natoaktual.cz

Britští poslanci: Británie by se měla ujmout zavádění změn v NATO

31. července 2014  17:48
 

Britský premiér David Cameron promlouvá k vojákům ISAF. Ilustrační foto. | foto: Ministerstvo obrany Velké Británie

Britští poslanci: Británie by se měla ujmout zavádění změn v NATO

Severoatlantická aliance je špatně připravena na hrozby, které představuje Rusko, a Velká Británie by se měla postavit do čela napravování problémů Aliance, informoval britský parlamentní výbor pro obranu.

Existují „alarmující nedostatky ve stavu připravenosti NATO, které bude složité napravit“, uvedli poslanci ve zprávě, která je k nedostatkům Aliance velmi kritická. Upozorňují také na to, že Rusové používají asymetrickou válečnou taktiku, která ztěžuje Alianci schopnost reagovat podle současných směrnic o kolektivní obraně.

Výbor doporučuje dramatické zlepšení fungování stávajících jednotek rychlého nasazení, umístění vybavení Aliance v baltských státech, nepřetržitou (pokud ne technicky stálou) přítomnost vojsk NATO cvičících v Pobaltí a jiné. Těmito návrhy by se měl zabývat nadcházející summit NATO ve Walesu a Británie by se podle svých poslanců měla ujmout jejich prosazování.

Kam dál?
Přes 1 300 britských vojáků se zapojí do cvičení ve východní Evropě (29.7. 2014)
NATO musí na východě posílit, upozorňuje Polsko (24.7. 2014)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Zpráva: Současná krize na Ukrajině ohrožuje bezpečnost každého v Evropě

Zpráva

Pracovní skupina pro spolupráci v širší Evropě se domnívá, že současná ukrajinská krize ohrožuje na bezpečnosti každého v Evropě a potencionálně poštvává proti sobě protivníky s jadernými zbraněmi. Pracovní skupina vyzývá obě strany k vojenské i politické zdrženlivosti. Za zprávou Pracovní skupiny stojí bývalí ministři obrany a zahraničí evropských států včetně Ruska.

Pracovní skupina dále volá po zintenzivnění vojenské komunikace mezi oběma znesvářenými stranami, výměně informací a transparentnosti, aby se předešlo nechtěným vojenským střetům mezi Aliancí a Ruskem. Dalším návrhem je také přímý dialog o hlavních zdrojích obav ve vztahu NATO-Rusko.

Kam dál?
Rusko porušuje smlouvu o jaderných zbraních, tvrdí USA (29.7. 2014)

Zdroj: European Leadership Network (Velká Británie)

---

Demokratičtí senátoři USA se přiklonili ke snaze zajistit Ukrajině vojenskou pomoc

Američtí demokratičtí senátoři se přidali ke svým republikánským kolegům volajícím po zajištění vojenské pomoci Ukrajině. Prozatím je skupina, která je nakloněná dodávkám zbraní ukrajinské armádě, celkem malá, ale rozrůstá se. Obamova administrativa zatím nepokládá americkou vojenskou pomoc Ukrajině za nezbytnou.

Kam dál?
Kongres USA navrhuje, aby Ukrajina získala status významného spojence (28.7. 2014)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Tělo mladíka bylo nalezeno v nákladním letadle po návratu z Afriky

Tělo mladého černého pasažéra bylo nalezeno uvnitř prostoru poblíž kola v nákladním letadle C-130J amerického letectva, jež přistálo v Německu. Černý pasažér byl muž černošské rasy, který pravděpodobně pocházel z Mali. Letadlo bylo na rutinní misi v Africe a zastavilo se v Senegalu, Mali, Čadu, Tunisku a na Sicílii, než přiletělo na základnu Ramstein v Německu.

Tělo nebylo objeveno během mise v pravidelných kontrolách před a po letu, ale až během podrobné údržbové prohlídky. Tento fakt vyvolává otázky ohledně zabezpečení letadel na afrických misích.

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Západ se kvůli nepokojům stahuje z Libye

Tři roky poté, co Západ pomohl libyjským rebelům svrhnout diktátora Muammara Kaddáfího, opustil své snahy posílit libyjskou demokracii přímo v zemi. Francie se přidala k zemím, které uzavřely svá velvyslanectví v Libyi, když evakuovala svou ambasádu v Tripolisu, kde na sebe v posledních dvou týdnech útočí válčící milice. Jedná se o nejhorší násilnosti od svržení Kaddáfího.

Pro zemi, která před dvěma lety zažila první svobodné volby po čtyřech desetiletích, je to krok zpět. Přestože Západ doufal v demokratickou obrodu Libye, situace se změnila v chaos, v němž různé ozbrojené skupiny bojují o moc a vliv.

Bojující jsou rozděleni mezi islamisty a sekularisty. Přestože Američané a Evropané nejsou považováni za přímý terč ani jedné ze skupin, někteří američtí specialisté na boj s terorismem se stále více obávají, že Islamisté by se mohli sblížit s al-Káidou nebo s organizací Islámský stát, která ovládá rozsáhlá území v Iráku a Sýrii.

Kam dál?
Bývalý velitel mise NATO v Libyi je zklamán vývojem této země (30.7. 2014)

Zdroj: The Washington Post (USA)

ist; natoaktual.cz
zpět na článek