natoaktual.cz

Stoltenberg: Čína nesdílí naše hodnoty

2. června 2021  14:38
„Čína nesdílí naše hodnoty, nevěří v demokracii a svobodu médií,“ prohlásil před červnovým summitem generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.  

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | foto: NATO Photos

Přístup nové americké administrativy Joea Bidena k Číně zůstává tvrdý. Očekává se, že lídři Severoatlantické aliance na summitu v červnu 2021 budou projednávat mimo jiné postoj k Číně a přijmou strategický dokument o tom, jaký postoj k Číně by měla Aliance zaujmout. Londýnský summit NATO z roku 2019 jen konstatoval, že „rostoucí vliv Číny a její mezinárodní politika představuje pro Alianci jednak hrozbu, tak i příležitost“. Rétorika se nejspíše změní.

„Čína nesdílí naše hodnoty, nevěří v demokracii a svobodu médií,“ prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Kromě hrozby, kterou Čína představuje pro Tchaj-wan, rychlost jejího zbrojení vyvolává obavy. Čína v současné době disponuje největším námořnictvem na světě, investuje do hypersonických zbraní a pracuje na začlenění nových technologií, jako je umělá inteligence nebo rozpoznávání obličejů, do bojových operací, dodává Stoltenberg. Avšak šéf NATO vidí sblížení spojenců a jejich partnerů jako důležité v přístupu k Číně.

Zdroj: Süddeutsche Zeitung (Německo)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek