natoaktual.cz

Britové v Afghánistánu vedou „psychologickou válku“

22. ledna 2007  15:00
 

Britové v Afghánistánu vedou „psychologickou válku“

Britští vojáci se v Afghánistánu prostřednictvím metod „psychologické války“ snaží vytvořit propast mezi povstaleckými veliteli a obyčejnými bojovníky.

 

Během nedávné operace v Kandaháru se Aliance snažila donutit povstalce k opuštění svých pozic tím, že apelovala na jejich největší obavu - že padnou do zajetí. „Využíváme psychologické zranitelnosti,“ vysvětlil major Kristy McQuade. „Talibanci se bojí zajetí. Většina z nich by chtěla pokračovat v boji,“ řekl dále McQuade pro britské Timesy.

 

Velitelé NATO prý dělí povstalce na dvě skupiny - vůdce a pěšáky. Během nedávné operace Baaz Tsuka každá z těchto skupin obdržela odlišné poselství. Členové první skupiny byli ve shazovaných letácích vyzýváni k odchodu s varováním, že jen tak se vyhnou zajetí a smrti. Během bitvy pak Aliance prostřednictvím megafonů oznamovala obyčejným bojovníkům, že jsou pouze zneužíváni pro vlastní cíle svých předáků.

 

Zdroj: The Times (Velká Británie)

 

---

 

V Srbsku může vzniknout prozápadní většina

 

Srbské politické strany, které prosazují ekonomickou privatizaci a členství země v Evropské unii, jsou prý připraveny jednat o vytvoření parlamentní většiny. Té by dominovala Demokratická strana, která podle předběžných výsledků ve volbách skončila na druhém místě s necelými 23 procenty hlasů. Stranu, požadující vstup země do EU a NATO, vede sám srbský prezident Boris Tadić - právě jemu dává ústava právo určit, kdo se jako první bude pokoušet sestavit vládu. Jako třetí, s 18 procenty hlasy, skončilo další prozápadní uskupení - Demokratická strana Srbska vedená premiérem Vojislavem Koštunicou. Dvě menší liberální strany, G17 Plus a Liberální demokraté, pak získaly 7, resp. 5 procent.

 

Koalice Demokratů, Koštunicovy strany a G17 Plus by podle odhadů měla dostatek mandátů k utvoření parlamentní většiny. „Pro-demokratické strany získaly dvoutřetinovou parlamentní většinu,“ prohlásil Tadić, „a to je klíčový signál pro Evropu.“ Dodal, že Demokratická strana bude usilovat o zisk premiérského postu. Ačkoliv se proevropské strany shodují v oblasti ekonomického směřování, vzájemné spolupráci často bránily osobní rozepře mezi jejich vůdci.

 

Nicméně, podle odhadů v parlamentních volbách s 28,5 procenty hlasů zvítězila Srbská radikální strana Tomislava Nikoliče. Ta se prozápadní orientaci země brání a naopak prosazuje úzké vazby s Ruskem, odmítá privatizaci a je také proti nezávislosti Kosova.

 

Právě poslední zmíněné téma dominovalo volební kampani. Martti Ahtisaari, kterého OSN pověřila vedením rozhovorů  mezi Srby a kosovskými Albánci, má 26. ledna zveřejnit svůj návrh na vyřešení sporu. Oficiální výsledky srbských voleb by měly být zveřejněny o den dříve, 25. ledna.

 

Čtěte také:
Srbsko se začíná zapojovat do struktur NATO
Putin bude vetovat nezávislost Kosova
 

Zdroj: Bloomberg (USA)

 

---

 

Taliban otevře v Afghánistánu vlastní školy

Povstalecké hnutí Taliban oznámilo, že v jižních oblastech Afghánistánu zřídí vlastní školy. Učebnice prý budou stejné jako ty, které se používaly během vlády Talibanu. Předáci hnutí také připustili, že vzdělávání bude přístupné i dívkám, ačkoliv během jejich vlády něco takového prakticky neexistovalo.

 

Tomuto oznámení předcházelo násilné tažení proti státním školám současného prozápadního režimu. Jen za poslední rok ozbrojenci zničili 200 škol a zabili na 20 učitelů. Oznámení Talibanu o zřizování vlastních škol je tak „sypáním soli do rány“, řekl afghánský ministr školství Mohamed Hanif Atmar.

 

Kampaň proti státnímu školství je zjevnou snahou podkopat jeden z hlavních úspěchů nově demokratického Afghánistánu - rozvoj školství, díky němuž pětinásobně vzrostl počet školáků. Podle organizace Oxfam v Afghánistánu chodí do školy více než pět milionů dětí, zatímco během vlády Talibanu to bylo méně než jeden milion. Celých 7 milionů dětí nicméně stále ke vzdělání nemá přístup.

 

Zdroj: Star Tribune (USA)

 

---

 

Saudská Arábie zváží bližší spolupráci s NATO

Saudská Arábie oznámila, že prozkoumá výzvu ze strany NATO, aby se připojila ke spolupráci v rámci Istanbulského summitu. Oznámil to saudský ministr zahraničí, princ Al-Fajsal. Aliance monarchii požádala o bližší spolupráci v oblasti výměny informací, zkušeností a spolupráce v boji proti terorismu. Princ řekl, že pro úspěch v bitvě proti terorismu je třeba, aby vlády měly ve svém úsilí podporu obyvatelstva. Saudská Arábie proto potlačuje radikalismus tím, že „prosazuje hodnoty míru, klidu a vzájemné úcty mezi kulturami“, pochlubil se.


Komuniké Istanbulského summitu již roku 2004 podepsaly Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Katar a Bahrajn. Tyto státy jsou, stejně jako Saudská Arábie, členy Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC - Gulf Cooperation Council).

 

Čtěte také:
Spolupráce NATO s Blízkým východem přinese stabilitu


Zdroj:
Middle East North African Financial Network (USA)

 

---

 

Gen. Richards vyzval k většímu úsilí v Afghánistánu

Britský generál David Richards, který vede jednotky NATO v Afghánistánu, řekl, že k vítězství nad Talibanem je třeba zacíleného úsilí trvajícího další rok. Stěžoval si v této souvislosti na nedostatek zdrojů. Výjimečných úspěchů v boji proti Talibanu prý bylo dosaženo navzdory nedostatku vojáků i peněz. 

 

Čtěte také:
Američtí velitelé: Víc vojáků pro Afghánistán

Zdroj: icWales (Velká Británie)

 

 

 

 

egi natoaktual.cz
zpět na článek