natoaktual.cz

Biden: o budoucnosti musí rozhodnout sami Afghánci

28. června 2021  18:06
Afghánci musí sami rozhodnout o své budoucnosti, řekl americký prezident Joe Biden při návštěvě afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního v Bílém domě.  

Afghánský prezident Ašraf Ghání na summitu NATO ve Varšavě | foto: NATO Photos

K setkání těchto představitelů došlo den poté, co Spojené státy americké oznámily plány na evakuaci tisíců Afghánců, kteří před začátkem stahování zahraničních jednotek pracovali pro americkou armádu. Mnozí z nich se nyní obávají odvety ze strany Tálibánu. Islamističtí bojovníci Tálibánu totiž dobyli při nedávné ofenzívě desítky okresů.

Biden Afgháncům slíbil dlouhodobou podporu navzdory definitivnímu stažení aliančních a amerických vojáků nejpozději do 11. září 2021. „Naši vojáci možná odchází, ale naše podpora Afghánistánu stále pokračuje. Toto nesmyslné násilí musí přestat. Bude to velmi těžké. Je na Afgháncích, aby se rozhodli, co chtějí,“ okomentoval Biden.

Afghánský prezident Ghaní prohlásil, že podporuje rozhodnutí Joea Bidena stáhnout americké jednotky, a zároveň dodal, že afghánské síly dobyly zpět šest okresů, čímž zvrátily některé nedávné úspěchy Tálibánu.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

šar; natoaktual.cz
zpět na článek