natoaktual.cz

Spojenci vyzývají Bulharsko k umožnění air policingu nad jeho územím

3. května 2021  22:37
Kvůli stále se zvyšující přítomnosti Ruska v regionu Černého moře vyzývají alianční spojenci Sofii k ratifikaci smlouvy s Rumunskem, která umožní provádět air policing (tedy ochranu vzdušného prostoru) i nad územím Bulharska.  
Air policing v Pobaltím. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Pokud Bulharsko ratifikuje dohodu s Rumunskem, budou se alianční letouny moci pohybovat v jeho vzdušném prostoru bez omezení.

Odborníci ze dvou předních amerických think tanků (jedním z nich je Atlantic Council) naléhají na Bulharsko, aby ratifikovalo smlouvu uzavřenou se sousedním Rumunskem, která by umožnila přeshraniční operace NATO v rámci air policing. Cílem think tanků je posílit bezpečnost bulharského vzdušného prostoru v souvislosti s rozmístěním desítek tisíc ruských vojáků a jejich vybavení poblíž ukrajinsko-ruských hranic.

„Jakmile dohodu ratifikují oba parlamenty, alianční stíhací letouny nasazené buď v Bulharsku, nebo v Rumunsku, budou moci provádět přeshraniční mise,“ uvedl analytik Mihail Naydenov z Middle East Institutu. Rumunsko již zahájilo ratifikační proces a nepanují zde žádné obavy, že by parlament v Bukurešti odmítl protokol schválit, uvedli regionální odborníci. V případě Bulharska existuje odpor z několika stran. „Ratifikace jednoduše není prioritou odstupující vlády,“ uvedl bývalý náměstek bulharského ministra obrany Velizar Šalamanov.

Zdroj: Balkan Insight (Bosna a Hercegovina)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek