natoaktual.cz

Bombový útok v Afghánistánu zabil Uzbeky, Tádžiky, Pákistánce i Rusy

20. dubna 2017  22:25
 

Afghánská krajina. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Bombový útok v Afghánistánu zabil Uzbeky, Tádžiky, Pákistánce i Rusy

Bomba, kterou Američané minulý týden svrhli na jeskynní komplex organizace Islámský stát v Afghánistánu, zabila militantní bojovníky z Pákistánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu, Ruska, Indie a několika dalších zemí, uvedl afghánský představitel. „Většina ozbrojenců byla z Pákistánu, Indie, Filipín a Bangladéše,“ uvedl mluvčí afghánského ministerstva obrany Mohamed Radmaniš.

Bomba GBU-43, které se přezdívá MOAB neboli matka všech bomb („Mother Of All Bombs“), zabila 96 bojovníků z Islámského státu včetně čtyř klíčových lídrů, informovali afghánští představitelé a Pentagon. Podle nich také zničila 300 metrů dlouhý jeskynní systém spolu s velkým množstvím lehkých a těžkých zbraní a munice.

Kam dál?
V roce 2017 vyřídíme IS a Tálibán, slibují síly USA a Afghánistánu (7.4. 2017)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Rusko se staví proti setkání NATO na Špicberkách

Ruskému ministerstvu zahraničí se nelíbí plán zákonodárců Severoatlantické aliance sejít se příští měsíc na schůzce na Špicberských ostrovech. Podle mezinárodní smlouvy z roku 1920 je souostroví pod přímou suverenitou Norska. Špicberky, na kterých mají všichni signatáři smlouvy právo pobývat, by však neměly být používány pro vojenské účely. Ruské ministerstvo zahraničí proto prohlásilo, že ostrovy jsou nevhodným místem pro nadcházející setkání Parlamentního shromáždění NATO.

Kam dál?
Parlamentní shromáždění NATO jednalo v Istanbulu (21.11. 2016)

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Karzáí: Rusko má právo na vztahy s Tálibánem

Rusko může mít vztahy s Tálibánem, má na to právo, prohlásil bývalý afghánský prezident Hamíd Karzáí. Zaujal tak tvrdý postoj vůči Spojeným státům, které minulý týden bombardovaly úkryty organizace Islámský stát v provincii Nangarhár a použily přitom „matku všech bomb“ – GBU-43.

Karzáí zkritizoval současnou afghánskou vládu za to, že dovolila americké armádě provést nálety. Pokud afghánská vláda navíc schválila použití této masivní bomby, měl by tento krok být považován za vlastizradu, tvrdí bývalý afghánský prezident.

Podle Karzáího má Tálibán vliv téměř na 50 % afghánského území. Světové mocnosti proto podle něj nemají jinou možnost než s Tálibánem navázat vztahy.

Kam dál?
Vrchní velitel sil NATO: Rusko možná podporuje Tálibán (24.3. 2017)

Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

---

300 amerických mariňáků míří do jižního Afghánistánu

Malá jednotka čítající 300 amerických mariňáků pod vedením generála Rogera Turnera směřuje do afghánské provincie Hílmand. Jejich úkolem bude cvičit afghánskou armádu (ANA) a tamní policejní jednotky, které čelí posilujícímu Tálibánu. Ten začal získávat pod svou kontrolu oblasti v Hílmandu krátce poté, co se odsud námořní pěchota USA začala v roce 2014 stahovat.

Přesto, že americká námořní pěchota oznámila nové nasazení již v lednu, situace v regionu se stále zhoršovala. Koncem března se začaly šířit zprávy, že Tálibán převzal kontrolu nad jihoafghánským okresem Sangin, kde mezi lety 2010-2011 padlo na padesát amerických mariňáků a okolo stovky britských vojáků.

„Jdeme tam, abychom zlepšili schopnosti afghánského 215. sboru a afghánské policie v Hílmandu a Laškar Gah. Chceme, aby tamní vojáci byli schopni jednat efektivně a dovedli ochránit lidi, kteří tam žijí,“ řekl v lednu americký generál Robert Neller.

Kam dál?
Tálibán dobyl území na jihu Afghánistánu (1.7. 2014)

Zdroj: Military.com (USA)

---

USA: Napětí s Pchjongjangem eskalovat nechceme

Spojené státy dle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona hledají cesty, jak Severní Koreu přimět ke změně postoje ohledně jaderných zbraní. Američané podle něj nejsou ti, kdo chtějí situaci eskalovat. Ve stejném duchu promluvila také americká velvyslankyně při OSN Nikki Haley. „Nesnažíme se vyprovokovat střet, tak nám žádný nedávejte,“ uvedla Haley a dodala, že „míč je na jejich straně hřiště“.

Kam dál?
Čínská armáda je připravena přesunout se k severokorejským hranicím (13.4.2017)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

kko; natoaktual.cz
zpět na článek