natoaktual.cz

Biden varoval před bezprostřední hrozbou ruské invaze na Ukrajinu

18. února 2022  16:27
Hrozba ruské invaze na Ukrajinu je „velmi vysoká“ a může k ní dojít „během následujících dnů“, varoval americký prezident Joe Biden.  

Americký prezident Joe Biden na Mnichovské bezpečnostní konferenci 19.2.2021. | foto: Munich Security Conference 2021 / Youtube

Moskva mezitím zaslala Washingtonu písemnou reakci na její bezpečnostní požadavky. Rusko si stěžuje na ignorování jeho bezpečnostních obav a znovu pohrozilo „vojensko-technickou“ odpovědí.

Americký prezident Biden popřel tvrzení Moskvy o stahování ruských vojáků od hranic s Ukrajinou a uvedl, že hromadění ruských sil stále pokračuje. Zároveň Biden očekává, že invaze přijde na základě Ruskem vykonstruovaných provokací.

„Nestáhli žádné ze svých vojáků. Zaprvé své síly ještě posílili a zadruhé máme důvod si myslet, že jsou zapojeni do operace pod falešnou vlajkou, aby měli záminku provést invazi,“ komentoval současnou situaci na ukrajinsko-ruských hranicích.

„Bez vůle americké strany se dohodnout na jasných a právně závazných zárukách, jež by zajišťovaly naši bezpečnost před hrozbami ze strany Spojených států a jejich spojenců, bude Rusko nuceno odpovědět i v podobě přijetí vojensko-technických opatření,“ reagoval Kreml na odpověď spojenců na ruské bezpečnostní požadavky. Reakce přichází v době vzájemného obviňování z porušování příměří na Donbasu.

Zdroj: Politico (USA)

jan; natoaktual.cz
zpět na článek