natoaktual.cz

Budoucí šéf NATO má blízko k východní Evropě

1. dubna 2014  20:31
 

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Budoucí šéf NATO má blízko k východní Evropě

Ačkoli Jens Stoltenberg není z východní Evropy, dá se považovat téměř za budoucího „východoevropského generálního tajemníka Severoatlantické aliance“. Myslí si to odborník na zahraniční politiku Aht Lobjakas. Podle něj se Stoltenberg zaměří více na diplomacii za oponou na rozdíl od jeho předchůdců Jaapa de Hoop Scheffera a Anderse Fogh Rasmussena, kteří kladli důraz na obraz Aliance před veřejností. „Možná skutečnost, že Rasmussenův nástupce byl jmenován už šest měsíců před koncem jeho období naznačuje určitou nespokojenost s ním,“ uvedl Lobjakas.

Jmenování Nora Jense Stoltenberga generálním tajemníkem může být podle Lobjakase vnímáno jako gesto k Finsku a Švédsku, které nejsou členy Aliance, ale mají s ní velmi úzké vazby a Seveřan by byl vhodným prostředníkem při vyjednávání o jejich případném vstupu. Dalším důvodem může být společná hranice Norska s Ruskem nebo také to, že Norsko patří mezi arktické státy, což je oblast, ve které se zájmy Aliance a Moskvy střetávají. 

Kam dál?
Do čela NATO míří bývalý norský premiér Stoltenberg (28.3. 2014)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Glváč: 10 let v NATO posílilo bezpečnost Slovenska

Slovensko se připojilo před deseti lety k Severoatlantické alianci, což posílilo bezpečnost země..Prohlásil to slovenský ministr obrany Martin Glváč. „Naše členství mimo jiné velmi ovlivnilo charakter našich ozbrojených složek. Museli jsme snížit počet vojáků a vybudovat profesionální armádu,“ dodal Glváč.

Dále zdůraznil, že členství v NATO garantuje Slovensku pomoc od ostatních členů v případě, že by došlo k ozbrojenému konfliktu a Slovensko samo by se neubránilo.

Zdroj: The Slovak Spectator (Slovensko)

---

SACEUR povolán z USA zpět do Evropy

Vrchní velitel spojeneckých sil v Evropě generál Phillip Breedlove byl z Washingtonu odvelen zpět do Evropy. Důvodem je nepřehlednost ruských záměrů na Ukrajině a porady se spojenci a podřízenými před schůzí ministrů zahraničí v Bruselu. Toto rozhodnutí učinil v pátek americký ministr obrany Chuck Hagel. Ve Washingtonu měl přitom generál Breedlove měl vypovídat před americkým Kongresem

Toto slyšení tak bylo zrušeno a bude přesunuto na jiný termín, ať už s účastí generála Breedlova nebo jednoho z jeho zástupců. Jednání v Bruselu by se měla první den zabývat Ukrajinou a přezkoumáním vztahů s Ruskem. Původně se na setkání mělo projednávat stažení vojsk z Afghánistánu.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

NATO plánuje podporu východoevropským členům

Ministři dvaceti osmi členských zemí se poprvé od obsazení Krymu Ruskem scházejí v Bruselu a budou rozhodovat o způsobech podpory východoevropským zemím a ukrajinským ozbrojeným složkám. Možnosti sahají od rozšíření vojenských cvičení a poslání většího počtu sil do východní Evropy až po vytvoření stálých základen, což by Moskva považovala za provokativní.

Zatímco Spojené státy a další spojenci odmítli vojenskou účast na Ukrajině, která nepatří do Aliance, východoevropské členy ujišťují, že jsou pod ochranou NATO. Ministři také přezkoumají spolupráci Aliance s Ruskem a měli by se věnovat i problematice stahování vojsk z Afghánistánu.

Kam dál?
Rušíme vztahy s Ruskem a pomůžeme Ukrajině, rozhodli spojenci (1.4. 2014)

Zdroj: Reuters (USA)

---

NATO posílí východní Evropu a vztahy s Ukrajinou

Severoatlantická aliance zamýšlí posílit své vztahy s Ukrajinou a poslat více jednotek do svých východoevropských členských zemí. Uvedl to generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmusen poté, co se v podobném duchu vyjádřil americký prezident Barack Obama.

Rasmussen prohlásil, že rozšíření Aliance do východní Evropy byl „jeden z nejúspěšnějších příběhů dnešní doby“, ovšem „úkol ještě není splněn“. Podle Rasmussena bude do Pobaltí přemístěno více letounů, zvažuje se i umístění  většího počtu jednotek a plánují se společná cvičení.

Vztah s Ukrajinou Rasmussen popsal jako „čím dál silnější“ a zároveň odsoudil Rusko za narušení ukrajinské suverenity a územní celistvosti, stejně jako za porušení práva na svobodné určení budoucnosti země. NATO rovněž stále hledá diplomatické řešení ukrajinské krize.

Kam dál?
Americké stíhačky cvičí v Polsku, další manévry budou na Ukrajině (21.3. 2014)

Zdroj: Russia Today (USA/Rusko)

ist; natoaktual.cz
zpět na článek