natoaktual.cz

Berlín popřel plány na posílení jednotek v Afghánistánu

12. února 2008  15:07
 

Berlín popřel, že plánuje posílení svých jednotek v Afghánistánu
Německá vláda popřela novinovou zprávu, že zvažuje zvýšení počtu svých jednotek v Afghánistánu. „V tuto chvíli žádné takové úvahy neexistují,“ prohlásil mluvčí německého ministerstva obrany Thomas Raabe. Jakékoli rozšiřování mise v Afghánistánu bude v rámci současného limitu tří a půl tisíce vojáků, dodal.

Německá tisková agentura DPA v neděli informovala, že Berlín plánuje přesvědčit německý parlament o zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu o tisíc mužů a žen. Tři a půl tisíce německých vojáků, což je po Spojených státech a Velké Británii třetí největší kontingent, je v současnosti rozmístěno v relativně klidném severním Afghánistánu.

Čtěte také:
Němci v Afghánistánu? Boj proti veřejnému mínění
NATO v Afghánistánu chce po Německu bojové zapojení

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Šéf Pentagonu varuje Evropany před afghánskou hrozbou
Již týdny vyzývá americký ministr obrany Robert Gates evropské spojence, aby vypomohli Severoatlantické alianci v Afghánistánu. V neděli ministr předpověděl, co by se stalo, pokud by se afghánské „rakovině“ dovolilo rozšířit do zbytku světa. Gates prohlásil před delegáty mezinárodní bezpečnostní konference, že evropské národy musí kvůli své vlastní bezpečnosti zintenzivnit svůj boj proti islamistickým militantům na druhém konci světa.

„Jsem přesvědčen o tom, že mnozí lidé nemusí zcela chápat plný rozsah přímého ohrožení evropské bezpečnosti,“ řekl Gates a citoval alespoň deset příkladů nedávných plánů na teroristické útoky v Evropě, z nichž u mnohých byly odhaleny spojitosti s jižní Asií.

Gates varoval, že by se nebezpečí mohlo rychle znásobit, pokud by padly umírněné vlády v Afghánistánu, Pákistánu, Iráku nebo kdekoli jinde ve střední Asii. „Kromě chaosu, jenž by byl okamžitě v regionu zaset, úspěch tam by zrodil i úspěch na mnoha dalších frontách, tak jako rakovina metastazuje dál a rychleji,“ upozornil Gates. „Naším úkolem je zničit toto hnutí ve svém zárodku,“ uvedl Gates s tím, že pro Alianci je nejlepší příležitostí právě Afghánistán

Zdroj: Los Angeles Times (USA)

---

Sedmdesát procent terorismu v Británii má původ v Pákistánu
Sedmdesát procent všech teroristických incidentů ve Velké Británii má svůj původ v Pákistánu, prohlásil britský ministr zahraničí David Miliband. I proto je bezpodmínečně nutné zajistit bezpečnost a rozvoj v Afghánistánu, který patří k nejchudším zemím světa. „Afghánistán se stane ochablým státem, pokud se mezinárodní společenství stáhne,“ řekl Miliband s tím, že schopnost této země vypořádat se s teroristy se Británii vrátí.

Pomáhat afghánské vládě bojovat s teroristy al-Káidy, kteří mohou využívat 2 500 mil dlouhou hranici mezi Pákistánem a Afghánistánem, je podle Milibanda pro britskou bezpečnost hlavním úkolem. Devastující důsledky jejich schopností využívat této hranice se projevují i ve Spojeném království, dodal Miliband.

Vlády Velké Británie a Spojených států, dvou největších přispěvatelů operace v Afghánistánu, chtějí po svých spojencích z NATO, aby pro úspěch operace dělali více.  Americký ministr obrany Robert Gates dokonce varoval, že neochota spojenců vyslat jednotky do Afghánistánu by mohla zapříčinit rozpad NATO.

Čtěte také:
Velká debata o Afghánistánu
NATO kvůli Afghánistánu riskuje svoji „tvář“

Zdroj: News Post India (Indie)

---

Británie a USA: Afghánská operace je v ohrožení
Neochota aliančních spojenců vyslat více jednotek a zdrojů do Afghánistánu ohrožuje tamní vojenskou misi, tvrdí Spojené státy a Velká Británie. Britský ministr zahraničí David Miliband řekl, že by Afghánistán mohl zcela ochabnout, pokud nebude zvýšeno úsilí v boji s islamistickými ozbrojenci. Náměstek americké ministryně zahraničí Nicholas Burns požadoval větší pomoc z Evropy.

Pokud by se mezinárodní společenství stáhlo, v Afghánistánu by to způsobilo ještě horší bezpečnostní prostředí, řekl Miliband. „Potřebujeme celé mezinárodní společenství, včetně evropských zemí, aby zvýšilo své úsilí.“

Podle Burnse je nespravedlivé, že veškeré břímě leží na bedrech několika málo států, čímž myslel USA, Británii, Holandsko a Kanadu. „Je nutné, abychom s plným respektem řekli, že potřebujeme pomoc z Německa a dalších velkých západoevropských zemí,“ řekl Burns. „Sotva lze přemýšlet o úspěšné vojenské misi, když většina států říká, že sama rozhodne, kdy a kde budou jejich jednotky nasazeny.“

Čtěte také:
Velká debata o Afghánistánu

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

NATO objevilo řešení nedostatku vrtulníků v Afghánistánu
Operace ISAF v Afghánistánu trpí vážným nedostatkem vrtulníků, které by byly schopny zásobovat a dopravovat spojenecké jednotky na bojiště. Severoatlantická aliance však neočekává, že by některý z členských států dodal chybějící stroje. NATO si proto začne pronajímat stroje ruské výroby Mil-8, aby pro ISAF zajišťovaly přepravu zásob a dalšího materiálu a tím uvolnily vojenské helikoptéry k využití v bojových misích.

Aliance by si měla pronajmout kolem dvaceti vrtulníků, z nichž některé již v Afghánistánu  operují. Náklady o celkové výši sedm set milionů eur by měly být hrazeny z Programu pro bezpečnostní investice NATO, tedy ze společného rozpočtu, který je obvykle využíván k investicím do trvalé infrastruktury a schopností.

Čtěte také:
NATO chce poslat ruské vrtulníky do Afghánistánu
NATO chce v Afghánistánu využívat soukromé firmy

Zdroj: Jane’s (Velká Británie)


 

tku natoaktual.cz
zpět na článek