natoaktual.cz

Australští váleční veteráni nejspíše přijdou o svá vyznamenání

25. listopadu 2020  18:32
Nový systém oceňování vojáků schválený australskou vládou a královnou umožní odejmout příslušníkům ozbrojených sil vyznamenání udělená za jejich službu.  

Transportní letoun C-130H australského letectva. | foto: U.S. Air Force / Tech Sgt. Michael R. Holzworth

Nový systém oceňování vojáků schválený australskou vládou a královnou umožní odejmout příslušníkům ozbrojených sil vyznamenání udělená za jejich službu. Jde pravděpodobně o reakci na vyšetřování příslušníků australských speciálních sil, kteří jsou podezřelí ze spáchání válečných zločinů na území Afghánistánu. Návrh na změnu pravidel nicméně přišel ještě před nedávným zveřejněním usvědčujících důkazů.

Právě příslušníků Speciálního úkolového uskupení v Afghánistánu, kteří v zemi sloužili v letech 2007–2013, by se měla tato změna přímo dotknout. Jednotce bylo za její služby uděleno vyznamenání, o které by nyní, na základně nově získaných poznatků, měla přijít a s ní také její tehdejší členové. Válečným veteránům se však toto rozhodnutí nelíbí. Jeden z nich, nynější poslanec Luke Gosling, proti rozhodnutí hlasitě vystupuje a považuje odejmutí ocenění pro celou jednotku na základě pochybení malé skupiny jejích členů za nespravedlivé.

Zdroj: ABC (Austrálie)

luk; natoaktual.cz
zpět na článek