natoaktual.cz

Čína a Švýcarsko posílí vojenskou spolupráci

19. července 2013  14:35
 

Více spolupráce mezi švýcarskou a čínskou armádou má být prospěšné pro obě země. Ilustrační foto. | foto: Maritime Security

Čína a Švýcarsko posílí vojenskou spolupráci

Čínský ministr obrany Chang Wanquan se sešel se švýcarským prezidentem Ueli Maurerem, aby společně projednali zlepšující se vojenskou spolupráci mezi oběma zeměmi. Chang, ministr a zároveň člen státní rady, prohlásil, že díky schůzkám na nejvyšší úrovni a specifickým společným projektům se vztahy mezi oběma armádami značně zlepšily. Podle něj by teď měly obě strany najít ještě další nové oblasti spolupráce.

Švýcarsko podle slov svého prezidenta přikládá vztahům s Čínou velký význam a kvituje, že Čína hraje v mezinárodní politice čím dál větší roli. Více spolupráce mezi švýcarskou a čínskou armádou bude prospěšné pro obě země, tvrdí Maurer.

Kam dál?
Sebevědomá Čína sleduje NATO. Rozmýšlí, zda bude partnerem, nebo rivalem (9.7. 2013)

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Srbsko: 53% pro vstup do EU, pouze 13% do NATO

Nejnovější průzkum veřejného mínění ukázal, že srbská veřejnost by uvítala členství v Evropské unii, zatímco vstup do Severoatlantické aliance by si přálo pouze třináct procent Srbů. Průzkum dal najevo, že obyvatelé, kteří podporují vstup vojensky nezávislého Srbska do EU, zároveň věří, že jejich země nemusí být členem NATO, aby mohla do Unie vstoupit.

Náměstek ministra obrany Miroslav Jovanović poznamenal, že vojensky neutrální status Srbska nepředstavuje překážku pro spolupráci s NATO v rámci programu Partnerství pro mír a pro členství v Evropské unii. Jmenoval Rakousko a Švýcarsko jako neutrální země, které s NATO spolupracují, a zároveň dodal, že poté, co se Srbsko rozhodlo být neutrální zemí, tak případný vstup do Aliance není na pořadu dne.

Kam dál?
Srbsko a Kosovo dosáhly dohody, práce však teprve začíná (6.5. 2013)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Stahování USA z Afghánistánu prodražují vysoká cla

Spor o výši celních poplatků mezi vládami Spojených států a Afghánistánu znatelně prodražuje stahování vojenského materiálu ze země. Afghánské úřady trvají na zaplacení mnohamiliónových pokut za různé celní poplatky a zablokovaly průjezd nákladních vozidel přes hraniční přechody. Spojené státy situaci vyřešily tím, že materiál ze země vyvážejí letadly.

„Převoz letadlem je pětkrát až sedmkrát dražší než po zemi přes Pákistán,“ prozradil zástupce amerického ministerstva obrany. Afghánci trvají na poplatku tisíc dolarů za každý přepravní kontejner, který opouští zemi. Na pokutách se jedná celkem o částku přesahující sedmdesát milionů dolarů.

Kam dál?
NATO začalo stahovat vybavení z Afghánistánu (22.5. 2013)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Afghánské bezpečnostní složky dokážou čelit Tálibánu

V téměř všech afghánských provinciích Severoatlantická aliance předala zodpovědnost za bezpečnost místním jednotkám armády a policie. A v mnoha z nich úroveň násilí poklesla. „Spousta lidí v nás viděla okupanty, nyní už Tálibán tak snadno neřekne, že bojuje proti bezvěrcům,“ soudí americký velitel Stephen Michael. Na druhou stranu si operace za poslední rok vyžádaly mnohem více životů afghánských vojáků a policistů.

Spojené státy však trvají na tom, že afghánské jednotky jsou připraveny Tálibánu čelit. Od Američanů mají dobré zbraně a vozidla, často však schází náboje a palivo do nich. Armáda a policie se také potýká s etnickými problémy. Místní policie nezaměstnává Hazáry, v elitních jednotkách schází Paštúnové (etnická základna Tálibánu). Byla by však chyba afghánské bezpečnostní složky odepsat. Jsou odhodlané bojovat, a pokud jsou nedostatečně vycvičené, tak proto, že jejich příslušníci provádějí operace v terénu.

Kam dál?
V Afghánistánu ostře vzrostl počet zabitých policistů (2.7. 2013)

Zdroj: Economist (Velká Británie)

---

Odstupující britský velitel varuje před vojenskou akcí v Sýrii

Nejvyšší velitel britských ozbrojených složek generál sir David Richards v den, kdy předal post svému nástupci, ostře okomentoval jakékoli možné vojenské řešení situace v Sýrii. „Chybějící mezinárodní konsenzus a roztříštěné skupiny rebelů vojenské řešení ztěžují,“ tvrdí Richards. Mezitím britský ministr obrany Philip Hammond oznámil, že na stole jsou stále ještě všechny možné varianty.

Richards označil situaci v Sýrii za „obrovskou humanitární tragédii“. Pokud by Británie zvažovala vojenskou akci, podle něj „by do toho nikdy nešla sama – jednala by spolu se svými spojenci, zejména se Spojenými státy.“ Richards prozradil, že země vypracovala možný plán intervence, pokud by hrozilo, že by se syrské chemické nebo biologické zbraně dostaly do rukou al-Káidy.

Kam dál?
Británie je připravena vyzbrojovat syrskou opozici, brání tomu embargo (13.3. 2013)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

zuk; natoaktual.cz
zpět na článek