natoaktual.cz

Blinken varoval Čínu a Rusko před vojenskou agresí

12. dubna 2021  19:56
Americký ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že „by byla velká chyba“, kdyby Čína vojensky napadla Tchaj-wan, a vyjádřil „obavy“ ohledně shromažďování ruských ozbrojených sil na hranicích s Ukrajinou.  

Americký ministr zahraničí Antony Blinken a šéf NATO Jens Stoltenberg v bruselské centrále Aliance | foto: NATO Photos

Blinken sice neslíbil vojenskou intervenci Spojených států v reakci na případnou agresi Číny či Ruska, přesto uvedl, že jakákoli agrese by měla „důsledky“.

„Máme závazek vůči Tchaj-wanu podle zákona o vztazích s Tchaj-wanem. Závazek, který existuje mnoho let, aby bylo jasné, že Tchaj-wan má schopnost se bránit, a abychom zajistili udržení míru a bezpečnosti v západním Pacifiku. Za těmito závazky stojíme. Mohu vám říct, že by byla vážná chyba pro kohokoli, snažit se změnit stávající status quo pomocí síly,“ řekl v reakci na rostoucí napětí mezi Tchaj-wanem a Čínou.

„Znepokojují mě ruské akce na hranicích s Ukrajinou. Je tam shromážděno nejvíce ruských sil od roku 2014, kdy Rusko poprvé Ukrajinu napadlo. Proto jsme v blízkém kontaktu s našimi evropskými spojenci a partnery. Prezident Biden v tom má jasno. Pokud bude Rusko jednat nerozvážně nebo agresivně, bude to mít následky,“ varoval Rusko před jakoukoli agresí na Ukrajině.

Zdroj: Politico (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek