natoaktual.cz

Češi očekávají další krize podobné té v Gruzii

8. září 2008  14:21
 

Češi očekávají další krize podobné té v Gruzii
Invazí v Gruzii zkouší bohatnoucí a sebevědomější Rusko Západ a pravděpodobný je i vznik dalších podobných krizí v regionu, řekl v rozhovoru v sídle OSN v New Yorku náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar. Podle něj by měl Západ postupovat opatrně a neústupně. „Nebyli bychom překvapeni, kdyby k podobným událostem…došlo i na Krymu.“ „Doufáme, že se to nestane, ale tamější situace není příliš stabilní a vyprovokovat nepokoje by pravděpodobně nebylo tak těžké,“ řekl Pojar novinářům. Někteří analytici se také domnívají, že krymská oblast na jihu Ukrajiny by mohla být Ruskem použita k destabilizaci země. Kotví zde ruská černomořská flotila a většinu tamního obyvatelstva tvoří etničtí Rusové. 

Češi a Poláci rozzuřili Moskvu, když souhlasili s umístěním amerického protiraketového štítu na svém území. Pojar k tomu řekl, že gruzínský konflikt neměl žádný vliv na vyjednávání Čechů s Američany ohledně umístění radarového systému. Jeden z vysoce postavených důstojníků ruské armády prohlásil, že by Moskva mohla použít vojenskou sílu ke zničení antibalistických střel, které mají být umístěny v Polsku. Pojar k tomu dodal, že je přesvědčený, že Poláci i Češi se mohou spolehnout na své partnery v NATO v případě, že by Rusko zaútočilo na protiraketový štít, jakkoliv je to podle něj nepravděpodobné.

Čtete také:
Ukrajinci protestují proti americké válečné lodi
Polsko: jednání o štítu pokračují

Zdroj: Forbes (USA)

---

Experti NATO jsou na návštěvě Gruzie
Delegace NATO odcestuje 8. září do Gruzie, aby zde vyhodnotila škody na vojenské  infrastruktuře po srpnové pětidenní válce mezi Moskvou a Tbilisi, řekli diplomaté agentuře AFP. „Mise NATO je zde očekávána zítra,“ uvedl včera pod podmínkou zachování anonymity evropský diplomat v Tbilisi. To potvrdil i představitel NATO oslovený agenturou. Šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer má společně s představiteli všech 26 členských zemí Aliance do Gruzie na dva dny přicestovat 15. září, aby zde s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim jednal o pomoci, kterou může NATO nabídnout.

Na srpnovém mimořádném setkání NATO se ministři zahraničí usnesli, že kvůli konfliktu není možné pokračovat ve spolupráci s Ruskem „jako by se nic nestalo“, což mělo za následek rozzuřenou odpověď ruských představitelů. Ministři se dohodli na vytvoření komise NATO-Gruzie a vyslání 15 expertů k vyhodnocení válečných škod a zdůraznili potřebu pomoci uprchlíkům. Podporu Gruzii zopakoval minulý týden i americký viceprezident Dick Cheney a vyzval k zachování soudržnosti vůči „agresivnímu“ Rusku.

Čtěte také:
Gruzie se napojila na alianční systém včasného varování
 
Zdroj: Defense News (USA)
   
---

Proč volí Spojené státy silná slova
Generál David McKiernan, který v červnu převzal místo nejvyššího velitele NATO v Afghánistánu, na sebe upoutal pozornost koaličních partnerů, včetně spojenců z NATO. Od klíčových spojenců požaduje větší pomoc při získání iniciativy v boji proti Talibanu. Spojené státy započaly zdlouhavé stažení sil z Iráku, a tak se pozornost Washingtonu přesunuje pomalu ale jistě na východ do Afghánistánu a Pákistánu.

