natoaktual.cz

Britský ministr obrany rezignoval

17. října 2011  16:30
 

Liam Fox | foto: Britské ministerstvo obrany

Britský ministr obrany rezignoval
Britský ministr obrany Liam Fox rezignoval poté, co se objevila obvinění, že poskytl přístup k utajovaným informacím blízkému kolegovi Adamu Werritymu. Premiér David Cameron jeho rezignaci přijal.

Skandál vypuknul kolem Foxova blízkého spolupracovníka a jeho svědka na svatbě Adama Werrityho, který vystupoval jako poradce vlády, jímž však nebyl. Fox mu údajně poskytl tajné informace, které byly pro obchodníka Werrityho zajímavé kvůli jeho zájmům v bezpečnostní oblasti. V rezignačním dopise Fox přiznal, že dovolil, aby se "setřely hranice mezi jeho osobními a vládními aktivitami".

Cameron k Foxově rezignaci uvedl, že je mu jeho odchodu velmi líto a že Fox za sedmnáct měsíců ve funkci ministra obrany odvedl skvělou práci. Novým ministrem obrany byl jmenován dosavadní ministr dopravy Philip Hammond, jehož ve funkci nahradila Justine Greening.

Čtěte také:
Britský ministr obrany terčem kritiky

Zdroj: Deutsche-Welle (Německo) 

---

KFOR odstraní barikády ze silnic, pokud tak neučiní Srbové
Pokud obyvatelé severního Kosova do pondělí neodstraní barikády ze silnic, udělají to jednotky KFOR. Jejich velitel Erhard Drews se v sobotu večer sešel se starosty měst Kosovská Mitrovica, Zvečan, Leposavič a Zubin Potok, aby společně našli řešení situace se zablokovanými silnicemi.

Obě strany se shodly na tom, že obyvatelé a příslušníci sil EULEX a KFOR mají právo na svobodný pohyb, konkrétní výsledky však schůzka nepřinesla. Severokosovští Srbové požádali Drewse, aby jeho jednotky nepodnikaly žádné kroky, dokud se ve středu večer znovu nesejdou zástupci všech čtyř výše zmíněných měst. Jednotky KFOR nicméně posléze uvedly, že barikády odstraní v pondělí, pokud je již o víkendu neodstraní sami Srbové.

"Takový krok sil KFOR nebude mít žádný výsledek, kromě toho, že by mohl zvýšit napětí v regionu," varoval srbský ministr pro Kosovo Oliver Ivanovič.

Čtěte také:
Napětí v Kosovu trvá, KFOR demonstruje přítomnost
KFOR volá po ukončení blokády kosovsko-srbské hranice

Zdroj: B92 (Srbsko)  

---

Obama posílá americké vojáky do Ugandy
Americký prezident Barack Obama v Kongresu oznámil, že posílá zhruba stovku amerických vojenských poradců do Ugandy, aby v ní podporovali místní jednotky pronásledující Josepha Conyho a další velitele Armády božího odporu.

"Podpora amerických vojáků zvýší snahy místních představitelů o zneškodnění Armády božího odporu. Ačkoli budou američtí vojáci vyslaní do Ugandy vyzbrojeni do boje, jejich práce se omezí na poskytování informací, rad a asistence ugandským silám a sami se do boje s Armádou božího odporu nezapojí, pokud nepůjde o nutnou sebeobranu," upřesnil Obama.

Zdroj: Reuters (Velká Británie) 

---

Do Sýrie se pašuje stále víc zbraní
Experti se shodují, že s prodlužováním nepokojů v Sýrii do této země proudí čím dál více zbraní, a to zejména z Libanonu. Pašovány jsou především automatické zbraně, granáty a lovecké pušky, po kterých je v Sýrii velká sháňka. Zatím se zdá, že za pašováním zbraní do Sýrie stojí lidé větřící rychlý finanční zisk, ne politická uskupení podporující syrské demonstranty.

"Sítě pašeráků, kteří už mnoho let operují podél syrských hranic, se nyní soustředí na pašování zbraní. Trh se zbraněmi se v Sýrii rychle rozrůstá, zřejmě i díky tomu, že v Sýrii na rozdíl od Libanonu, Iráku, Jemenu nebo Libye dosud mezi lidmi kolovalo málo zbraní," vysvětluje expert Peter Harling z damašské pobočky International Crisis Group.

"Syrský režim tvrdí, že v pašování zbraní do země hrají důležitou roli zahraniční velmoci, ale to podle mě není pravda. Lidé na obou stranách syrského konfliktu kupují zbraně ke svojí obraně," dodal Harling.

Čtěte také:
Asad: Pokud NATO napadne Sýrii, zaútočíme na Izrael
Rusko s Čínou vetovaly rezoluci o Sýrii

Zdroj: Defense News (USA)

---

Arabská liga zvažuje pozastavit členství Sýrii
Představitelé Ligy arabských států oznámili, že ministři zahraničí arabských zemí svolají mimořádnou schůzku, na které budou řešit otázku, zda pozastavit členství Sýrie v této organizaci. Takový krok by podle nich mohl přinutit Damašek ukončit násilné potírání protirežimních demonstrací v Sýrii.

Setkání v Káhiře požadují zejména státy Perského zálivu, z nichž některé již ze Sýrie odvolaly své velvyslance. Pokud ani pozastavení členství v Lize arabských států nedonutí Sýrii ukončit tamější nepokoje, představitelé této organizace zváží další kroky.

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

epl natoaktual.cz
zpět na článek