natoaktual.cz

Černohorci jsou proti vstupu své země do NATO

25. června 2009  15:16
 

Černohorci jsou proti vstupu své země do NATO
Většina obyvatel Černé Hory je proti přistoupení své země do Severoatlantické aliance. Zjistilo to na základě průzkumu veřejného mínění Centrum pro demokracii a lidská práva z Podgorici.

Podle průzkumu je 43,3 % Černohorců proti vstupu do NATO, 30 % vstup do Aliance podporuje a 26,7 % se dosud nerozhodlo.

Průzkum probíhal mezi 11. a 29. červnem a dotazoval se 1 015 respondentů.

Čtěte také:
Černá Hora podepsala s NATO tranzitní dohodu
Černá Hora chce do NATO

Zdroj: Makfax (Makedonie)

---

Arabské státy se mohou spojit s NATO proti Íránu
Arabské státy, zejména ty ležící kolem Perského zálivu, by se mohly dohodnout na spolupráci s NATO, která by byla součástí jejich snahy čelit regionálním ambicím Íránu.

Podle amerického think tanku The Washington Institute země Rady pro spolupráci zemí Zálivu (Gulf Cooperation Council) a další arabské státy zkoumají možnosti spolupráce s NATO v oblasti vojenské a bezpečnostní. Jde o součást jejich politiky odstrašení jaderného Íránu.

Až dosud vstoupily do alianční Istanbulské iniciativy pro spolupráci Bahrajn, Kuvajt, Katar a Spojené arabské emiráty. Stejný krok se očekává u Ománu a Saúdské Arábie. Tyto státy usilují o využití Severoatlantické aliance k posílení stability a bezpečnosti regionu.

Čtěte také:
Íránský ministr považuje NATO za hrozbu
Írán se staví proti rozšiřování NATO na východ

Zdroj: World Tribune (USA)

---

Experti: Dohoda Ruska a USA o protiraketovém štítu nepravděpodobná
Panelisté, kterých se američtí zákonodárci ptali na ochotu Ruska spolupracovat na amerických plánech na vybudování obranného protiraketového systému ve střední Evropě, se domnívají, že bude obtížné s Moskvou dosáhnout jakékoli dohody.

„Oni vědí, že evropská část tohoto systému nepředstavuje pro jejich jaderné schopnosti žádné nebezpečí. My víme, že oni to vědí. Rusové se ale budou snažit dosáhnout strategické parity se Spojenými státy a jediný způsob, jak to můžou udělat, je dohodnout se na snížení počtu jaderných zbraní,“ vysvětlil Keith Payne, ředitel Národního institutu pro veřejnou politiku (National Institute of Public Policy).

Ruské jaderné arzenály zastarávají a jsou blízko konce své životaschopnosti.

Čtěte také:
Protiraketový štít: USA zatím váhají

Zdroj: Defense News (USA)

---

Mise OSN v Libanonu by mohla skončit
Rada bezpečnosti OSN prodloužila mandát mírových sil na hranicích Izraele a Libanonu o dalších šest měsíců, ale budoucnost mezinárodních mírotvorců v tomto regionu je ve hvězdách.

Mezinárodní mise byla zřízena v roce 1978, aby dohlížela na stahování izraelských vojáků, a byla posílena po válce mezi Izraelem a Libanonem v roce 2006. V dubnu letošního roku ale Polsko oznámilo, že stáhne svoje vojáky z izraelsko-libanonské hranice, aby se mohli připojit do operací NATO probíhajících jinde ve světě. Tento polský krok by mohly následovat i další země.

I když mise stále pokračuje, mezi místními lidmi existují pochybnosti o schopnosti mezinárodního kontingentu čítajícího 12 000 vojáků zabránit vypuknutí většího konfliktu.

Čtěte také:
Francie slíbila vojáky pro Libanon
Bush tlačí na mírové síly pro Libanon

Zdroj: Russia Today (Rusko)

---

McChrystal: Musíme získat podporu Afghánců
Nový velitel amerických a aliančních sil v Afghánistánu generál Stanley McChrystal prohlásil, že zahraniční jednotky v zemi musí opustit konvenční válčení a zaměřit se na získání podpory obyčejných Afghánců. Podle McChrystalových slov byla většina vojáků vycvičena pro intenzivní konvenční boj s cílem zničit nepřítele za použití jakýchkoli možných prostředků.

„Tento způsob boje je vhodný pro konvenční bojiště, kde proti sobě bojují armády, ale ne pro boj s povstalci,“ vysvětlil McChrystal na návštěvě americké námořní základny v provincii Hílmand s tím, že je potřeba naučit postupy boje s povstalci především samotné vojáky.

Spojené státy americké plánují zveřejnit neutajovanou verzi nových směrnic pro vedení války v Afghánistánu, aby veřejnost viděla, které kroky budou podniknuty k omezení ztrát na životech civilistů.

Čtěte také:
V Afghánistánu omezíme nálety, slibují USA
Jednotky v Afghánistánu mají nového velitele
Nový velitel ISAF: Musíme ochránit afghánské civilisty

Zdroj: Reuters (Velká Británie)


epl natoaktual.cz
zpět na článek