natoaktual.cz

Čína a Rusko vojensky spolupracují navzdory odlišným cílům

16. srpna 2021  17:40
Čína společně s Ruskem úspěšně zakončily vojenské cvičení, které označují za nový vrchol ve svých bilaterálních vojenských vztazích.  

Čínská ponorka (ilustrační foto) | foto: Maritime Security

Cvičení na severu Číny se zúčastnilo 10 tisíc vojáků čínské a ruské armády. Ačkoliv se obě strany snaží spolupracovat, každá z nich má odlišné cíle, tvrdí analytici.

Tato cvičení, která využila společný systém velení a řízení s ruskými jednotkami integrovanými do čínských řad, byla první svého druhu, uvedlo čínské ministerstvo obrany. Cvičení tak poskytlo oběma stranám možnost otestovat nové zbraně a ruským jednotkám umožnilo poprvé použít vybavení čínské výroby, včetně obrněných útočných vozidel.

Cílem těchto cvičení bylo částečně posílit schopnosti v boji proti terorismu, které jsou nyní velmi důležité v době, kdy se výrazně zhoršuje bezpečnostní situace v Afghánistánu. Analytici v Rusku a na Západě však zpochybňují skutečný smysl tohoto cvičení, protože Moskva a Peking mají stále odlišné cíle, od propagandy až po ekonomiku. „Cvičení můžeme spíše popsat jako divadlo,“ uvedl Peter Layton z Asia Institute v Austrálii.

Zdroj: CNN (USA)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek