natoaktual.cz

Čína označila USA za největší hrozbu pro světový mír

14. září 2020  20:59
Čínské ministerstvo obrany zveřejnilo novou zprávu, v níž kritizuje vojenské ambice Spojených států a označuje je za největší hrozbu pro světový mír a pořádek.  
Čínská ponorka (ilustrační foto)
Ilustrační snímek. | foto: Maritime Security

Čínské ministerstvo obrany zveřejnilo novou zprávu, v níž kritizuje vojenské ambice Spojených států a označuje je za největší hrozbu pro světový mír a pořádek. „V průběhu let jsme nasbírali důkazy o tom, že Spojené státy jsou původcem regionálních nepokojů, narušitelem mezinárodního řádu a ničitelem světového míru,“ okomentoval stanovisko Číny mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Čchien a jako příklady takových akcí zmínil americké působení v Libyi, Sýrii či Iráku.

Více než stopadesátistránková zpráva se zabývá především schopnostmi a budoucím rozvojem čínské armády, která se má stát „nástrojem čínské zahraniční politiky pro úpravu některých aspektů mezinárodního řádu“.

„Vyzýváme Spojené státy, aby nahlížely na čínskou armádu a její rozvoj objektivně a racionálně, aby přestaly vydávat nepravdivá prohlášení a aby přijaly konkrétní opatření k zajištění zdravého rozvoje dvoustranných vojenských vztahů,“ dodal ke zprávě Čchien, čímž pravděpodobně reagoval na prohlášení Pentagonu začátku září, ve kterém zazněla vůči Číně a jejím vojenským ambicím varovná slova.

Zdroj: Military Times (USA)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek