natoaktual.cz

Čína se zlobí kvůli zprávě Pentagonu

26. srpna 2011  13:54
 

Čína se zlobí kvůli zprávě Pentagonu
Čínské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém vyjádřilo silnou nespokojenost a ve kterém odmítlo nově zveřejněnou zprávu Pentagonu o stavu čínské armády. "Zpráva zkresluje fakta," prohlásil mluvčí čínského ministerstva obrany Yang Yujun.

Podle Yanga se zpráva nezabývá fakty, zveličuje čínskou hrozbu Tchaj-wanu a obsahuje prázdná obvinění ohledně čínské politiky ve vesmíru a kyberprostoru. "Čínská cesta je cestou mírového rozvoje a její národní obrana má čistě obranný charakter," sdělil Yang. Rozpočet ministerstva obrany má být určen pouze pro zajištění suverenity a teritoriální integrity země.

Mluvčí dále uvedl, že se čínská armáda otevírá světu a spolupracuje s armádami ostatních států a čínským cílem je zajistit globální i regionální stabilitu. "Čína požaduje, aby USA pohlížely na rozvoj čínské armády objektivně a spravedlivě," dodal Yang.

Čtěte také:
Rasmussen: Kvůli škrtům přenecháme prostor Číně

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Pentagon: USA, NATO Kaddáfího nechytají
Spojené státy se distancovaly od snahy "ulovit" libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Tvrzení amerických představitelů o tom, že Americké ani alianční jednotky bývalého libyjského diktátora v hledáčku nemají, poukazují na citlivost, s níž USA vnímají údajné posuny alianční mise v Libyi a přímé zapojení do změny režimu. Cílem NATO je totiž podle rezoluce OSN ochrana civilistů.

Britský ministr obrany Liam Fox přitom již dříve potvrdil, že Severoatlantická aliance poskytuje rebelům zpravodajské informace a zároveň prozkoumává terén, aby jim pomohla nalézt Kaddáfího. Rozpor s americkým prohlášením vysvětluje Velká Británie tím, že rebelům pomáhají pouze britské síly.

Pentagon upozorňuje na to, že by alianční mise mohla skončit i před tím, než bude Kaddáfí dopaden. Podle vyjádření k tomu stačí pouze zastavení násilí v zemi, dopadení Kaddáfího potřeba není.

Čtěte také:
NATO pomáhá při hledání Kaddáfího

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO hledá libyjské rakety
Severoatlantická aliance hledá informace o tom, kolik střel země-vzduch a kolik odpalovačů je v Libyi stále aktivních a kdo je kontroluje. Před několika měsíci přitom americká armáda odhadla, že má Libye arsenál okolo 20 tisíc takovýchto raket. Není však zřejmé, kolik jich mohlo být zničeno během konfliktu a kdo kontroluje zbytek.

Americká armáda se šíření zbraní a speciálně přenosných střel země-vzduch velmi obává. Vláda se však obavy z libyjských zbraní snaží mírnit. Spojené státy prý spolupracují s opozicí i okolními státy na tom, aby proliferaci zbraní zabránili.

Sklady s nebezpečným plynem yperitem jsou "zajištěné a hlídané", uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nuland. Podle zpráv je stále hlídají jednotky věrné Kaddáfímu, ale Spojené státy je pečlivě hlídají a monitorují.

Čtěte také:
‘Libyjské chemické zbraně zabezpečeny’
Kaddáfího chemické zbraně nejsou pod kontrolou

Zdroj: CNN (USA)

---

NATO testovalo protiraketovou obranu
NATO udělalo významný krok vpřed ve vývoji své protiraketové obrany bojiště. Protiraketový systém ALTBMD, který byl představen v loňském roce, byl nyní úspěšně vyzkoušen v reálném operačním prostředí. Test je jedním ze dvou, které byly Aliancí připraveny, aby mohl systém ALTBMD dosáhnout plných operačních schopností.

Testu se zúčastnily německé, nizozemské a americké jednotky a velitelství v Uedemu a Ramsteinu v Německu. Jednotky měly za cíl reagovat na simulovaný útok. Nejprve dostaly informaci o simulovaném raketovém útoku a následně provedly samotnou akci, při které došlo k odvrácení útoku.

"Tento test je pro NATO velmi důležitý. Poprvé ukázal, že protiraketové systémy z různých zemí Aliance spolu mohou operovat pod společným velením," uvedl programový manažer systému ALTBMD Alessandro Pera. ALTBMD má za cíl právě propojit senzory i protiraketové střely od různých států Aliance tak, aby byly ochráněny jednotky na bojištích před raketovými útoky.

Zdroj: News Wire (USA)

---

V Afghánistánu zemřeli tři vojáci ISAF
V Afghánistánu byli po výbuchu dvou silničních min zabiti tři zahraniční vojáci, mezinárodní síly ISAF však k události neuvedly žádné další informace. Národnost vojáků, kterou lze zveřejnit až po té, co tak provedou země, odkud vojáci pocházeli, tak zatím zůstává neznámá.

Letos v Afghánistánu došlo k úmrtí již 396 vojáků působících v silách ISAF. Okolo 75 % z nich přitom tvoří Američané. Nejčastější příčinou úmrtí jsou právě silniční bomby či improvizovaná výbušná zařízení.

Čtěte také:
Dva Němci zmizeli v Afghánistánu
Sedm mrtvých vojáků v Afghánistánu v jednom dni
Největší ztráta od začátku mise: 38 mrtvých vojáků

Zdroj: RTT News (USA)


mdo natoaktual.cz
zpět na článek