natoaktual.cz

Arménie: Rusko je náš vojenský partner, Evropa ekonomický

13. srpna 2013  23:40
 

Arménie je členem CSTO, ekonomicky se chce ale vázat na Evropu. | foto: Kanal PIK TV

Arménie: Rusko je náš vojenský partner, Evropa ekonomický

Arménie vykročila směrem ke světlejším zítřkům poté, co se společně s EU dohodla na Asociační smlouvě a na zóně volného obchodu (DCFTA), od které se očekává, že bude výrazně stimulovat arménskou ekonomiku. Obě tyto smlouvy budou podepsány ještě letos ve Vilniusu. EU přitom dala jasně najevo, že členství v DCFTA znemožní Arménii, aby se stala členem Euroasijské celní unie, jejímž důležitým členem je Rusko.

Zástupce arménského ministra zahraničí Shavarsk Kocharyan řekl, že to není krok, který by měl Arménii přiblížit ke členství v EU. „To neznamená, že se zahraniční politika Arménie přiklání k EU nebo Rusku. Znamená to, že Arménie hledá více možností pro ekonomický rozvoj... Rusko je pro nás důležité kvůli bezpečnosti, zatímco DCFTA kvůli ekonomice. Není v tom rozpor. V oblasti bezpečnosti je Arménie vázaná na Rusko. Jsme členy Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). Na druhou stranu aktivně spolupracujeme s NATO... Ale nikdy jsme neřekli, že se chceme stát členem NATO.“

Kam dál?
Medveděv: Členství Gruzie v NATO by poškodilo její vztahy s Ruskem (7.8. 2013)
Zástupci NATO a Ázerbájdžánu řešili možnosti spolupráce a konflikt v Náhorním Karabachu (31.5. 2013)

Zdroj: Panorama (Arménie)

---

Do členství Pobaltí v NATO sousedům nic není, zní z Litvy

Členství baltských států v Severoatlantické alianci není záležitostí sousedních zemí, nechal se slyšt litevský ministr obrany Juozas Olekas v reakci na slova ruského premiéra Dmitrije Medveděva, podle něhož se Rusku členství Pobaltí v NATO nelíbí.

„Baltské národy jsou členy NATO, jelikož nám členství zajišťuje vyšší stupeň bezpečnosti stejně jako možnosti rozvíjet naše životy a ekonomiky... Rozhodnutí jsou na státech operujících v rámci NATO. Není to problematika, kterou by měly hodnotit sousední státy,“ řekl Olekas.

„Věřím, že jsme schopni spolupracovat jak s NATO, tak s Ruskem. Vždyť pro to existuje i speciální platforma, Rada NATO-Rusko, na které může Rusko vyjádřit svůj postoj,“ dodal litevský ministr obrany.

Kam dál?
Medveděv: Rusku se nelíbí Pobaltí v NATO (8.8. 2013)

Zdroj: The Lithuania Tribune (Litva)

---

Z afghánských "povstalců" jsou nyní "nepřátelé Afghánistánu"

Oznámení armády o úmrtích v Afghánistánu prošly přes léto nepatrnou změnou, která reflektuje posun zodpovědnosti za bezpečnost v zemi do rukou Afghánců. Do května byli útočníci nazýváni jako povstalci. Dnes už se o nich mluví jako o nepřátelích Afghánistánu. Plukovník Christopher Garver, mluvčí armády v Kábulu, řekl, že ke změně došlo vzhledem k tomu, jak o mrtvých referují sami afghánské úřady.

Vojenský analytik Michael O'Hanlon změnu vítá. „Je tu veliká přecitlivělost při identifikaci Tálibánu jakožto protivníka, nikoli jen jako nepochopené skupiny jinak dobrosrdečných Afghánců či Pákistánců,“ řekl O'Hanlon. Loren Thompson, analytik z Lexington Institute, zase říká, že toto označení „může dobře posloužit propagandě vlády v Kábulu, ale dostat Tálibán k mírovým rozhovorům to nepomůže“.

Kam dál?
Afghánské volby jsou ztrátou času, tvrdí šéf Tálibánu (7.8. 2013)
Afghánské bezpečnostní složky dokážou čelit Tálibánu (19.7. 2013)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Útoky na afghánské ženy poškozují kampaň za jejich práva

Bojovníci Tálibánu unesli v afghánské provincii Ghazni poslankyni i s jejími třemi dětmi, když cestovaly autem. Případ je tak poslední z řady ostře sledovaných násilných útoků proti afghánským ženám. Opakované a často smrtelné útoky na ženy pracující ve státních institucích vzbuzují obavy, že těžce vydobytá práva žen nejsou dodržována podle zákona.

Tři dcery poslankyně Fariba Ahmadi Kakar byly podle policejního velitele propuštěny, ale výměnou za poslankyni požadují únosci propuštění čtyř uvězněných příslušníků Tálibánu. Zatímco Tálibán se často zaměřuje na představitelky vlády, ve společnosti zůstávají běžné vraždy ze cti vykonávané muži. Zároveň rostou obavy z rostoucího počtu ediktů, které nesou znaky Tálibánu a jsou vydávány v některých regionech, ve kterých nedošlo k vládnímu zásahu.

Kam dál?
Německo vyzývá Afghánistán k hlubším politickým reformám (15.5. 2013)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Britští vojenští inspektoři prozkoumají Rusko a Bělorusko

Britští vojenští inspektoři provedou během tohoto týdne nad územím Ruska a Běloruska kontrolní let, který se koná v rámci mezinárodní dohody Open skies, uvedlo ruské ministerstvo obrany.

Cílem letu, kterého se budou účastnit i zástupci Ruska a Běloruska, je za pomoci mj. kamer a infračervených senzorů provést kontrolu ozbrojených sil a jejich aktivit.

Dohoda Open skies, která vstoupila v platnost v roce 2002 má celkem 34 signatářů, včetně Ruska. Data získaná z tohoto letu jsou dostupná všem zemím, které dohodu podepsaly, a mají sloužit k usnadnění monitorování dodržování smluv o kontrole zbrojení.

Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek