natoaktual.cz

Bush chce zapojit NATO v Dárfúru

9. května 2006  16:07
 

Bush chce zapojit NATO v Dárfúru
Americký prezident George Bush žádá, aby NATO pomohlo s mírovou misí v Dárfúru. Organizace by podle něj v budoucnu měla poskytnout logistickou podporu pro misi OSN, která již byla schválena. Bush řekl, že lid Dárfúru si „zaslouží aktivní ochranu, kterou jim mírové jednotky OSN mohou poskytnout.“ Súdánská vláda nicméně akci OSN brání – Bush ji proto žádal, aby rozmístění jednotek OSN v regionu povolila. 

Bush na druhou stranu vyjádřil uspokojení nad uzavřením mírové smlouvy mezi vládou a hlavní frakcí rebelů. (více zde) Dosažení dohody je ale podle něj pouze prvním krokem  ke stabilizaci Dárfúru. Konečným cílem je podle něj „návrat milionů vysídlených lidí do jejich domovů, aby mohli žít život beze strachu.“

OSN by v regionu nahradila misi Africké unie, která násilí v provincii nedokázala zažehnat. Tři roky trvající konflikt po sobě zanechal nejméně 180 tisíc mrtvých a více než dva miliony vyhnaných. Bush událost označil za genocidu, protože „žádná jiná slova nedokážou vystihnout míru této tragédie.“

Zdroj: MaC News (Velká Británie)

---

Mírová dohoda o Dárfúru je na světě
Mírová smlouva mezi nejsilnější frakcí súdanského protivládního hnutí, kterou zastupoval Minni Minawi, a súdánskou vládou byla podepsána. Je to výsledek více než dvouletého vyjednávání.

Ceremonie, která se odehrávala v Abuji, hlavním městě Nigérie, se účastnili zástupci Africké unie, Arabské ligy, EU, OSN, dále pak představitelé USA, Kanady a některých evropských a arabských států. Jednání vedl nigerijský prezident Olusegun Obasanjo. Samotný podpis dohody byl oddálen kvůli rozporům, panujícím uvnitř opozičního hnutí  – jednání nakonec trvalo skoro 24 hodin.

Obasanjo událost označil za „určující moment v historii Dárfúru“ a připomenul obtíže, které jednání provázely. Sasso Nguesso, předseda Africké unie, dodal, že tento okamžik přináší nejen možnost zažehnat konflikt v Dárfúru, ale také obnovit vzájemnou důvěru mezi Súdánem a jeho sousedy.

Zdroj: AllAfrica (Mauricius)

---

USA pro vstup Chorvatska, Albánie a Makedonie do NATO
Chorvatsko, Albánie a Makedonie by „oživily demokratické hodnoty“ Evropské unie i Severoatlantické aliance. Americký viceprezident Dick Cheney to prohlásil při setkání se zástupci těchto zemí v chorvatském Dubrovníku. Hovořil pochvalně o reformách, které tři balkánské státy podnikly ve snaze přiblížit se standardům zmíněných organizací. Dále se zmínil o jejich účasti při vojenských operacích v Iráku a Afghánistánu, kterou označil za „velmi důležitý krok“.
     
Setkání bylo součástí Cheneyho cesty po státech východní Evropy, která se odehrávala v duchu kritiky určené Moskvě. Při své předchozí zastávce, ve Vilniusu, Cheney obvinil ruského prezidenta Putina z toho, že opouští demokracii a že využívá ruské energetické zdroje k „vydírání“ svých sousedů. Zatímco mluvčí ruské vlády tyto poznámky odsoudil jako „nepochopitelné“, ministr zahraničí Sergej Lavrov zpochybnil Cheneyho informovanost.

Zapojování východoevropských států do západních struktur může vyvolat hněv Moskvy. Mnoho Rusů se totiž obává, že aktivity USA jsou zaměřeny na ovládnutí ruských sfér vlivu. Napětí mezi Washingtonem a Moskvou může ohrozit jednání skupiny G8, které se odehraje v červenci v Petrohradě.

Zdroj: People's Daily (Čína)

---

Aliance podpoří rozhodnutí OSN o Kosovu
Severoatlantická aliance zajistí naplnění rozhodnutí OSN při jednání ohledně budoucího statutu Kosova. Tak ujistil generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer novináře z balkánských států, se kterými se setkal v Bruselu. Dodal, že jednotky aliance v srbské provincii budou čelit komukoliv, kdo by ohrožoval mír a narušoval správu provincie. Dále prohlásil, že neschopnost Srbska zatknout uprchlého válečného zločince generála Ratko Mladiče je překážkou vstupu země do EU a její účasti v aliančním programu Partnerství pro mír.

Kosovo je oficiálně součást Srbska, ale od roku 1999, kdy vzdušné útoky Severoatlantické aliance zastavily násilné akce Srbů proti etnickým Albáncům, se nachází pod správou OSN a ochranou NATO.

Zdroj: UPI (USA)

---

NATO nesmí navštívit ruskou vojenskou základnu v gruzijské Abcházii
Moskva nedovolila, aby zástupci parlamentního shromáždění NATO navštívili ruskou vojenskou základu Gudauta, nacházející se v neuznané republice Abcházie, která usiluje o nezávislost na Gruzii.

Rusko tvrdí, že základnu Gudauta zavřelo roku 2001 v souladu s požadavky Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), nicméně Gruzie toto tvrzení zpochybňuje a chce základnu umístit pod mezinárodní dohled.

Zástupci NATO se setkali s vůdci separatistické provincie a také s velením ruských mírových jednotek, které se v regionu nachází pod mandátem Společenství nezávislých států.

Zdroj: Caucaz.com (Gruzie)

egi natoaktual.cz
zpět na článek