natoaktual.cz

Austrálie vyslala do Afghánistánu další jednotky

29. května 2017  23:11
 

Zraněný australský voják v péči českých lékařů v Kábulu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Austrálie vyslala do Afghánistánu další jednotky

Australská vláda souhlasila s žádostí Severoatlantické aliance vyslat do Afghánistánu posily. Třicet dalších vojáků bude pomáhat s výcvikem afghánských jednotek. Australská ministryně obrany Marise Payne potvrdila závazek a uvedla, že nasazení australských vojáků bude omezeno na vzdělávací a poradní úlohy.

Aliance požádala jen o malý počet nových australských, neboť rostoucí obavy o zhoršující se bezpečnostní situaci v Afghánistánu a strach z takzvaného Islámského státu v Austrálii sílí.

Nasazení však nezměnilo plánované stažení australských vojáků do roku 2018, ačkoliv ministryně obrany potvrdila, že změny jsou možné.

Kam dál?
Austrálie zváží žádost NATO o posily do Afghánistánu (12. 5. 2017)

Zdroj: The West (Austrálie)

---

Turecký prezident Erdogan musí napravovat škody ve vztazích se Západem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan strávil počátek letošního roku opakovaným urážením svých západních spojenců v NATO, částečně s cílem podpořit nacionalisty v Turecku, aby vyhrál ústavní referendum, které mu poskytne téměř autokratické pravomoci. V dubnu tohoto roku referendum vyhrál a od té doby se pokouší napravit poškozené vazby se Západem. Ale jak ukázal bruselský summit Severoatlantické aliance, tato taktika není příliš úspěšná.

Do rozporů se dostal jak s nově zvoleným prezidentem Francie Emanuelem Macronem, tak s německou kancléřkou Angelou Merkel. Oba požadovali propuštění svých občanů z Turecka vězněných několik týdnů v tamních věznicích. Kancléřka trvala také na tom, aby Turecko povolilo německým zákonodárcům navštívit leteckou základnu Incirlik, kde je umístěno okolo 250 německých vojáků.

Po setkání s Donaldem Trumpem, během kterého debatovali i o kurdských militantních skupinách podporovaných právě Spojenými státy, turecký prezident prohlásil: „Budeme uplatňovat naše práva podle stávajících pravidel, aniž bychom někoho žádali.“ Podobnými kroky dochází k tomu, že Turecko přichází o další spojence jak v Americe, tak v Evropě.

Kam dál?
Německo a Francie během schůzky NATO kritizovaly Erdogana (26.5. 2017)

Zdroj: The Economist (Velká Británie)

---

USA je plně zavázané NATO, říká Trumpův bezpečnostní poradce

„Spojené státy a prezident Donald Trump jsou plně zavázány principu kolektivní obrany Severoatlantické aliance, navzdory tomu, že se americký prezident k tomuto bodu na bruselském summitu nevyjadřoval,“ prohlásil Trumpův bezpečnostní poradce generál McMaster.

Podle generála nebylo zapotřebí očekávat, že se Trump k bodu vyjádří, protože Spojené státy jsou jednou ze zakládajících zemí Aliance. Na Trumpa se však za mlčení k tomuto bodu snesla vlna kritiky. McMaster dodal, že všechno co Trump dělá, je pro posílení Aliance.

Kam dál?
Trump vyzval představitele NATO, aby platili spravedlivý podíl (26.5. 2017)

Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

---

Mattis: Kdyby NATO neexistovalo, Trump by ho chtěl vytvořit

Během jednoho z prvních pohovorů na místo ministra obrany Spojených států se americký prezident Donald Trump zeptal generála Jamese Mattise na jeho názor na Severoatlantickou alianci. Generál odpověděl, že pokud by Aliance neexistovala, Trump by ji chtěl vytvořit, protože ochraňuje naše hodnoty a brání demokracii. V době pohovorů byl dle generálových slov Trump otevřený názorům na Alianci. „Samozřejmě, že se musel rozhodnout, jestli mě jmenuje ministrem obrany. A ačkoliv jsem mu hned od začátku ukázal, jak hluboce NATO podporuji, na místo mě nominoval.“

Ministrova slova přicházejí poté, co prezident Trump vyčetl svým evropským protějškům ze zemí NATO, že nemají dostatečně vysoké rozpočty na obranu.

Kam dál?
Jaké jsou vyhlídky na budoucnost Aliance s Trumpem? (25.5. 2017)

Zdroj: The Hill (USA)

---

Severní Korea vystřelila balistickou raketu

Korejská lidově demokratická republika vystřelila balistickou raketu krátkého doletu, která dopadla do moře na východ od země. Vypuštění rakety bylo ihned ohlášeno jihokorejskému prezidentovi Mun Če-inovi, který svolal schůzku bezpečnostních poradců země. Raketa byla pravděpodobně třídy Scud a doletěla asi 450 kilometrů, nicméně její upravená verze může doletět až tisíc kilometrů. Poslední test severokorejské balistické rakety se uskutečnil 21. května a byl jedním z desítek podobných. Podle expertů se Severní Korea snaží získat cenná balistická data na výrobu mezikontinentální střely schopné zasáhnout například Japonsko. O testu byl okamžitě informován i americký prezident Donald Trump.

Kam dál?
Armáda USA potvrdila, že KLDR vypálila raketu do Japonského moře (5.4. 2017)

Zdroj: CNBC (USA)

oko; natoaktual.cz
zpět na článek