde k hospodářské katastrofě.

Kam dál?
Analýza: Chmurná vize Západu – čínská armáda na vzestupu

Zdroj: Radio Netherlands Worldwide (Nizozemí)

---

Z nárůstu násilí v Sýrii viní OSN rozpory diplomatů

Neshody v Radě bezpečnosti OSN jen povzbuzují syrskou vládu ke stupňování útoků na opoziční centra a ke zlomení odporu vůči jedenáctileté vládě prezidenta Bašára Assada, prohlásila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillay.

„Jsem obzvláště zděšena pokračujícím tvrdým útokem na Homs,“ uvedla Pillay s tím, že podle důvěryhodných zdrojů zde syrská armáda ostřelovala hustě obydlené čtvrti.

Kam dál?
Sýrie dál bombarduje Homs, Turecko tlačí na intervenci
Rusko zabíjí naše děti, protestují Syřané

Zdroj: France24 (Francie)

---

Rusko: RB OSN by měla schválit mírovou misi v Sýrii

Rada bezpečnosti OSN by měla schválit mandát mezinárodní mírové misi v Sýrii, prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Genadij Gatilov. Takový mandát je podle něj třeba velmi přesně definovat, aby se neopakovala situace v Libyi. 

„Jsme ochotni takovou možnost zvážit, ale měli bychom vědět, o jaké konkrétní misi se bavíme. V současnosti máme k dispozici protichůdné informace,“ uved Gatilov.

Poté, co včera Liga arabských států vyzvala OSN k vyslání společné mírové mise do Sýrie, ruský ministr zahraniční Sergej Lavrov prohlásil, že Rusko tento návrh studuje. Zvláštní velvyslanec ruského prezidenta pro oblast Blízkého východu Michail Bogdanov nicméně později ruskou účast v mírové misi OSN nevyloučil.

Kam dál?
LAS požádá OSN o vyslání společné mise do Sýrie

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Čeští chemici v rafinériích na severu Afghánistánu

Poprvé za působení jednotky českých chemiků v Afghánistánu se na společné akci podíleli vojáci české, německé a švédské armády. V rámci mise společný oddíl provedl průzkum pěti vybraných míst na severu země, především v petrochemických závodech. Hlavním cílem bylo zjištění zpracovatelských postupů v rafineriích, skladování nebezpečných látek a kontrola bezpečnosti při výrobě.

Samotnému průzkumu a měření předcházela důkladná příprava, která zahrnovala opatření k zajištění bezpečnosti chemického oddílu. Poté se čeští vojáci spolu s německými a švédskými kolegy vydali na prohlídku ropných vrtů, po níž následoval důkladný průzkum továrny na zpracování zemního plynu, kde bylo třeba zjistit chemické složení neznámé směsi skladované ve více než stovce sudů.

"Věřím, že úsilí vynaložené při plnění tohoto úkolu nebylo zbytečné a v budoucnu budou tyto těžce nabyté informace užitečné při rozvoji zdejšího průmyslu," uzavírá svými slovy úspěšnou misi chemiků z 12. jednotky chemické a biologické ochrany v Kábulu kapitán Miroslav Š.

Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

---

Írán před výročím revoluce vypnul Facebook, Gmail a další servery

Íránská vláda tento týden svým občanům omezila přístup na internet. Řada Íránců se tak nedostane ke svým emailovým účtům nebo na hlavní portály jako Google. Podle jedné íránské zpravodajské agentury nefungují stránky Facebook, Gmail, Yahoo, Hotmail a další.

Podle zprávy serveru Hacker News je přístup blokován od čtvrtka, a to kvůli nadcházejícím oslavám výročí islámské revoluce z roku 1979. Teherán se tak prý snaží potlačit jakýkoliv pokus opozice obnovit protesty proti vládnoucímu režimu. Írán se také údajně snaží odpojit od sítě World Wide Web a chce vytvořit svoji vlastí.

Internet a sociální sítě hrály klíčovou roli při organizování a šíření protestů, které zemi zachvátily po sporných prezidentských volbách v roce 2009, v nichž byl znovu zvolen Mahmúd Ahmadínežád.

Kam dál?
Peres: Facebook přinese mír na Blízký východ

Zdroj: Haaretz (Izrael)

vtr; natoaktual.cz
zpět na článek