natoaktual.cz

Čína čelí překážkám na cestě k vojenské nadvládě

18. května 2023  11:16
Přestože má Čína největší ozbrojené síly na světě, její armáda může při případné invazi na Tchaj-wan čelit řadě problémů.  

Čínský letoun J-11 a ruský stroj Su-27 | foto: US DoD, CCTVnatoaktual.cz

Vzhledem k tomu, že se vztahy mezi Čínou a Spojenými státy americkými stále zhoršují, mnozí analytici připouští možnost konfliktu v blízké budoucnosti, pravděpodobně o ostrov Tchaj-wan, který Čína považuje za část svého území.

Čínská armáda musí počítat s tím, že nebude stačit samotné obsazení tchajwanského pobřeží. Více než 90 % obyvatel Tchaj-wanu totiž žije ve městech a Čína i Tchaj-wan se připravují na možnost vleklého městského konfliktu.

Další problém pro Čínu mohou představovat samotní vojáci. Ačkoli se Peking pyšní největšími ozbrojenými silami na světě, čínští vojáci nemají prakticky žádné bojové zkušenosti. Naposledy vedla čínská armáda válku, když v roce 1979 napadla Vietnam.

Podle bývalého zpravodajského důstojníka amerického námořnictva Blakea Herzingera budou důležitou roli v efektivitě Čínské lidové armády hrát také kulturní faktory, které ji v současnosti trápí, jako je korupce a rigidní velitelská struktura.

Zdroj: The Guardian(Velká Británie)

onv; natoaktual.cz
zpět na článek