McKiernan vypracoval plán tažení, které má začít v listopadu a počítá s nasazením 70 000 aliančních i amerických vojáků umístěných v Afghánistánu a stále se rozvíjející Afghánské národní armády při koordinované protipovstalecké strategii. O závažnosti úkolu si nedělá iluze. Za ztěžující faktory považuje afghánskou složitou geografii, nedostatek lidského kapitálu, snadno překročitelné hranice, obchod s drogami a hluboce zakořeněnou korupci. Úspěch bude vyžadovat nejen větší vojenské nasazení jednotek ISAF a afghánské armády, ale i velké strategické úsilí Pákistánu při stabilizaci hranic a cílenou snahu o zlepšení správy etnicky rozmanitých afghánských provincií. Podle McKiernana nelze válku v Afghánistánu vyhrát bez vyřešení problému povstalců skrytých v Pákistánu, kteří ohrožují vládu v Islámábádu i v Kábulu.  

V příštích 18 měsících počítají Spojené státy s nárůstem sil v zemi zhruba o 15 000 vojáků. Generál, který požaduje po evropských členech NATO zvýšené úsilí v boji proti Talibanu a  kritizuje omezení uvalená na jejich nasazené jednotky, by byl rád, aby i Austrálie zvýšila svůj příspěvek, obzvlášť když teď nemá žádné bojové jednotky v Iráku. Nebezpečná situace zůstává na jihu a východě země.

Čtěte také:
Armádní špičky tajně jednaly o nepokojích u pákistánské hranice

Zdroj: The Australian (Austrálie)

---

Venezuela má termín pro společné cvičení s Ruskem
Jen co se ruský prezident Dmitrij Medvěděv rétoricky zeptal, jak by Spojené státy reagovaly na ruskou vojenskou přítomnost v Karibiku, upřesnil jeho venezuelský protějšek Hugo Chávez termín pro společné námořní cvičení v této oblasti. To se má konat na konci listopadu nebo začátku prosince. Nyní se cvičení připravuje a mělo být předmětem jednání při Chávezově nedávné návštěvě v Moskvě.

„Venezuela je strategickým spojencem Ruska a i přes své skromné zdroje udělá vše možné, aby toto cvičení proběhlo na co nejvyšší úrovni,“ prohlásil Chávez. Manévrů se mají zúčastnit 4 ruské válečné lodě. Venezuela do oblasti cvičení vysílá fregaty, hlídkové lodě, ponorky a letadla.

Jen den před Chávezovým prohlášením se o ruské námořní přítomnosti v blízkosti hranic Spojených států zmínil Dmitrij Medvěděv: „Bohužel je gruzínský režim znovu vyzbrojován, nyní pod záminkou humanitární pomoci. Jak by to ale vypadalo, kdyby se Rusko například rozhodlo svými válečnými loděmi dovážet pomoc zemím Karibiku postiženým hurikánem?“    

Čtěte také:
Chávez navrhuje vytvoření Jihoatlantické aliance

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

NATO a Afghánistán chtějí zabránit úmrtím civilistů
NATO a Afghánistán se dohodly na potřebě užší vzájemné koordinace, aby se předešlo civilním ztrátám na životech, prohlásil mluvčí Aliance. Podle afghánské vlády a některých humanitárních organizací zemřelo letos během operací aliančních a afghánských sil více než 500 civilistů, což vzbuzuje hněv veřejnosti.

Podle mluvčího Aliance panovalo na setkání afghánských představitelů s jejich aliančními protějšky „všeobecně sdílené stanovisko“, že užší koordinace je potřebná a že bylo také dohodnuto „dát mnohem důležitější roli afghánským silám při prohledávání, které je v Afghánistánu citlivou záležitostí, ale také při plánování ofenzivních operací“. Obě strany se dále dohodly na potřebě užší spolupráce, i s OSN, pokud jde o vyšetřování civilních ztrát, aby nedocházelo k nesrovnalostem v uváděných číslech.        

Čtěte také:
ISAF varuje před falešnými obviněními ze zabití civilistů

Zdroj: Reuters (Velké Británie)

vtr natoaktual.cz
zpět na článek