natoaktual.cz

Bulharský ministr obrany a generál byli odvoláni

8. března 2022  16:26
Válka na Ukrajině odhaluje rozpory mezi vládnoucí koalicí v Bulharsku. Bulharský ministr obrany Stefan Janev byl premiérem Kirilem Petkovem odvolán za pro-ruské výroky na Facebooku. Mezitím bulharský generál byl obviněn ze špionáže pro Rusko.  

Ulice Kyjeva druhý den ruské invaze (25. února 2022) | foto: sociální média/@SESU_UA

Bývalý ministr obrany Stefan Janev označil na Facebooku ruskou invazi na Ukrajinu jako „operaci“ a nikoli jako válku. Dříve Janev kritizoval návrh Severoatlantické aliance rozmístit v Bulharsku kontingent vojáků NATO. Bulharský premiér Kiril Petkov odvolání Janeva vysvětlil tím, že „žádný ministr nemá právo propagovat na svou vlastní zahraniční politiku prostřednictvím Facebooku, žádný ministr nebude zátěží pro vládní koalici a žádný ministr nemůže označovat ruskou agresi na Ukrajině jinak než jako válku“. Tyto události dokazují napětí uvnitř bulharské vládní koalice, jež se skládá z pro-ruských socialistů a pro-západních reformistů.

Mezitím Bulharskem zmítá další skandál. Bulharský generál Valentin Tsankov byl zatčen z podezření na špionáž pro Rusko. Bulharské ministerstvo zahraničí reagovalo předvoláním ruského velvyslance a vyhoštěním dvou ruských diplomatů. V roce 2021 byl v Bulharsku odhalen špionážní kruh uvnitř ministerstva obrany a vojenského zpravodajství. Tsankov měl podle obvinění být ruským špionem od roku 2016.

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek